ARTur Moon: muzykę traktuję jako coś świętego

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 07:00
- Staram się uspokajać publiczność poprzez moją muzykę, bo ludzie gonią w tych czasach i potrzebny jest moment zatrzymania - mówi w audycji "Mój świat dźwięków" w Programie 1 Polskiego Radia pianista i kompozytor ARTur Moon.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/kung_tom

Gość Agaty Steczkowskiej jest absolwentem Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Wejherowie. Jego domeną jest improwizacja fortepianowa. Laureat prestiżowych konkursów fortepianowych. Artysta wszechstronny, doskonale poruszający się w obszarze muzyki zarówno klasycznej, jak i improwizowanej.


czytaj też
steczkowska agata_1614.jpg
Agata Steczkowska i jej fortepian

ARTur Moon, czyli Artur Sychowski zdradził, że jego nazwisko bardzo trudno było wymówić obcokrajowcom, dlatego zdecydował się na pseudonim artystyczny. - Odkryłem, że w moim imieniu jest zawarty skrót od wyrażenia "your art", czyli "twoja sztuka". Moje imię zostało naznaczone sztuką. To mnie bardzo zainspirowało - zdradza gość Jedynki.

A czemu Moon? - Ostatnio zacząłem propagować ideę koncertów w ciemności. Poszedłem w stronę mistycznej muzyki i formy performance'u, à la muzykoterapii. To wszystko jakoś nie mogło mi się wcześniej złożyć w jedną całość aż w końcu przyszły te koncerty w ciemności, które ewidentnie pokazały, że mogę skonkretyzować całą tę wizję poprzez nazwanie mnie "księżycowy księciu" - Artur Księżycowy - mówi artysta. 

- Czuję, że ta muzyka ma nawiązanie do kosmosu. Czuję się wspaniale tworząc przy blasku Księżyca. Czuję połączenie z nocą. Wtedy najwięcej tworzę - zdradza.

"Uświęcenie muzyki"

W radiowej Jedynce ARTur Moon opowiedział m.in. o swoim utworze zatytułowanym "Sanctus" (z łac. święty). To autorska kompozycja, która prowadzi nas w bajkowy, mistyczny świat pełen magii, refleksji i ulotności.

Posłuchaj
46:04 2020_11_18 23_06_42_PR1_Moj_Swiat_Dzwiekow.mp3 ARTur Moon o swojej twórczości (Mój świat dźwięków/Jedynka)

Ten utwór to swoiste uświęcenie muzyki. Coś takiego jak modlitwa. "Sanctus" traktuję jak wizytówkę i gram na początku każdego koncertu, a przynajmniej staram się to robić - zdradza artysta.  - Dzięki temu utworowi udaje mi się popłynąć w takie uświęcenie tej muzyki - dodaje.

ARTurMoonVEVO/wideo do utworu "Sanctus"

- Dzięki niemu udaje mi się uspokoić publiczność i wprowadzić w duchowy nastrój. Staram się uspokajać poprzez moją muzykę, bo ludzie gonią w tych czasach i potrzebny jest moment zatrzymania - podkreśla ARTur Moon.

Posłuchaj
47:58 2020_11_25 23_05_58_PR1_Moj_Swiat_Dzwiekow.mp3 ARTur Moon o swojej twórczości. Część 2 (Mój świat dźwięków/Jedynka)

Czytaj też:

Zapraszamy do wysłuchania całej (dwuczęściowej) rozmowy z pianistą, który opowiedział w radiowej Jedynce m.in. o początkach swojej muzycznej drogi. 

***

Tytuł audycji: Mój świat dźwięków 

Prowadzi: Agata Steczkowska

Gość: ARTur Moon (pianista, kompozytor)

Data emisji: 18.11.2020; 25.11.2020

Godzina emisji: 23.06

kh

Czytaj także

Jak gra się na berimbau? Opowieść o niezwykłych instrumentach

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 06:00
Jak nazywa się prapradziadek instrumentów strunowych? Jak brzmi fujara wielkopostna/wierzbinówka? Jak wygląda instrument używany przez szamanów jako lekarstwo? Zapraszamy na 2-częściowe spotkanie z kompozytorem Piotrem Nowotnikiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izabela Żukowska: w muzyce szukam tego, co nas łączy

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 06:48
- Muzyka jest nieodłączną częścią życia każdego z nas. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale wyobraźmy sobie, jak by wyglądał świat bez muzyki... Nie możemy sobie tego wyobrazić - mówi w audycji "Mój świat dźwięków" Izabela Żukowska - pisarka i dziennikarka Polskiego Radia, która z wykształcenia jest muzykologiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Próby chóru dziecięcego w czasie pandemii? "Chciałyśmy podnieść dzieci z foteli"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 07:33
 - Praca online miała dla mnie wielkie znaczenie, dlatego, że gdybyśmy przestali pracować, dzieci straciłyby ochotę, chęci, zainteresowanie - mówi w audycji "Mój świat dźwięków" w Programie 1 Polskiego Radia Anna Bednarska, dyrygent i dyrektor artystyczny chóru dziecięcego Alla Polacca.
rozwiń zwiń