Konkurs Chopinowski. Martín García García z Hiszpanii gra Fryderyka Chopina [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 08:15
W audycji "Koncert Chopinowski" można posłuchać, jak gra zdobywca III nagrody w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.
Hiszpański pianista Martn Garca Garca w drugim dniu przesłuchań w finale Konkursu Chopinowskiego w sali koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie
Hiszpański pianista Martín García García w drugim dniu przesłuchań w finale Konkursu Chopinowskiego w sali koncertowej Filharmonii Narodowej w WarszawieFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Martín García García (ur. 3 grudnia 1996 r. w Gijón, Hiszpania) miał pięć lat, gdy zaczął uczyć się gry na fortepianie. Uczęszczał do Escuela de Música Viva "Tchaikovsky" w Gijón. W latach 2013-2019 studiował w Escuela Superior de Música Reina Sofía w Madrycie, kontynuując naukę gry u Galiny Eguiazarovej. Uczy się także w Mannes School of Music w Nowym Jorku w klasie Jerome'a Rose'a. Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych, m.in. Cleveland International Piano Competition w 2021.

Bruce Liu.jpg
Jak Kanadyjczyk Bruce (Xiaoyu) Liu gra Fryderyka Chopina? [POSŁUCHAJ]

W audycji "Koncert Chopinowski" można posłuchać wyróżnionego Nagrodą Filharmonii Narodowej Koncertu f-moll op. 21 zagranego w finale Konkursu Chopinowskiego z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyko. Na zakończenie audycji powróciliśmy na kilka minut do występu zwycięzcy Konkursu - Kanadyjczyka Bruce'a Liu - i zagraliśmy trzy z czterech mazurków z op. 33 z III etapu.


Posłuchaj
46:11 2021_11_21 22_09_34_PR1_Koncert_Chopinowski.mp3 Martín García García z Hiszpanii gra Fryderyka Chopina [POSŁUCHAJ] (Koncert Chopinowski/Jedynka)

 

  

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660.jpg
Serwis specjalny XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

Czytaj także:


Polskie Radio na Konkursie Chopinowskim

Od początku października br. 87 pianistów z całego świata współzawodniczyło w XVIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim im. Fryderyka Chopina. Występy uczestników oceniało międzynarodowe jury w składzie: Dmitri Alexeev, Sa Chen, Dang Thai Son, Akiko Ebi, Philippe Giusiano, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Arthur Moreira-Lima, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, John Rink, Wojciech Świtała i Dina Yoffe.

Wyniki konkursu ogłoszono w nocy z 20 na 21 października. Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady zajął I miejsce. Drugie miejsce zajęli ex aequo Alexander Gadjiev reprezentujący Włochy i Słowenię oraz Kyohei Sorita z Japonii. Laureatem trzeciego miejsca jest Martín García García z Hiszpanii, czwartą nagrodę otrzymali ex aequo Japonka Aimi Kobayashi oraz Polak Jakub Kuszlik. Na piątym miejscu uplasowała się Leonora Armellini z Włoch, a szóste miejsce zajął JJ Jun Li Bui reprezentujący Kanadę.

Za najlepsze wykonanie sonaty doceniono Alexandra Gadjieva. Nagrodę ufundował Krystian Zimerman. Laureatem nagrody ufundowanej przez Filharmonię Narodową za najlepsze wykonanie koncertu został Martin Garcia Garcia. Nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków otrzymał Jakub Kuszlik - odebrał ją od prezes Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej. 

Całość Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina transmitował Program 2 Polskiego Radia - od uroczystej inauguracji aż po koncert laureatów. Koncerty były wzbogacone o informacje, relacje, rozmowy z ekspertami. Program 2 emitował też archiwalne nagrania konkursów.

Komentarze eksperckie można było usłyszeć również na antenie Polskiego Radia Chopin, które dostępne jest w internecie i cyfrowym systemie DAB+. W specjalnym serwisie multimedialnym konkurschopinowski.polskieradio.pl można znaleźć wszystkie koncerty konkursu i związane z nim informacje oraz audycje chopinowskie ze wszystkich programów Polskiego Radia.

***

Audycja: Koncert Chopinowski

Prowadzi: Adam Rozlach

Data emisji: 21.11.2021

Godzina emisji: 22.10

kk

Czytaj także

Podsumowanie XVIII Konkursu Chopinowskiego. "Bruce Liu to niekwestionowany zwycięzca"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 16:00
- W finale XVIII Konkursu Chopinowskiego znalazły się rozmaite postacie o zróżnicowanej osobowości i spojrzeniu na Chopina. To dobrze świadczy o jury, bo nie zamknęło się w jakimś wyimaginowanym, skostniałym widzeniu. Przekroczono w ten sposób pewną granicę - mówił Andrzej Sułek, podsumowując wyniki XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń