Krzysztof Penderecki. Wspomnienie Mistrza

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 07:58
Muzycy i melomani z wielkim żalem żegnają Krzysztofa Pendereckiego. Światowej sławy kompozytor, pedagog i dyrygent zmarł 29 marca w wieku 86 lat. Wybitny twórca, patriota, ciepły i dobry człowiek - tak wspominają zmarłego przedstawiciele władz, świata kultury, współpracownicy i przyjaciele.
Audio
  • Wspomnienie Krzysztofa Pendereckiego (Mój świat dźwięków/Jedynka)
Krzysztof Penderecki (2019 r.)
Krzysztof Penderecki (2019 r.)Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Krzysztof Penderecki urodził się w Dębicy na Podkarpaciu. Jak sam mówił Polskiemu Radiu z okazji swoich 80. urodzin "zaczął grać dzięki swojemu dziadkowi".

Czytaj więcej
Penderecki 1200 PAP.jpg
"Szkoda życia na robienie czegoś błahego". Archiwalna rozmowa z Krzysztofem Pendereckim

Studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, gdzie po uzyskaniu dyplomu w 1958 roku, podjął pracę nauczyciela akademickiego. Po raz pierwszy zdobył rozgłos w 1959 roku po premierowym wykonaniu utworów "Strofy", "Emanacje" oraz "Psalmy Dawida" na festiwalu Warszawska Jesień. Powszechne uznanie przeniosła mu kompozycja "Tren" na orkiestrę smyczkową, poświęcona ofiarom ataku atomowego na Hiroszimę, oraz chóralne dzieło "Pasja według św. Łukasza". Jego pierwsza opera, "Diabły z Loudun", została premierowo wystawiona w Hamburgu i Stuttgarcie w 1969 roku. W latach 80. powstało jego chóralne dzieło "Polskie Requiem".

Krzysztof Penderecki skomponował cztery opery, osiem symfonii i wiele utworów orkiestrowych oraz koncertów. Jest autorem opraw chóralnych głównie tekstów religijnych, a także utworów kameralnych i instrumentalnych.

Jego muzyka niejednokrotnie była wykorzystywana przez twórców filmowych. Utwory Krzysztofa Pendereckiego znalazły się w takich filmach jak Egzorcysta Williama Friedkina, Lśnienie Stanleya Kubricka, Dzikość serca Davida Lyncha, Ludzkie dzieci Alfonso Cuaróna, Katyń Andrzeja Wajdy oraz Wyspa tajemnic Martina Scorsese.

Za swą pracę otrzymał szereg prestiżowych nagród, w tym dwukrotnie Prix Italia: w 1967 i 1968 roku oraz pięciokrotnie Nagrodę Grammy - w latach: 1988, podwójnie w roku 1999, 2001 i 2017.

Kawaler Orderu Orła Białego, Krzysztof Penderecki, zmarł 29 marca w Krakowie po ciężkiej chorobie. Miał 86 lat.


Czytaj więcej
krzysztof penderecki FREE 663_364.jpg
Krzysztof Penderecki. Serwis specjalny

Wybitny kompozytor spocznie w Panteonie Narodowym w podziemiach kościoła świętych Piotra i Pawła w Krakowie. Uroczysta ceremonia pogrzebowa zostanie odprawiona po ustaniu przeszkód związanych z epidemią koronawirusa.

W oczekiwaniu na ten moment, zwłoki kompozytora zostaną skremowane. Wcześniej odprawiona zostanie msza św. żałobna w intencji zmarłego z udziałem najbliższych.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której Agata Steczkowska wspomina Krzysztofa Pendereckiego. Usłyszą w niej Państwo także muzykę Mistrza. 

***

Tytuł audycji: Mój świat dźwięków w cyklu Wieczór z Jedynką

Prowadzi: Agata Steczkowska

Data emisji: 1.04.2020

Godzina emisji: 23.05

Jedynka/IAR/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Jego muzyka to dowód na istnienie Stwórcy". Wspominamy Krzysztofa Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 11:05
- Największym przeżyciem było dla mnie wykonanie "Siedmiu Bram Jerozolimy". Nie mogłem uwierzyć, że połowa publiczności była we łzach. To sprawił niesamowity przekaz tego utworu i siła tej muzyki. Dla mnie to dowód, że Stwórca przekazał część swoich plenipotencji temu wielkiemu artyście, żeby nas wzruszał przez lata - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Janusz Marynowski, dyrektor orkiestry Sinfonia Varsovia.
rozwiń zwiń