Politolog: Grupa Wyszehradzka rozwija się bardzo dobrze

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2017 21:19
- Były czasy, kiedy kazano szukać jedynych dowodów na istnienie Grupy Wyszehradzkiej w Krakowie, gdzie co godzinę, używając czeskiej trąbki, polski strażak gra węgierską melodię Hojnolko. W tej chwili jesteśmy o lata świetlne od tego momentu - mówił na antenie radiowej Jedynki dr Maciej Szymanowski z Katolickiego Uniwersytetu w Budapeszcie.
Audio
  • Politolog: współpraca w ramach grupy wyszehradzkiej może ulec intensyfikacji (Jedynka/Wyszehradio)
Ministrowie spraw zagranicznych Grupy V4: Słowacji Miroslav Lajcak, Polski Witold Waszczykowski, Węgier Peter Szijjarto i Czech Lubomir Zaoralek
Ministrowie spraw zagranicznych Grupy V4: Słowacji Miroslav Lajcak, Polski Witold Waszczykowski, Węgier Peter Szijjarto i Czech Lubomir Zaoralek Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

W wywiadzie dla węgierskiej gazety szef PiS Jarosław Kaczyński mówił o potrzebie zinstytucjonalizowania Grupy Wyszehradzkiej jako przeciwwagi dla Brukseli. - Bywało, że grupa słabiej działała, np. w okresie wejścia do UE, gdzie byliśmy wszyscy trochę rozgrywani - trzeba to otwarcie powiedzieć - mówił politolog. - W tej chwili rozwija się bardzo dobrze, szczególnie w ostatnich miesiącach i latach. Gdyby nie ta współpraca, nie byłoby chociażby tej audycji. Mamy Fundusz Wyszehradzki, który jest instytucjonalną formułą współpracy, mamy mechanizmy w postaci spotkań głów państw wyszehradzkich przed każdym szczytem unijnym - wyjaśniał dr Szymanowski. - Współpraca jest na dobrym poziomie i myślę, że może ulec dalszej intensyfikacji. Unia Europejska przeżywa pewną kumulację kryzysów - nie zakończył się kryzys bankowo-finansowy, trwa kryzys imigrancki, mamy szereg wyborów w bardzo ważnych państwach UE oraz mamy oczywiście Brexit - dodał.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której rozmawiano również o współpracy Książnicy Beskidzkiej z bibliotekami z Węgier, Słowacji i Czech. Nie zabrakło również tematów kulinarnych.  

---

"Wyszehradio" to cykliczna audycja powstająca przy współpracy Polskiego Radia z nadawcami publicznymi krajów Grupy Wyszehradzkiej. Wspólny projekt ma na celu promowanie wiedzy o kulturze, społeczeństwie i zagadnieniach polityczno-gospodarczych naszych krajów, a przez to przybliżenie społeczeństw państw należących do V4.

Do słuchania zapraszamy w każdą niedzielę w godz. 20.30-21.00.

***

Tytuł audycji: Wyszehradio

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: dr Maciej Szymanowski (politolog, Katolicki Uniwersytet w Budapeszcie)

Data emisji: 22.01.2017

Godzina emisji: 20.30

dcz/mg

Komentarze1
aby dodać komentarz
hamilkar2017-06-23 21:03 Zgłoś
"Premier Kaczyński" Ach te freudowskie pomyłki ;D

Czytaj także

Jak referendum we Włoszech wpłynie na Unię Europejską

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2016 14:05
Premier Matteo Renzi zapowiedział, że po przegranym referendum poda się do dymisji. Przegrana oznacza ogromne zawirowania na politycznej scenie Włoch, a zdaniem ekspertów to początek końca strefy euro.
rozwiń zwiń