CelloManiax. Męska energia w czterech wiolonczelach

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2019 10:28
Cellomaniax to kwartet smyczkowy, w którym muzykę tworzą wiolonczele prowadzone przez samych mężczyzn. Idea, która towarzyszy muzykom to tworzenie "pomostu" między muzyką rozrywkową a poważną. Panowie tworzą nie tylko kompozycje własne, ale i covery największych światowych hitów. Wykonali także dżingiel dla Polskiego Radia.
Audio
  • Rozmowa z zespołem CelloManiax (Mój świat dźwięków/Jedynka)
  • II część rozmowy z Cellomaniax (Mój świat dźwięków/Jedynka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: shutterstock.com

Cellomaniax tworzą; Jakub Gajownik, Wojciech Skóra, Marcin Kusek i Mateusz Mańka. Założycielem i pomysłodawcą jest Marcin Kusek, który poczuł, że po wielu latach grania na instrumencie przyszedł czas na stworzenie własnej inicjatywy muzycznej. Był wtedy na trzecim roku studiów, a w jego głowie wybrzmiewała tajemnicza melodia. Pomyślał, że warto byłoby zapisać i zagrać tę melodię, a instrumentem który oddałby najlepiej dźwięki z jego głowy byłaby wiolonczela. Przy tworzeniu składu zespołu powiedział, że wie, iż "potrzebni tutaj są najlepsi wiolonczeliści".

- Szybko doszedłem do wniosku, że trzeba stworzyć recital koncertowy, aby powstał produkt, który będzie nadawał się na scenę - mówi założyciel grupy, który do swojego muzycznego projektu podchodzi nie tylko z pasją, ale i menadżerskim zacięciem. - Zespół dla mnie nie istnieje, jeśli nie występuje - dodaje. Uważa, że po wielu latach nauki trzeba zacząć utrzymywać się ze swojego hobby. 

Jeden z członków kwartetu - Mateusz Mańka, zapytany przez prowadzącą o to, jak wstąpił do zespołu mówi: "moja przygoda z Cellomaniax zaczęła się osiem miesięcy temu, gdy Marcin zadzwonił do mnie z propozycją zagrania dwóch koncertów wraz z zespołem". Poczuł wtedy, że pojawiła się życiowa szansa na zrobienie czegoś niekonwencjonalnego.

Dowiadujemy się, że CelloManiax zdecydowali się przygrywać chórowi Agaty Steczkowskiej. Panowie uważają, że nie mieli jeszcze okazji współpracować z chórem, zwłaszcza "z tak fajnym". - Było to dla nas wyzwanie, którego podjęliśmy się wspólnie - mówi jeden z członków kwartetu. 

W audycji utwory zaaranżowane przez kwartet - "Ach jak przyjemnie", oraz "W stepie szerokim". Jak brzmi kwartet w połączeniu z chórem?

Wiolonczeliści dzięki założycielowi Marcinowi Kuskowi mają wolną rękę, jeśli chodzi o 

Jak brzmią popularne utwory, takich artystów jak np. Sting, grane na wiolonczeli? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Mój świat dźwięków w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Agata Steczkowska 

Data emisji: 24.04.2019; 1.05.2019

Godzina emisji: 23.05

K.A/kh


Czytaj także

Festiwal "Brodnica ClassiX". Małe miasto, wielcy artyści

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 15:46
"Brodnica ClassiX" to festiwal, który odbywa się na koniec marca i gości artystów różnych scen muzycznych - od klasyki i jazzu, aż po szeroko pojmowaną elektronikę. Dlaczego w tak małym mieście jak Brodnica zorganizowano tak duże i spektakularne wydarzenie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sławomir Łosowski: wolność to jest bardzo trudne zadanie

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 23:05
Założył zespół "Akcenty", który w 1976 roku zmienił nazwę na "Kombi". Zajmuje się muzyką, ale to nie jest jego jedyna działalność artystyczna. Zamiłowanie do polskiej historii oraz tradycji ma we krwi. Gościem audycji "Twarzą w twarz" był lider i założyciel zespołu "Kombi" - Sławomir Łosowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gramy dla Europy!" na 15 rocznicę wejścia do Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 15:50
Gość "Muzycznej Jedynki" Michał Rydzewski z Narodowego Centrum Kultury opowiada o kulturalnych atrakcjach związanych z obchodami 15. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Przewidziane są cztery dni z pasmem różnych rozrywek. Czego i kiedy można się spodziewać?
rozwiń zwiń