Podział w Grupie Wyszehradzkiej ws. Europy wielu prędkości?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 21:00
- Są różne geograficzne uwarunkowania - partnerstwa i sąsiedztwa - pozwalające na prowadzenie nie tylko takiej polityki europejskiej, w ramach regionu, jak wyznacza to Grupa Wyszehradzka - powiedział w radiowej Jedynce Wojciech Przybylski, redaktor naczelny "Visegrad Inside".
Audio
  • Podział w Grupie Wyszehradzkiej ws. Europy wielu prędkości? (Wyszehradio/Jedynka)
Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas spotkania z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej: premier Beatą Szydło, premierem Węgier Viktorem Orbanem, premierem Słowacji Robertem Fico oraz z premierem Czech Bohuslavem Sobotką
Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas spotkania z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej: premier Beatą Szydło, premierem Węgier Viktorem Orbanem, premierem Słowacji Robertem Fico oraz z premierem Czech Bohuslavem SobotkąFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Prezydent Francji Emmanuel Macron opowiada się za Europą wielu prędkości. Ta wizja nie jest dobrze odbierana w krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4). Zdaniem gościa audycji "Wyszehradio" Wojciecha Przybylskiego, to się jednak zmienia. Coraz przychylniej - jak zauważył - na tę koncepcję patrzą Słowacja i Czechy. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji "Wyszehradio" także:

Jaka przyszłość czeka Grupę Wyszehradzką? Jak ona wygląda z punktu widzenia Brukseli? - Trwałość Grupy Wyszehradzkiej będzie trwała, jak długo te cztery kraje będą łączyć wspólne interesy w Unii Europejskiej i wspólna walka, by je przeforsować - oceniła korespondentka Polskiego Radia z tego miasta Beata Płomecka. Zapraszamy do wysłuchania całego komentarza.

Węgry były gościem specjalnym zakończonego w sobotę (2.09) Pannonica Folk Festival w Barcicach koło Starego Sącza. Kulturę tego kraju przybliżano poprzez muzykę, taniec, czy kuchnię regionalną. Najmłodsi poznawali ją zaś przez zabawę - dla nich powstała Węgierska Wioska Dziecięca. W audycji można wysłuchać reportażu z tego wydarzenia.

***

"Wyszehradio" to cykliczna audycja powstająca przy współpracy Polskiego Radia z nadawcami publicznymi krajów Grupy Wyszehradzkiej. Wspólny projekt ma na celu promowanie wiedzy o kulturze, społeczeństwie i zagadnieniach polityczno-gospodarczych naszych krajów, a przez to przybliżenie społeczeństw państw należących do V4.

Do słuchania zapraszamy w każdą niedzielę w godz. 20.30-21.00.

***

Tytuł audycji: Wyszehradio

Prowadził: Michał Żakowski

Gość: Wojciech Przybylski (redaktor naczelny "Visegrad Inside")

Data emisji: 3.09.2017

Godzina emisji: 20.30

kk/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

III Zjazd Karpacki. "Przyjeżdżają tu ludzie, którzy kochają góry"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2017 22:22
W Istebnej na Śląsku Cieszyńskim zakończył się III Zjazd Karpacki. - Mamy sporo znajomych, którzy chcieli utrzymać współpracę i spotykać się - mówił o tym wydarzeniu w radiowej Jedynce Piotr Kohut, wiceprezes Związku Podhalan w Polsce.
rozwiń zwiń