Jest nowy plan reformy Unii Europejskiej. Co na to Grupa Wyszehradzka?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 17:00
Emmanuel Macron chce zmian w Unii Europejskiej. Prezydent Francji mówił kilka dni temu, że jego zdaniem trzeba m.in. utworzyć osobny budżet dla krajów strefy euro i stanowisko wspólnego ministra finansów. O sprawie mówił w audycji "Wyszehradio" Jakub Groszkowski, analityk z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Jaka będzie przyszłość projektu europejskiego? (Jedynka/Wyszehradio)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Jakub Groszkowski tłumaczył, że Czesi, Słowacy i Węgrzy patrzą na te propozycje trochę z perspektywy niemieckiej. Jak mówił, Niemcy są dla państw tego regionu głównym sojusznikiem, partnerem, jeśli chodzi o kwestię przyszłości UE.

- Dla nich nie jest kusząca propozycja tworzenia strefy euro, jako jądra, w którym przypływy finansowe z bogatszych państw będą kierowane do państw z problemami finansowymi - podkreślił gość Jedynki.

Wysłuchaj całej audycji, w której mówiliśmy także o tym, czy łatwo nauczyć się języka węgierskiego.

***

"Wyszehradio" to cykliczna audycja powstająca przy współpracy Polskiego Radia z nadawcami publicznymi krajów Grupy Wyszehradzkiej. Wspólny projekt ma na celu promowanie wiedzy o kulturze, społeczeństwie i zagadnieniach polityczno-gospodarczych naszych krajów, a przez to przybliżenie społeczeństw państw należących do V4.

Do słuchania zapraszamy w każdą niedzielę w godz. 16.05-16.30.

***

Tytuł audycji: Wyszehradio

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Gość: Jakub Groszkowski (analityk z Ośrodka Studiów Wschodnich)

Data emisji: 1.10.2017

Godzina emisji: 16.05

mr/kh

Czytaj także

Będą wyższe podatki dla firm internetowych spoza UE? Deklaracje na szczycie w Tallinie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 21:33
Unia Europejska zaproponuje w przyszłym roku wyższe podatki dla firm internetowych spoza Wspólnoty. Chodzi o to, aby firmy z Unii i spoza niej były obciążone w równym stopniu i tym samym zwiększyła się konkurencyjność przedsiębiorstw ze Starego Kontynentu. Takie deklaracje padły na zakończenie zorganizowanego w Estonii szczytu cyfrowego. Wzięli w nim udział przywódcy 28 krajów Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń