Mariusz Patyra: grałem na skrzypcach Paganiniego

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 23:05
Bohaterem dwóch audycji z cyklu "Mój świat dźwięków" był Mariusz Patyra - skrzypek, student Akademii Muzycznej w Warszawie, Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze, Accademia Walter Stauffer w Cremonie. W 2001 roku jako pierwszy Polak zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccolo Paganiniego w Genui. Grał tam na skrzypcach Paganiniego.
Audio
  • Mariusz Patyra o sobie cz. 1. (Mój świat dźwięków/Jedynka)
  • Mariusz Patyra o sobie cz. 2. (Mój świat dźwięków/Jedynka)
Mariusz Patyra w 2001 r. jako pierwszy Polak w historii otrzymał główną nagrodę w Konkursie im. Paganiniego
Mariusz Patyra w 2001 r. jako pierwszy Polak w historii otrzymał główną nagrodę w Konkursie im. PaganiniegoFoto: Kajetan Tłokowski/PR

Mariusz Patyra zauważa, że bycie wirtuozem, to marzenie każdego z solistów. Był najmłodszym z rodzeństwa, a matka, zanim urodziła dzieci, była wiolonczelistką. - I tę miłość do muzyki przelała na nas i wszyscy zaczęliśmy grać na skrzypcach - wspomina muzyk. Matce zawdzięcza też osobowość sceniczną. Przypomina jej słowa przed koncertami: synku, pamiętaj, że masz wielki dar i nawet jak się pomylisz nic się nie stanie, uśmiechasz się i grasz dalej do ostatniej nuty.

Skrzypek podkreśla, że wirtuozerska gra to tylko polowa sukcesu. Druga połowa to zachowanie estradowe. - To jest najważniejsza rzecz, umieć skupić publiczność na sobie, umieć zaczarować - wyjaśnia. Dla niego bardzo ważna jest chwila spokoju przed koncertem, kwadrans, który pozwala skumulować energię. Przyznaje, że dla muzyki poświęcił wszystko. Kiedy koledzy wołali, aby wyszedł na podwórko, on odmawiał i ćwiczył grę.

Zauważa, że to co kształtuje osobowość i wrażliwość to osobiste przeżycia, zarówno te dobre, jak i te przykre. Wyjaśnia też na czym polega w grze na skrzypcach technika Paganiniego.  

Co dla Marcina Patyry oznacza słowo trema? Co mu się w dziecięcych latach najbardziej podobało w muzyce? Jaki przezwisko dali mu koledzy w szkole? Jak wspomina grę na skrzypcach Niccolo Paganiniego?

Posłuchaj obu części rozmowy okraszonych utworami w wykonaniu Mariusza Patyry.

Mariusz Patyra/YouTube

***

Tytuł audycji: Mój świat dźwięków w cyklu Wieczór z Jedynką

Prowadzi: Agata Steczkowska

Gość: Mariusz Patyra (skrzypek)

Data emisji: 11.12.2019 i 18.12.2019

Godzina emisji: 23.05

ag

Czytaj także

Krzysztof Jakowicz: skrzypce są właściwie moim jedynym nałogiem

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 19:06
W tym roku obchodzi 80. urodziny. Mówi, że najważniejsze jest życie tu i teraz. Jeszcze do niedawna świetnie grał w ping-ponga, ale przede wszystkim genialnie gra na skrzypcach. Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" jest ceniony skrzypek Krzysztof Jakowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sebastian Wypych: Roby Lakatos ma zjawiskową technikę

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 14:20
Już 13 stycznia w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpi jeden z najwybitniejszych współczesnych skrzypków Roby Lakatos. Koncert odbędzie się pod hasłem "Szalone skrzypce - muzyka świata". - Będzie to program z pogranicza muzyki klasycznej z elementami improwizacji oraz tanga. Będzie również muzyka filmowa - mówi Sebastian Wypych.
rozwiń zwiń