Czy Węgry zmienią swoje stanowisko ws. relokacji uchodźców?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 21:37
- Czołowi unijni politycy powinni zastanowić się, czy jest sens wywierać dalszy nacisk na Węgry i całą Grupę Wyszehradzką w kwestii relokacji uchodźców – powiedział na antenie Jedynki Miklosz Mitrovic z Węgierskiej Akademii Nauk.
Audio
  • Miklosz Mitrovic: Jeśli Bruksela będzie dalej atakować rząd w Budapeszcie, ten może zaostrzyć swoją retorykę (Wyszehradio/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Freedom House/flickr/CC0

W środę Komisja Europejska formalnie wszczęła procedurę o rozpoczęciu postępowania przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom za odmowę przyjmowania uchodźców. 

- Rząd węgierski komentuje tę decyzję jednoznacznie: Węgry nie chcą przyjmować uchodźców i protestują przeciw ich relokacji. Władza w Budapeszcie argumentuje to w ten sposób, że już 2 lata temu Węgry wzięły czynny udział w solidarności europejskiej, gdy zatrzymały falę uchodźców. Po drugie odbyło się referendum, według którego nikt nie chce przyjmować migrantów. Zresztą nie tylko Węgry, ale wiele innych europejskich krajów nie wywiązuje się z decyzji ws. ich relokacji. Według mnie Unia niepotrzebnie wywiera nacisk i miesza się do spraw wewnętrznych Węgier. Myślę, że na ten moment nie możemy liczyć na zmianę stanowiska węgierskiego w tej sprawie - powiedział Miklosz Mitrovic.

Gość Jedynki dodał, że czołowi politycy Unii Europejskiej powinni się zastanowić, czy jest sens wywierać taki nacisk na Węgry i całą Grupę Wyszehradzką. - Czy nie lepiej jest starać się rozmawiać i zawierać kompromisy? Warto też zaznaczyć, że większość uchodźców nie chce żyć w Europie Środkowej. Dlaczego więc Bruksela chce ich ulokować np. na Węgrzech, skoro nie chcą tu żyć? Rząd węgierski liczy więc na kompromis, ale zobaczymy co się wydarzy, bo w polityce europejskiej wszystko jest możliwe - dodał Mitrovic.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji, w której poruszono też temat działalności Instytutu Polskiego w Pradze.

***

Tytuł audycji: Wyszehradio

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: Miklosz Mitrovic (Węgierska Akademia Nauk)

Data emisji: 18.06.2017

Godzina emisji: 20.30

koz/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trybunał w Luksemburgu zajął się skargą Słowacji i Węgier ws. uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 20:59
Przedstawiciele Słowacji, Węgier i Polski skrytykowali w unijnym Trybunale Sprawiedliwości decyzję krajów członkowskich o przymusowym przyjmowaniu uchodźców. W Luksemburgu odbyła się pierwsza rozprawa w związku ze skargami rządów w Bratysławie i Budapeszcie na decyzję z września 2015 roku. Skargi poparły władze w Warszawie.
rozwiń zwiń