Barbara Munk: mamy renesans turystyki pielgrzymkowej i religijnej

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2018 17:01
- Obecnie mamy renesans turystyki pielgrzymkowej i religijnej. Ludzie poszukują takiego wędrowania tematycznego połączonego również z pewnym przeżyciem duchowym - mówiła w programie "Wyszehradio" Barbara Munk z Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, opowiadając o projekcie "Szlak Maryjny (Światło ze wschodu)".
Audio
  • Barbara Munk z Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie o projekcie "Szlak Maryjny" (Jedynka/Wyszehradio)
Święta Lipka - sanktuarium maryjne
Święta Lipka - sanktuarium maryjne Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

- Staraliśmy się to zrobić w taki sposób, aby przy zachęceniu turystów do skorzystania z naszych propozycji, pojawiły się również informacje o innych obiektach, nie tylko o obiektach kultu - mówił gość radiowej Jedynki opisując projekt "Szlak Maryjny (Światło ze wschodu)".

- Jeżeli w danej miejscowości znajdowało się jakieś muzeum tematycznie związane z wiodącym tematem projektu,  to je uwzględnialiśmy. Tak jak rzeźby, drogi krzyżowe, czy ogrody biblijne - dodała Barbara Munk. - Czyli nie są tylko sanktuaria, ale bardzo różne miejsca związane z turystycznym szlakiem - zapewniła.

Głównym celem projektu "Szlak Maryjny (Światło ze Wschodu)" realizowanego we współpracy z 12 partnerami polskimi i słowackimi jest opracowanie i wdrożenie spójnego zestawu działań mających na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego. W efekcie stworzenie nowego zintegrowanego produktu turystycznego w postaci szlaku pielgrzymkowego, opartego na sanktuariach i miejscach kultu maryjnego, który uwidoczni kulturowe, przyrodnicze, historyczne, społeczne i duchowe wartości pogranicza polsko-słowackiego.

Ponadto w audycji "Wyszehradio" rozmowa o międzynarodowej trasie Via Carpatia i poglądach politycznych młodzieży z Grupy Wyszehradzkiej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Wyszehradio

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: Barbara Munk (Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie)

Data emisji: 11.02.2017

Godzina emisji: 16.04

Czytaj także

Ekspert: na Węgrzech Orban już zaczyna kampanię wyborczą

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 21:39
- Kwestia cen gazu i opłat za energię elektryczną również w tych wyborach będzie ważną obietnicą wyborczą – mówił w Jedynce Wojciech Przybylski, redaktor naczelny pisma ”Visegrad Insight”. Mowa była również o muzeum boglarczyków, polskich uchodźców z czasów II wojny światowej, rocznicy powstania Grupy Wyszehradzkiej i wspólnym pakiecie atrakcji turystycznych grupy V4.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apel ekologów Grupy Wyszehradzkiej. Chcą walczyć ze smogiem

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 17:32
- Smog jest problemem wszystkich krajów Grupy Wyszehradzkiej. Wystosowując apel do rządów i samorządów, chcemy wspólnie walczyć z tym zjawiskiem - powiedziała na antenie Jedynki Emilia Piotrkowska z Warszawskiego Alarmu Smogowego.
rozwiń zwiń