Wybory w Czechach. Czy antyunijna partia wejdzie do koalicji?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2017 17:30
Sondaże wskazują na zwycięstwo partii ANO biznesmena i polityka Andreja Babisza. Nie wiadomo, kto zostałby jej koalicjantem. Czy może być to kontrowersyjna i antyunijna partia Tomia Okamury? O tym i o trendach politycznych w Czechach opowiadał w Jedynce Wojciech Przybylski z magazynu „Visegrad Insight”. Opowiadał też o trendach w polityce, w tym o fali bardzo agresywnej retoryki, popularnie zwanej "hejtem".
Audio
  • Wybory w Czechach. Czy antyunijna partia wejdzie do koalicji? (Wyszehradio/Jedynka)
Andrej Babisz
Andrej BabiszFoto: yakub88/Shutterstock.com

Kampania wyborcza w Czechach na ostatniej prostej. 20 i 21  października Czesi wybiorą przedstawicieli do niżej izby parlamentu. Sondaże wskazują na wyraźne zwycięstwo partii ANO (Akcja Niezadowolonych Obywateli (cz. Akce nespokojených občanů) byłego wicepremiera i ministra finansów Andreja Babisza. To jeden z najbogatszych biznesmenów w Czechach, zmaga się jednak z poważnymi zarzutami – o korupcję i wyłudzenia finansowe.

ANO w ostatnim czasie dostaje w sondażach 25-26 procent głosów, daleko za tą partią są socjaldemokracji i komuniści.

Wojciech Przybylski (magazyn "Visegrad Insight") mówił w Jedynce, że ANO stosuje prosty zabieg antyestablishmentowej retoryki i podlewa to „sosem biznesowym”. Jego zdaniem ANO prowadzi dzięki błędom pozostałym partii. Dodał, że gdy na przykład prezydent Czech często bierze stronę Rosji w polityce zagranicznej, Babisz wygląda na tym tle jako polityk spokojny i umiarkowany.

Wojciech Przybylski powiedział też, że wydaje się ustalone, iż Andrej Babisz, dysponując pieniędzmi publicznymi, przekazał je na swoje cele biznesowe. W Polsce czegoś takiego nie mógłby zrobić – zaznaczył. To jednak nie wpływa na sondaże, trudno odpowiedzieć jednoznacznie dlaczego – mówił Wojciech Przybylski. dodając, że czeskie społeczeństwie czasami reaguje na zarzuty korupcyjne silniej.

Trendy polityczne

W Czechach rośnie poparcie dla bardzo kontrowersyjnej partii  Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD, Svoboda a přímá demokracie) Tomia Okamury, antyimigranckiej i antyunijnej. W ostatnich sondażach zyskiwała nawet 8-procentowe poparcie.

- (Jeśłi chodzi o politykę), nakładają się dwa trendy, jeden z nich o zasięgu światowym. W języku polityki i debaty publicznej pojawia się coraz więcej stanowisk i sformułowań, które nie są kontrowane, są dopuszczane w mediach, a które są jawnie antysemickie, ksenofobiczne czy nacjonalistyczne. Z takiej retoryki czerpie Okamura– mówił Wojciech Przybylski.

Ekspert dodał, że drugi aspekt dobrego wyniku tej partii  to mrówcza praca tego rodzaju partii, którą wykonywały mobilizując zwolenników, szukając poparcia w niszach. Tego rodzaju partii rosną w różnych krajach – to nie tylko czeski problem – dodał ekspert.

Wojciech Przybylski zauważył też, że podczas kampanii wyborczej Milosza Zemana przećwiczono w Czechach już specyficzny rodzaj politycznej walki. Poza Pragą, Brnem, Ostrawą, retoryka agresywna została już przetestowana – Zeman wygrał wtedy z Karelem Schwarzenbergiem. Ta wygrana zapoczątkowała nową falę w polityce, zwaną hejtem. To rozmowa, w której nie chodzi o przekonywanie przeciwnika czy wygrywanie sporu, a o wykluczenie drugiej strony - kogoś z kim nie tyle się nie zgadza, ile nie lubi się go - poprzez bardzo radykalną i agresywną narrację – mówił gość Jedynki. Dodał, że ten trend obecny jest nie tylko w Czechach.

SPD ma w sondażach 8 procent, Tomio Okamura liczy na 10. Czy znajdzie się w rządzie Babisza? Według Wojciecha Przybylskiego – liczyć się będzie tylko to, co będzie się opłacać Babiszowi biznesowo. Zauważył, że Babisz żadnej koncepcji programowej nie formułuje, mówi jednak, że chce robić biznes zamiast polityki. Ekspert wyraził obawę, że być może chodzić będzie Babiszowi o koalicjanta, który pozwoli na większe schematy korupcyjne niż do tej pory.

***

W programie była mowa o zakończonym w sobotę spotkaniu prezydentów V4 na Węgrzech. Prezydenci Grupy Wyszehradzkiej oświadczyli w Szekszard , że chcą szybszej integracji Bałkanów Zachodnich z UE. Rozmawiano na nim o sytuacji na Bałkanach, o południowych sąsiadach Węgier, nierozwiązanych konfliktach etnicznych  i religijnych napływie migrantów, wpływie radykalnego islamu, ale również o ekologii i cyfryzacji, podwójnych standardach żywności. Omawiano takie bolączki Bałkanów  jak konflikty Serbii i Kosowa, Grecji i Macedonii, coraz większe wpływy Rosji, m.in. w Serbii, wciąż wysoki poziom korupcji. Czeski prezydent Milosz Zeman mówił o wpływach radykalnego islamu w Bośni, a o indoktrynację oskarżał Arabię Saudyjską. Więcej w programie.

W audycji wyemitowano też reportaż o wystawie poświęconej rewolucji węgierskiej 1956 roku w Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Wyszehradio

Prowadziła: Magdalena Skajewska 

Gość: Wojciech Przybylski (magazyn "Visegrad Insight")

Data emisji: 15.10.2017

Godzina emisji: 16.10

agkm/kh

Czytaj także

Andrej Babisz nowym premierem? "Mógł porozumieć się z Zemanem"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2017 21:50
Ugrupowanie byłego wicepremiera Andreja Babisza ANO zyskało na porażce dotychczasowego modelu czeskiej prawicy, czyli np. ODS byłego premiera Vaclasva Klausa czy TOP 09. Jeśli przetrwa mit Babisza jako cudotwórcy gospodarczego, to zapewne jego pozycja się utrzyma – mówił prof. Jacek Wojnicki z Instytutu Europeistyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grupa Wyszehradzka za rozszerzeniem UE o kraje Bałkanów Zachodnich

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 15:54
Kraje Grupy Wyszehradzkiej popierają rozszerzenie Unii Europejskiej o kraje Bałkanów Zachodnich. W Budapeszcie odbyło się spotkanie szefów MSZ tak zwanych państw V4 oraz sześciu krajów bałkańskich: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Macedonii, Kosowa i Serbii. 
rozwiń zwiń