Rosyjska dezinformacja w Czechach. "Jeśli Rosjanie zaczną mieszać w kampanii, będziemy aktywnie się bronić"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 21:00
- Ostatni raport służb wywiadowczych pokazuje, że w Czechach istnieje sieć mediów, które służą geopolitycznym interesom, głównie Rosji - poprzez wybór tematyki, jaką się zajmują i nieobiektywny sposób przekazywania informacji - mówił na antenie radiowej Jedynki Ivan Gabal, czeski parlamentarzysta.
Audio
  • Czy Rosjanie będą próbowali wpłynąć na wynik wyborów w Czechach? (Jedynka/Wyszehradio)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Melpomene/Shutterstock

Fałszywe informacje, alternatywne strony internetowe, ataki hakerów - Czechy znalazły się na pierwszej linii frontu rosyjskiej wojny dezinformacyjnej. Moskwa korzysta w Czechach z dobrze rozwiniętej sieci wpływów i jest w swojej kampanii coraz bardziej skuteczna. 

- Są na pewno dwa bardzo widoczne powody, dla których Czechy stały się przedmiotem rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej. Pierwszy z nich, na który wskazuje ostatni raport służb wywiadowczych, to sieć mediów, które służą geopolitycznym interesom, głównie Rosji. Poprzez wybór tematyki, jaką się zajmują i nieobiektywny sposób przekazywania informacji. Drugi powód, to wybory parlamentarne w tym roku oraz prezydenckie na początku przyszłego roku. To są dobre powody, dla których podejmowane są próby wywarcia wpływu na opinię publiczną w kraju, wspierania prorosyjskich i antyunijnych sił a parlamencie i na stanowisku prezydenta - mówił Gabal. 

- Jeśli chodzi o wybory prezydenckie, ostatnim razem gdy Milos Zeman wygrał wybory w 2012 roku, mieliśmy wyraźne sygnały, że otrzymał on pomoc finansową od Łukoilu. Można więc spodziewać się, że tym razem też dostanie finansowe wsparcie. Biorąc pod uwagę, że Zeman sprzeciwia się sankcjom wobec Rosji, że był jedynym przywódcą kraju członkowskiego UE obecnym na 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Moskwie, to myślę, że Rosja ma spory interes w tym, aby pomóc mu zostać na kolejną kadencję - podkreślił czeski polityk. 

- Jeśli chodzi o wybory parlamentarne, mamy oczywiście partię komunistyczną. Możemy się spodziewać, że będzie ona podburzać antyunijne i antyislamskie nastroje w czeskiej opinii publicznej - dodał. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której poruszono również temat czeskiej kinematografii oraz Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim. 

***

Tytuł audycji: Wyszehradio

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Gość: Dr Ivan Gabal (czeski parlamentarzysta, socjolog), Krzysztof Chojniak (prezydent Piotrkowa Trybunalskiego)

Data emisji: 19.03.2017

Godzina emisji: 20.30

dcz/

Komentarze1
aby dodać komentarz
kris_ten2017-05-17 09:26 Zgłoś
Co prawda, to prawda. Rosja — ekspert z wmieszania w wybory w innych krajach. Wszystko zaczęło się od referendum na Krymie, potem wybory w Stanach Zjednoczonych, Francji, a teraz na porządku dziennym kraje Europy Wschodniej, m.in. Czechy... I kto następny?

Czytaj także

Grupa Wyszehradzka razem ws. reformy UE

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 21:23
Kraje Grupy Wyszehradzkiej przyjęły wspólną deklarację w sprawie reformy Unii Europejskiej. Polska, Czechy, Węgry i Słowacja przedstawią ją wspólnie na marcowym szczycie Unii w Rzymie – zadeklarowała premier Beata Szydło po spotkaniu z szefami rządów Grupy. W Polskim Radiu 24 o przyszłości UE i współpracy Grupy Wyszehradzkiej mówili Małgorzata Bonikowska z Centrum Studiów Międzynarodowych i Dominik Hejj, politolog. 
rozwiń zwiń