Czy słowacki minister finansów zostanie szefem eurogrupy?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2017 17:30
- To, czy Ivan Mikloš zostanie szefem eurogrupy, w dużej mierze zależy od odpowiedzialnego zachowania państw Grupy Wyszehradzkiej - powiedział na antenie Jedynki Wojciech Przybylski z kwartalnika Visegrad Insight.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Słowacki minister finansów Ivan Mikloš zgłosił swoją kandydaturę na szefa eurogrupy, która przewodniczy spotkaniom ministrów finansów państw strefy euro. Funkcja ta jest uważana za jedną z najważniejszych w UE. Czy Słowak ma szanse?

- Faktycznie pod względem układu sił minister finansów zgłosił swoją kandydaturę i słowacki rząd liczy na to, że zostanie przyjęty na szefa eurogrupy. Słowak ma szanse pytanie tylko, czy Grupa Wyszehradzka będzie tutaj zaletą, czy obciążeniem. W końcu partnerzy z Europy Zachodniej postrzegają działania części krajów V4 w sposób krytyczny. Mamy, więc do czynienia z poważnym dylematem. Nie ulega jednak wątpliwości, że awans Słowaka, byłby wzmocnieniem proeuropejskiego kierunku, w którym zmierza ten kraj - powiedział Wojciech Przybylski. 

Gość Jedynki dodał, że "to, gdzie Słowacja znajdzie się w przyszłości zależy, od tego, co Europa jest w stanie zaproponować temu krajowi w wymiarze pragmatycznym". - Ważne jest, więc, by Grupa Wyszehradzka znowu nie wyskoczyła z jakimś działaniem, które skojarzy nas z awanturnikami i podważy wiarygodność Słowacji. W końcu Słowacja ze wszystkich państw V4 jest najbardziej zintegrowana z UE, mimo że jest najbardziej wysuniętym na Wschód przyczółkiem. Ten paradoks powoduje, że jest się czym emocjonować. Zresztą w interesie Polski jest to, by bliskie nam państwo miało większy wpływ na sprawy unijne - dodał Przybylski

***

Tytuł audycji: Wyszehradio

Prowadzi: Michał Żakowski

Gość: Wojciech Przybylski (Visegrad Insight)

Data emisji: 03.11.2017 r.

Godzina emisji: 16.06

koz

Czytaj także

"Projekt słowacko-węgierskiego rurociągu ma pewne ryzyko"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2017 18:40
- Stworzenie gazociągu jest kluczowe, ale ważne jest też pytanie, skąd ten gaz będzie pochodził - podsumował na antenie Jedynki Bartłomiej Sawicki z portalu BiznesAlert.pl
rozwiń zwiń