"W moim domu był zakaz puszczania radia i to mnie uratowało"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 19:00
- Ja ciągle dostaję nagrody, ale to bardzo dobrze, bo po każdej z nich zabieram się z większą chęcią do pracy - komentuje otrzymanie nagrody honorowej Culture.pl Superbrands Krzysztof Penderecki.
Audio
  • O nagrodach Culture.pl.Superbrands (Po prostu kultura/ Jedynka)
Kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny Krzysztof Penderecki odebrał Nagrodę im. Erazma i Anny Jerzmanowskich. Nagroda przyznawana jest przez Polską Akademię Umiejętności osobom, które przez prace literackie, naukowe lub humanitarne dokonywane z pożytkiem dla ojczystego kraju, potrafią zająć wybitne stanowisko w społeczeństwie polskim
Kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny Krzysztof Penderecki odebrał Nagrodę im. Erazma i Anny Jerzmanowskich. Nagroda przyznawana jest przez Polską Akademię Umiejętności osobom, które przez "prace literackie, naukowe lub humanitarne dokonywane z pożytkiem dla ojczystego kraju, potrafią zająć wybitne stanowisko w społeczeństwie polskim"Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

W tegorocznej edycji nagrody Culture.pl Superbrands, przyznawane twórcom i instytucjom popularyzującym polską kulturę za granicą, otrzymali reżyser Lech Majewski oraz Muzeum Sztuki w Łodzi. Nagrodę honorową dostał wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki. W tym roku dyrygent i pedagog muzyczny dostał również kolejne amerykańskie wyróżnienie muzyczne, porównywane rangą do Oscara.

- Czwarte Grammy nic nie zmienia, ale może niektórzy ludzie, kolekcjonujący płyty, skuszą się do kolejnego zakupu. Niemniej jednak to bardzo miłe dostać nagrodę - podkreśla kompozytor.

Jak opowiada, swój dzień zaczyna od śniadania, a następnie zabiera się do komponowania. - Nie patrzę na nagrody, tylko od razu zabieram się do pracy. Gdy miałem 13-14 lat już komponowałem i tak mi zostało. Właściwie niczego innego nie umiem robić, no chyba, że drzewa sadzić i planować park - mówi skromnie artysta.

Słuchanie muzyki bardzo go dekoncentruje, więc tworzy w absolutnej ciszy. - Muszę mieć trochę więcej skupienia, a muzyka czy to rozrywkowa, czy klasyczna jak Bach mi przeszkadza. W moim domu był zakaz puszczania radia i to mnie uratowało - opowiada Krzysztof Penderecki.

Gdzie Krzysztof Penderecki trzyma nagrody? Jaki jest jego proces twórczy? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Po prostu kultura w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Rozmawia: Martyna Podolska

Data emisji: 21.05.2017

Godzina emisji: 22.09

sm/gs

Komentarze1
aby dodać komentarz
Jerzy_J.2017-05-23 21:01 Zgłoś
Autor kociej muzyki nie do słuchania.

Czytaj także

Tajemnice Władysława Reymonta: klasztor, krawiectwo i okultyzm

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 11:48
- Pisarz pozostawał w kontakcie z okultystami i teozofami. Dzięki nim mógł zaistnieć jako literat - mówi w radiowej Jedynce prof. Maria Olszewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Juliusz Osterwa - reformator teatru z biednego Podgórza

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 11:00
10 maja minęło 50 lat od śmierci Juliusza Osterwy (Juliana Andrzeja Maluszka), twórcy eksperymentalnego teatru Reduta. Z tej okazji przywołujemy wspomnienia aktora i ucznia Osterwy Juliusza Lubicz-Lisowskiego nagrane w latach 90.
rozwiń zwiń