Marcin Wyrostek: lubię improwizować i grać po swojemu

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 08:11
- Pamiętam mój pierwszy moment z akordeonem. To było spacerowanie w domu między kuchnią a salonem. Tato, który był akordeonistą, pokazał mi kilka guziczków, jak się je naciska i tak chodziłem po korytarzu. To pierwsza sytuacja, którą mam w głowie jako obraz mojego dzieciństwa z akordeonem - mówi w audycji "Mój świat dźwięków" akordeonista, który w 2009 wygrał drugą edycję programu "Mam talent".
Audio
  • Marcin Wyrostek o swojej muzyce (Mój świat dźwięków/Jedynka)
  • Rozmowa z Marcinem Wyrostkiem cz. 2 (Mój świat dźwięków/Jedynka)
Marcin Wyrostek
Marcin WyrostekFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Marcin Wyrostek mówi, że lubi improwizować. - Wybrałem to jako swoją drogę. Żeby robić coś po swojemu. Zawsze znajdę tysiąc akordeonistów lepszych ode mnie i tysiąc gorszych, którzy mieliby zagrać ten sam utwór. To po co ja mam ten utwór ćwiczyć? Lepiej grać swoje, po swojemu, po mojemu-Wyrostkowemu - mówi muzyk.

- Wtedy sam mogę się uzewnętrznić ze swoim temperamentem, odczuciami, duchowością w dźwiękach. Pozwalam sobie zawsze na dużą dozę improwizacji, aby to było takie moje. Po co powtarzać coś po tysiącach innych ludzi - zaznacza.  

Marcin Wyrostek/Youtube

Marcin Wyrostek opowiada, jak potoczyły się jego muzyczne losy po wygraniu "Mam talent". Nie spodziewał się wygranej. - Za mną było takich prób setki tysiące. Pamiętam castingi do różnych programów muzycznych, gdzie wygrywały jakieś koneksje - mówi.

Zapraszamy do wysłuchania dwóch części rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Mój świat dźwięków w cyklu Wieczór z Jedynką

Prowadzi: Agata Steczkowska

Gość: Marcin Wyrostek (akordeonista)

Data emisji: 30.10.2019

Godzina emisji: 23.05

kh

Czytaj także

Piotr Nowotnik: jako muzyk jestem otwarty na wszystkie projekty

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 18:50
- Nie mam żadnych antypatii, jeśli chodzi o styl. Czego dowodem może być np. moja współpraca z DJ-em, który robi muzykę dance w Australii. Wydaje mi się, że utwór, który zrobiliśmy, był pierwszym na świecie, jeśli chodzi o obecność liry korbowej na żywo - mówi Piotr Nowotnik. Zapraszamy do rozmowy z kompozytorem, aranżerem i wirtuozem grającym na wielu instrumentach z dalekiej Australii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemysław Sokół: dla mnie muzyka to emocja zaklęta w dźwięku

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 13:52
Artysta zdradza, że muzyka to jego pasja, która towarzyszy mu od dziecka, wyjątkowe połączenie matematyki z metafizyką.  
rozwiń zwiń