Ufo, wok... ? Nie, to handpan!

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 06:50
W audycji z cyklu "Mój świat dźwięków" Agata Steczkowska opowiada o instrumencie, który - jak sama mówi - poznała stosunkowo niedawno, i w którym się "wręcz zakochała" - handpanie.
Audio
  • Agata Steczkowska gra na handpanie. Część 1 (23.05.2020/Mój świat dźwięków/Jedynka)
  • Agata Steczkowska gra na handpanie. Część 2 (18.06.2020/Mój świat dźwięków/Jedynka)
Handpan
HandpanFoto: Shutterstock/MELNIKOVA OLGA

czytaj więcej
steczkowska agata_1614.jpg
Agata Steczkowska zaprasza do lektury książki "Serce" Edmunda de Amicis

- Po raz pierwszy usłyszałam i zobaczyłam ten instrument na Youtube. Zobaczyłam pana w czapce, pod czapką dredy. Siedział w lesie po turecku. Trzymał na kolanach coś dziwnego, trochę podobnego do latającego spodka ufo i grał piękne dźwięki - mówi Agata Steczkowska. - Zaczęłam szperać w internecie, znalazłam inne nagrania, dowiedziałam się, co to za instrument oraz, że jest on dosyć popularny i znany na świecie. To w Polsce niewiele wiedziano wtedy o tym. To było kilka lat temu - dodaje.

yuki koshimoto/Youtube

- Wydaje się to proste, że tak sobie po prostu klepiesz w ten instrument, ale nie jest to takie proste i jest indywidualną ścieżką rozwoju - podkreśla Agata Steczkowska. - Najbardziej lubię improwizować na handpanach. Grać to, co w duszy człowiekowi gra - dodaje.

Skąd nazwa instrumentu?

- Szczerze mówiąc nie wiem i nie słyszałem nawet żadnej opowieści, w jaki sposób ta nazwa powstała - mówi w Programie 1 Polskiego Radia miłośnik i twórca instrumentów muzycznych o nazwie handpan, a także założyciel jedynej w Polsce manufaktury zajmującej się ręcznym wyrabianiem tych instrumentów Zbigniew Węgliński. - Po angielsku znaczy to ręka i patelnia, ale czemu tak? Nie potrafię odpowiedzieć - dodaje. 

- Myślałem nawet, jak ten instrument można byłoby po polsku nazwać i nic nie wymyśliłem, więc być może jakiś konkurs trzeba będzie rozpisać. Słyszałem jakieś określenia spontaniczne: spodek, ufo, wok - mówi żartobliwie Zbigniew Węgliński. 

Hang Massive/Youtube

czytaj więcej
shutterstock_fortepian1200.jpg
Agata Steczkowska: fortepian jest moim przyjacielem

Czy nauka gry na tym instrumencie jest trudna

- Najbardziej wymagające jest opanowanie samego uderzenia w strefy dźwięku, bo nie każdy ruch ręką i uderzenie sprawi, że ten dźwięk się odezwie. Trzeba nauczyć się wyczucia, które sprawi, że dźwięk będzie ładnie rozbrzmiewał. Tak naprawdę myślę, że każdy człowiek, który gra na tych instrumentach ma jakąś swoją teorię na ten temat i swoją technikę To bardzo indywidualna sprawa - mówi w audycji "Mój świat dźwięków" muzyk Michał Pękosz.

- Ten instrument oczarowuje ludzi pod względem swojej dostępności. Człowiek nie musi mieć nic wspólnego z muzyką, żeby wziąć ten instrument do ręki i zacząć na nim grać - dodaje. 

Ze Zbigniewem Węglińskim i Michałem Pękoszem rozmawiała Marta Kawalec. 

Zapraszamy do wysłuchania dwóch odcinków audycji poświęconych temu niesamowitemu instrumentowi. 

***

Tytuł audycji: Mój świat dźwięków w cyklu Wieczór z Jedynką

Prowadzi: Agata Steczkowska

Data emisji: 20.05.2020;18.06.2020

Godzina emisji: 23.05

kh

Czytaj także

Mistrzowskie warsztaty Agaty Steczkowskiej. "Muzyka może być wentylem do uzyskania szczęścia"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 11:55
W audycji "Mój świat dźwięków" uczestniczki "Mistrzowskich warsztatów Agaty Steczkowskiej" opowiedziały o tym, jak dzięki tej inicjatywie odzyskały szansę na realizowanie swoich muzycznych marzeń. Dowiedzieliśmy się także, jak ważne jest poszukiwanie talentu we własnych dzieciach i co zrobić, aby je mądrze zachęcić do artystycznego rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dla twórcy instrumentu, muzycy są największym wyzwaniem"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 12:32
- W tym zawodzie najwspanialsze jest to, że ludzie na całym świecie grają na tych instrumentach. To daje napęd, żeby każdy instrument był jeszcze lepszy - mówi Jacek Żelazek, na co dzień muzyk i lutnik, który specjalizuje się w robieniu bębnów. Dlaczego wybrał w swoim życiu zawodowym, akurat tę ściężkę?
rozwiń zwiń