X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Wojak Janosz" - poemat, który zna każdy Węgier

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2017 21:00
Wojak Janosz to jeden z najbardziej znanych bohaterów ludowych bajek węgierskich. Sándor Petőfi napisał o nim niezwykły poemat. Poeta był bohaterem premierowej audycji "Wyszehradio".
Audio
  • To jeden z najbardziej znanych bohaterów ludowych bajek węgierskich (Wyszehradio/Jedynka)
Huzar z początku XIX wieku
Huzar z początku XIX wiekuFoto: Victor Huen/Wikimedia Commons/CC

"Wojak Janosz" ("János Vitéz", 1845) opowiada w baśniowej konwencji przygody dzielnego huzara, który z Węgier wyrusza do Francji na wojnę z Turkami. W Kiskőrös, mieście, w którym urodził się Sándor Petőfi, zlokalizowane jest interaktywne muzeum poświęcone temu poematowi. To wyjątkowe miejsce odwiedził reporter Radia Kossuth - węgierskiego radia publicznego. Z audycji można się dowiedzieć, dlaczego "jest to unikalny projekt w skali kraju".

- Ta przyjaźń jest trochę irracjonalna. Nas nic genetycznie nie łączy. Węgrzy - jak sami o sobie mówią - to zagubieni potomkowie Mongołów; Polacy - Słowianie. Natomiast już od samego początku była to niezwykła przyjaźń, jak pisał Stanisław Worcell w XIX wieku - wyrastająca z jednego korzenia. To wspólne dziedzictwo jest noszone przez kolejne pokolenia - powiedział w audycji "Wyszehradio" Dominik Héjj, redaktor naczelny portalu kropka.hu. Wysłuchaj całej dyskusji o solidarności polsko-węgierskiej.

Na koniec programu przenieśliśmy się do Bratysławy. Słowacja bywa postrzegana przez ekspertów jako kraj najbardziej zainteresowany - spośród krajów Grupy Wyszehradzkiej - współpracą z Federacją Rosyjską. Niekiedy nawet jako kraj o nastawieniu prorosyjskim. Na pytanie, jak jest naprawdę odpowiedzi szukał w audycji Krzysztof Renik.
_ _ _

"Wyszehradio" to cykliczna audycja powstająca przy współpracy Polskiego Radia z nadawcami publicznymi krajów Grupy Wyszehradzkiej. Wspólny projekt ma na celu promowanie wiedzy o kulturze, społeczeństwie i zagadnieniach polityczno-gospodarczych naszych krajów, a przez to przybliżenie społeczeństw państw należących do V4.

Do słuchania zapraszamy w każdą niedzielę w godz. 20.30-21.00.

***

Tytuł audycji: Wyszehradio

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Gość: Dominik Héjj (redaktor naczelny portalu kropka.hu),

Data emisji: 01.01.2017

Godzina emisji: 20.30

kk/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak