Krzysztof Czubaszek: postawiłem sobie za cel przywrócenie pamięci o łukowskich Żydach

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 09:30
- Najpierw pojawiła się potrzeba poznania lokalnej historii. Gdy rozbudziłem tę potrzebę, spostrzegłem, że wiele tematów jest bardzo słabo poznanych. Obszarem, który był zupełnie nietknięty, pominięty, wręcz zamieciony pod dywan, była historia społeczności żydowskiej zamieszkującej w Łukowie oraz okolicach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Czubaszek, autor książki "Stanisław Żemis - Świadek zagłady Żydów w Łukowie". 
Krzysztof Czubaszek
Krzysztof CzubaszekFoto: Agencja Forum/AH

czytaj więcej
IPN free 1200 Wwa
"Polish-Jewish Studies" - najnowszy periodyk IPN

- Historia Żydów łukowskich, jako zupełna terra incognita, coś co nie zostało w żaden sposób zbadane, nawet dotknięte stała się dla mnie wyzwaniem. Nie tylko w rozumieniu naukowym, ale też rodzajem misji, że skoro nikt się tym tematem do tej pory nie zajął, to ja postawiłem sobie taki cel: przywrócić pamięć o łukowskich Żydach - mówi Krzysztof Czubaszek. - Najpierw dla siebie, żebym ja mógł się czegoś na ten temat dowiedzieć, a później chciałem tą wiedzą podzielić się z innymi ludźmi - dodaje. 

Posłuchaj
46:46 2021_03_03 23_05_54_PR1_Moj_Swiat_Dzwiekow.mp3 Rozmowa z Krzysztofem Czubaszkiem o jego książce "Stanisław Żemis - Świadek zagłady Żydów w Łukowie" (Mój świat dźwięków/Jedynka)

- Dodatkową motywacją, na poziomie emocjonalnym, było odkrycie tej - dla mnie niezrozumiałej - obojętności. Obojętności na wielką tragedię naszych sąsiadów - podkreśla rozmówca Agaty Steczkowskiej.


Posłuchaj
51:05 2021_03_10 23_05_55_PR1_Moj_Swiat_Dzwiekow.mp3 Rozmowa z Krzysztofem Czubaszkiem. Część 2 (Mój świat dźwięków/Jedynka)

 

***

Krzysztof Czubaszek jest doktorem nauk humanistycznych (Instytut Historii Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, 2006). Od lat zajmuje się życiem i twórczością Juliusza Verne'a. Jest członkiem Société Jules Verne (Paryż) oraz Centre International Jules Verne (Amiens). W 2000 r. założył Polskie Towarzystwo Juliusza Verne'a i od początku istnienia tej organizacji jest jej prezesem.


czytaj więcej
auschwitz-5059392_1280.jpg
Mija 76 lat od wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz

Opublikował powieść "Patron" (2008) oraz prace historyczne, m.in. "Żydzi Łukowa i okolic" (2008), "Przemiany społeczno-religijne na terenie parafii Ulan od XV do początku XX wieku" (2010), "Twarze. Fotografie Żydów łukowskich" (2017), "Skrzyszew. Monografia" (2017), "Stanisław Żemis - świadek zagłady Żydów w Łukowie" (2019).

W 2010 r. otrzymał złotą odznakę honorową Towarzystwa Przyjaciół Warszawy za pracę społeczną i zasługi dla Warszawy, w 2013 r. odznakę honorową Prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego za działalność społeczną dla Warszawy, zaś w 2015 r. dwa odznaczenia - złotą odznakę honorową Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów za wybitne zasługi dla tego środowiska oraz medal za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

W 2018 r. nominowany został do nagrody "Złote Skrzydła - Człowiek Roku 2017" przyznawanej przez "Tygodnik Siedlecki", otrzymał medal jubileuszowy Towarzystwa Przyjaciół Warszawy za szczególny wkład w rozwój tej organizacji oraz za prowadzenie różnorodnych działań na rzecz budowania majestatu Stolicy Rzeczypospolitej Polskiej, a także odznakę honorową Pamięci Krystyny Krahelskiej - Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 za ocalanie od zapomnienia bohaterstwa żołnierzy i ludności cywilnej w Powstaniu Warszawskim.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Mój świat dźwięków 

Prowadzi: Agata Steczkowska

Gość: Krzysztof Czubaszek

Data emisji: 3.03.2021;10.03.2021

Godzina emisji: 23.05

kh

Czytaj także

YouTube przywrócił spektakl o ratowaniu Żydów przez grupę Ładosia. Skuteczna interwencja MSZ

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 16:00
YouTube usunął w środę premierowe nagranie spektaklu "Paszporty życia". Sztuka przedstawia współczesne spojrzenie na historię ratowania Żydów przez grupę ambasadora Aleksandra Ładosia. Dopiero po interwencji Pawła Jabłońskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, spektakl został ponownie udostępniony w serwisie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bohater tamtych czasów". Udało się odtworzyć historię artysty Getta Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 12:07
Imię i życiorys Beniamina Rozenfelda, autora cyklu pięciu rysunków z Archiwum Ringelbluma, przedstawiających warunki życia i śmierć w getcie warszawskim, zostały potwierdzone przez badaczkę dr Agnieszkę Żółkiewską z Żydowskiego Instytutu Historycznego.
rozwiń zwiń