Konkurs Chopinowski. Nikolay Khozyainov gra Fryderyka Chopina [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 08:00
W audycji "Koncert Chopinowski" można posłuchać, jak gra półfinalista XVIII Konkursu Chopinowskiego, 29-letni rosyjski pianista Nikolay Khozyainov.
Nikolay Khozyainov
Nikolay KhozyainovFoto: NIFC

Nikolay Khozyainov urodził się 17 lipca 1992 roku w Błagowieszczeńsku - mieście w obwodzie amurskim na Dalekim Wschodzie Rosji. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Uczył się w Konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie. Obecnie kontynuuje naukę w Wyższej Szkole Muzyki, Teatru i Mediów w Hanowerze. Talent szlifował m.in. pod okiem pianisty i profesora Mikhaila Voskresensky'ego.

Otrzymał wiele nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych m.in. I nagrodę i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie Rondo-Capriccioso F. Mendelssohna na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Virtuosi per musica di pianoforte" (Czechy, 2003), I nagrodę na IX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Carla Filtscha (Rumunia, 2004), I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Skriabina (Paryż, 2008). Był najmłodszym finalistą XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (2010).

Artysta koncertuje w prestiżowych salach Rosji, Niemiec, Polski, Czech, Stanów Zjednoczonych, Japonii i Afryki Południowej. W kwietniu 2013 roku zadebiutował w Carnegie Hall w Nowym Jorku, a w roku 2014 wystąpił w Wigmore Hall w Londynie.

W rozmowie z Polskim Radiem, która odbyła się podczas Konkursu Chopinowskiego, Khozyainov powiedział, że muzykę Fryderyka Chopina charakteryzuje słowiańska dusza oraz francuska elegancja. Dodał, że "siła muzyki Chopina jest niesamowita, wypływa z jego życia, z jego cierpienia". - Był wielkim eksperymentatorem w technice kompozytorskiej również polimetrycznej, jak na przykład w mazurkach. To, razem z jego uczuciem, czyni jego muzykę silną - stwierdził.


XVIII Konkurs Chopinowski – Etap I: Nikolay Khozyainov Profil: Dwójka - Program 2 Polskiego Radia


W audycji "Koncert Chopinowski" 28 listopada - w ramach kolejnych pokonkursowych reminiscencji - wyemitowaliśmy trzy etiudy oraz Balladę f-moll op. 52, utwory zagrane przez Khozyainova w I etapie Konkursu oraz Poloneza As-dur op. 53 i Walca F-dur op. 34 nr 3 - dzieła, które rozpoczęły jego występ w II etapie Konkursu.


Posłuchaj
45:08 2021_11_28 22_09_55_PR1_Koncert_Chopinowski.mp3 Konkurs Chopinowski. Nikolay Khozyainov gra Fryderyka Chopina [POSŁUCHAJ] - cz. 1 (Koncert Chopinowski/Jedynka)

 

W audycji "Koncert Chopinowski" 5 grudnia zaprezentowaliśmy Fugę a-moll, Mazurka e-moll op. 41 nr 1, Mazurka f-moll op. 68 nr 4 i Barkarolę Fis-dur op. 60 - dzieła, które Khozyainov zaprezentował w II etapie Konkursu oraz Nokturn c-moll op. 48 nr 1, Preludium cis-moll op. 45 i trzy Mazurki tworzące op. 59 zagrane w III etapie.


Posłuchaj
44:03 2021_12_05 22_09_31_PR1_Koncert_Chopinowski.mp3 Konkurs Chopinowski. Nikolay Khozyainov gra Fryderyka Chopina [POSŁUCHAJ] - cz. 2 (Koncert Chopinowski/Jedynka)

 

W audycji "Koncert Chopinowski" 12 grudnia wyemitowaliśmy Sonatę h-moll op. 58, zagraną przez Khozyainova w III etapie Konkursu. 

Posłuchaj
45:20 2021_12_12 22_09_40_PR1_Koncert_Chopinowski.mp3 Konkurs Chopinowski. Nikolay Khozyainov gra Fryderyka Chopina [POSŁUCHAJ] - cz. 3 (Koncert Chopinowski/Jedynka)

 

Czytaj także:


Polskie Radio na Konkursie Chopinowskim

Od początku października br. 87 pianistów z całego świata współzawodniczyło w XVIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim im. Fryderyka Chopina. Występy uczestników oceniało międzynarodowe jury w składzie: Dmitri Alexeev, Sa Chen, Dang Thai Son, Akiko Ebi, Philippe Giusiano, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Arthur Moreira-Lima, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, John Rink, Wojciech Świtała i Dina Yoffe.

Wyniki konkursu ogłoszono w nocy z 20 na 21 października. Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady zajął I miejsce. Drugie miejsce zajęli ex aequo Alexander Gadjiev reprezentujący Włochy i Słowenię oraz Kyohei Sorita z Japonii. Laureatem trzeciego miejsca jest Martín García García z Hiszpanii, czwartą nagrodę otrzymali ex aequo Japonka Aimi Kobayashi oraz Polak Jakub Kuszlik. Na piątym miejscu uplasowała się Leonora Armellini z Włoch, a szóste miejsce zajął JJ Jun Li Bui reprezentujący Kanadę.

Za najlepsze wykonanie sonaty doceniono Alexandra Gadjieva. Nagrodę ufundował Krystian Zimerman. Laureatem nagrody ufundowanej przez Filharmonię Narodową za najlepsze wykonanie koncertu został Martin Garcia Garcia. Nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków otrzymał Jakub Kuszlik - odebrał ją od prezes Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej. 

Całość Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina transmitował Program 2 Polskiego Radia - od uroczystej inauguracji aż po koncert laureatów. Koncerty były wzbogacone o informacje, relacje, rozmowy z ekspertami. Program 2 emitował też archiwalne nagrania konkursów.

Komentarze eksperckie można było usłyszeć również na antenie Polskiego Radia Chopin, które dostępne jest w internecie i cyfrowym systemie DAB+. W specjalnym serwisie multimedialnym konkurschopinowski.polskieradio.pl można znaleźć wszystkie koncerty konkursu i związane z nim informacje oraz audycje chopinowskie ze wszystkich programów Polskiego Radia.

***

Audycja: Koncert Chopinowski

Prowadzi: Adam Rozlach

Data emisji: 28.11.2021 / 5.12.2021 / 12.12.2021

Godzina emisji: 22.10

Jedynka/IAR/chopin.nifc.pl/kk

Czytaj także

Podsumowanie XVIII Konkursu Chopinowskiego. "Bruce Liu to niekwestionowany zwycięzca"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 16:00
- W finale XVIII Konkursu Chopinowskiego znalazły się rozmaite postacie o zróżnicowanej osobowości i spojrzeniu na Chopina. To dobrze świadczy o jury, bo nie zamknęło się w jakimś wyimaginowanym, skostniałym widzeniu. Przekroczono w ten sposób pewną granicę - mówił Andrzej Sułek, podsumowując wyniki XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń