Grzegorz Jarzyna: teatr to misja, artysta chce coś przekazać

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 12:33
18 stycznia minęło 20 lat od wieczoru, podczas którego w Warszawie odbyły się dwie premiery - "Bzika tropikalnego" Grzegorza Jarzyny i "Elektry" Krzysztofa Warlikowskiego.
Audio
  • 100. rocznica urodzin Erwina Axera (Po prostu kultura/Jedynka)
  • Grzegorz Jarzyna o początkach swojej teatralnej twórczości (Po prostu kultura/Jedynka)
  • Zaproszenie do Nowego Teatru na spektakl "Sonata widm" Strindberga w reżyserii Markusa Öhrna (Po prostu kultura/Jedynka)
  • Zaproszenie na wystawę malarstwa Michała, Krzysztofa i Jana Powałków (Po prostu kultura/Jedynka)
  • Restauracja nagrobków żydowskich autorstwa Abrahama Ostrzegi na cmentarzu przy ul. Okopowej w Warszawie (Po prostu kultura/Jedynka)
Grzegorz Jarzyna
Grzegorz JarzynaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Obaj twórcy byli absolwentami krakowskiej PWST, obaj swoją drogę artystyczną rozpoczynali pod kierunkiem Krystiana Lupy. W następnych latach znaleźli się w gronie najważniejszych artystów teatralnych nie tylko w Polsce, ale i na świecie, a dziś prowadzą własne teatry - TR Warszawa (Jarzyna) i Nowy Teatr (Warlikowski).

21 stycznia tego roku odbyło się spotkanie fanów "Bzika...", a Grzegorz Jarzyna w rozmowie z Dorotą Kołodziejczyk wspominał premierę tego widowiska. - Przy produkcji powtarzaliśmy sobie hasło "przekroczenie". Nie wiedzieliśmy, co robimy, ale wiedzieliśmy, że musimy coś przekroczyć. Ale jak? Spróbujmy! To siła młodości, nazywania świata inaczej. Mi się wydaje, że teatr ma taką fukcję - a przynajmniej ta polska tradycja wywodząca się z Krakowa - że artysta ma misję, chce coś istotnego powiedzieć i przekazać dalej - wyjaśnia reżyser.

Tłumaczy też, dlaczego długo nie chciał podpisywać się pod spektaklami własnym nazwiskiem i mówi o pewnym pytaniu, które w czasach młodości było dla niego najważniejsze.

W audycji także kilka zaproszeń: do Nowego Teatru na spektakl "Sonata widm" Strindberga w reżyserii szwedzkiego twórcy Markusa Öhrna oraz do warszawskich galerii (w Kordegardzie można oglądać wystawę w 100. rocznicę urodzin Erwina Axera, w officyna art & design - malarstwo Michała, Krzysztofa i Jana Powałków). Mówiliśmy też o restauracji nagrobków żydowskich autorstwa Abrahama Ostrzegi. 20 stycznia na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie przy Okopowej odbyła się prezentacja odnowionych realizacji artysty, a udział w wydarzeniu wziął minister kultury Piotr Gliński.

***

Tytuł audycji: Po prostu kultura w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Materiały przygotowały: Dorota Kołodziejczyk, Martyna Podolska, Maja Mazurek

Data emisji: 22.01.2017

Godzina emisji: 22.09

mg/mz

Czytaj także

Moda na teatr i rok pod znakiem Erwina Axera

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 01:17
- Zależy nam na upowszechnianiu teatru, ale również na wykreowaniu mody na teatr - mówi Łukasz Orłowski z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowy Instytut Audiowizualny. Kultura on- i offline

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 13:25
- W internecie znajduje się mnóstwo śmieci. Trzeba tam przewodników, takich jak ninateka.pl, czy inne portale, do których mamy zaufanie, i które pokazują nam legalne treści - mówi Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Płyń" - spektakl Gąsiorowskiej i Roguckiego

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 11:30
Roma Gąsiorowska tworzy nową przestrzeń artystyczną o nazwie W-arte! Pierwszą produkcją zrealizowaną w ramach tej inicjatywy jest widowisko "Płyń" na podstawie tekstu i muzyki z albumu "J.P. Śliwa" Piotra Roguckiego.
rozwiń zwiń