X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"W moim domu był zakaz puszczania radia i to mnie uratowało"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 19:00
- Ja ciągle dostaję nagrody, ale to bardzo dobrze, bo po każdej z nich zabieram się z większą chęcią do pracy - komentuje otrzymanie nagrody honorowej Culture.pl Superbrands Krzysztof Penderecki.
Audio
  • O nagrodach Culture.pl.Superbrands (Po prostu kultura/ Jedynka)
Kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny Krzysztof Penderecki odebrał Nagrodę im. Erazma i Anny Jerzmanowskich. Nagroda przyznawana jest przez Polską Akademię Umiejętności osobom, które przez prace literackie, naukowe lub humanitarne dokonywane z pożytkiem dla ojczystego kraju, potrafią zająć wybitne stanowisko w społeczeństwie polskim
Kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny Krzysztof Penderecki odebrał Nagrodę im. Erazma i Anny Jerzmanowskich. Nagroda przyznawana jest przez Polską Akademię Umiejętności osobom, które przez "prace literackie, naukowe lub humanitarne dokonywane z pożytkiem dla ojczystego kraju, potrafią zająć wybitne stanowisko w społeczeństwie polskim"Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

W tegorocznej edycji nagrody Culture.pl Superbrands, przyznawane twórcom i instytucjom popularyzującym polską kulturę za granicą, otrzymali reżyser Lech Majewski oraz Muzeum Sztuki w Łodzi. Nagrodę honorową dostał wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki. W tym roku dyrygent i pedagog muzyczny dostał również kolejne amerykańskie wyróżnienie muzyczne, porównywane rangą do Oscara.

- Czwarte Grammy nic nie zmienia, ale może niektórzy ludzie, kolekcjonujący płyty, skuszą się do kolejnego zakupu. Niemniej jednak to bardzo miłe dostać nagrodę - podkreśla kompozytor.

Jak opowiada, swój dzień zaczyna od śniadania, a następnie zabiera się do komponowania. - Nie patrzę na nagrody, tylko od razu zabieram się do pracy. Gdy miałem 13-14 lat już komponowałem i tak mi zostało. Właściwie niczego innego nie umiem robić, no chyba, że drzewa sadzić i planować park - mówi skromnie artysta.

Słuchanie muzyki bardzo go dekoncentruje, więc tworzy w absolutnej ciszy. - Muszę mieć trochę więcej skupienia, a muzyka czy to rozrywkowa, czy klasyczna jak Bach mi przeszkadza. W moim domu był zakaz puszczania radia i to mnie uratowało - opowiada Krzysztof Penderecki.

Gdzie Krzysztof Penderecki trzyma nagrody? Jaki jest jego proces twórczy? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Po prostu kultura w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Rozmawia: Martyna Podolska

Data emisji: 21.05.2017

Godzina emisji: 22.09

sm/gs

Komentarze1
aby dodać komentarz
Jerzy_J.2017-05-23 21:01 Zgłoś
Autor kociej muzyki nie do słuchania.

Czytaj także

Tajemnice Władysława Reymonta: klasztor, krawiectwo i okultyzm

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 11:48
- Pisarz pozostawał w kontakcie z okultystami i teozofami. Dzięki nim mógł zaistnieć jako literat - mówi w radiowej Jedynce prof. Maria Olszewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Juliusz Osterwa - reformator teatru z biednego Podgórza

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 11:00
10 maja minęło 50 lat od śmierci Juliusza Osterwy (Juliana Andrzeja Maluszka), twórcy eksperymentalnego teatru Reduta. Z tej okazji przywołujemy wspomnienia aktora i ucznia Osterwy Juliusza Lubicz-Lisowskiego nagrane w latach 90.
rozwiń zwiń