X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mariusz Patyra: grałem na skrzypcach Paganiniego

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 23:05
Bohaterem dwóch audycji z cyklu "Mój świat dźwięków" był Mariusz Patyra - skrzypek, student Akademii Muzycznej w Warszawie, Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze, Accademia Walter Stauffer w Cremonie. W 2001 roku jako pierwszy Polak zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccolo Paganiniego w Genui. Grał tam na skrzypcach Paganiniego.
Audio
  • Mariusz Patyra o sobie cz. 1. (Mój świat dźwięków/Jedynka)
  • Mariusz Patyra o sobie cz. 2. (Mój świat dźwięków/Jedynka)
Mariusz Patyra w 2001 r. jako pierwszy Polak w historii otrzymał główną nagrodę w Konkursie im. Paganiniego
Mariusz Patyra w 2001 r. jako pierwszy Polak w historii otrzymał główną nagrodę w Konkursie im. PaganiniegoFoto: Kajetan Tłokowski/PR

Mariusz Patyra zauważa, że bycie wirtuozem, to marzenie każdego z solistów. Był najmłodszym z rodzeństwa, a matka, zanim urodziła dzieci, była wiolonczelistką. - I tę miłość do muzyki przelała na nas i wszyscy zaczęliśmy grać na skrzypcach - wspomina muzyk. Matce zawdzięcza też osobowość sceniczną. Przypomina jej słowa przed koncertami: synku, pamiętaj, że masz wielki dar i nawet jak się pomylisz nic się nie stanie, uśmiechasz się i grasz dalej do ostatniej nuty.

Skrzypek podkreśla, że wirtuozerska gra to tylko polowa sukcesu. Druga połowa to zachowanie estradowe. - To jest najważniejsza rzecz, umieć skupić publiczność na sobie, umieć zaczarować - wyjaśnia. Dla niego bardzo ważna jest chwila spokoju przed koncertem, kwadrans, który pozwala skumulować energię. Przyznaje, że dla muzyki poświęcił wszystko. Kiedy koledzy wołali, aby wyszedł na podwórko, on odmawiał i ćwiczył grę.

Zauważa, że to co kształtuje osobowość i wrażliwość to osobiste przeżycia, zarówno te dobre, jak i te przykre. Wyjaśnia też na czym polega w grze na skrzypcach technika Paganiniego.  

Co dla Marcina Patyry oznacza słowo trema? Co mu się w dziecięcych latach najbardziej podobało w muzyce? Jaki przezwisko dali mu koledzy w szkole? Jak wspomina grę na skrzypcach Niccolo Paganiniego?

Posłuchaj obu części rozmowy okraszonych utworami w wykonaniu Mariusza Patyry.

Mariusz Patyra/YouTube

***

Tytuł audycji: Mój świat dźwięków w cyklu Wieczór z Jedynką

Prowadzi: Agata Steczkowska

Gość: Mariusz Patyra (skrzypek)

Data emisji: 11.12.2019 i 18.12.2019

Godzina emisji: 23.05

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Jakowicz: skrzypce są właściwie moim jedynym nałogiem

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 19:06
W tym roku obchodzi 80. urodziny. Mówi, że najważniejsze jest życie tu i teraz. Jeszcze do niedawna świetnie grał w ping-ponga, ale przede wszystkim genialnie gra na skrzypcach. Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" jest ceniony skrzypek Krzysztof Jakowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sebastian Wypych: Roby Lakatos ma zjawiskową technikę

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 14:20
Już 13 stycznia w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpi jeden z najwybitniejszych współczesnych skrzypków Roby Lakatos. Koncert odbędzie się pod hasłem "Szalone skrzypce - muzyka świata". - Będzie to program z pogranicza muzyki klasycznej z elementami improwizacji oraz tanga. Będzie również muzyka filmowa - mówi Sebastian Wypych.
rozwiń zwiń