Paweł Kowal: w Czechach mocna jest tradycja polityki bez polityki

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 18:52
- W Czechach od lat międzywojennych cały czas jest taki mit, że trzeba zrobić taką politykę, gdzie nie będzie partii. Andrej Babisz też szedł do wyborów pod hasłem, że skończy "z całym tym parlamentarnym gadaniem" - mówi dr Paweł Kowal z Instytutu Nauk Politycznych PAN.
Audio
  • Paweł Kowal o wyborach w Czechach (Wyszehradio/Jedynka)
Paweł Kowal
Paweł KowalFoto: Wojciech Kusiński/PR

W zakończonych w sobotę w Czechach wyborach parlamentarnych wygrała Akcja Niezadowolonych Obywateli ANO miliardera Andreja Babisza (29,6 proc. głosów). Jak podkreśla Paweł Kowal, wpisuje się to w światowy trend wygrywania wyborów przez partie, które kwestionują stary porządek. - Babisz jest częścią czeskiego establishmentu, ale nagle zaczyna udawać kogoś innego i ludzie za nim idą, bo wierzą, że będzie rządził państwem jak jakąś organizacją biznesową - tłumaczy w radiowej Jedynce były wiceminister spraw zagranicznych.

Do czeskiego parlamentu dostało się łącznie 9 ugrupowań. Z kim ANO może stworzyć koalicję, dowiesz się z nagrania audycji. Tam również relacja z Pragi specjalnej wysłanniczki Polskiego Radia Magdaleny Skajewskiej oraz podsumowanie 20-lecia działalności polsko-słowackiej komisji nauk humanistycznych.

***

Tytuł audycji: Wyszehradio

Prowadzi: Michał Żakowski

Gość: dr Paweł Kowal (Instytut Nauk Politycznych PAN)

Data emisji: 8.10.2017

Godzina emisji: 16.06

pg/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Wybory w Czechach: wygrała ANO, partia miliardera. Nie jest jasne, jaka powstanie koalicja

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 21:08
Partia czeskiego miliardera Andreja Babiša - ANO - odniosła zdecydowane zwycięstwo w wyborach parlamentarnych. Do utworzenia rządu większościowego Akcja Niezadowolonych Obywateli będzie potrzebowała jednak partnerów koalicyjnych. Lider ANO zapewnia, że jego ugrupowanie jest proeuropejskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Czech chce powierzyć Andrejowi Babiszowi misję stworzenia rządu

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 17:46
Prezydent Czech Milosz Zeman zapowiedział, że chce powierzyć misję utworzenia rządu Andrejowi Babiszowi, liderowi Akcji Niezadowolonych Obywateli ANO. To właśnie to ugrupowanie zdobyło najwięcej głosów w piątkowo-sobotnich wyborach parlamentarnych.
rozwiń zwiń