Muzyka Agaty Steczkowskiej na czas Wielkiego Postu

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 06:59
- Bardzo wysoko sobie cenię muzykę sakralną. Wyrosłam w tej muzyce, to dla mnie top - zaznaczyła Agata Steczkowska. W audycji "Mój świat dźwięków" artystka podzieliła się ze słuchaczami nagraniami, które uważała za stracone. 
Agata Steczkowska
Agata SteczkowskaFoto: Agencja Forum/TVP2

Posłuchaj
46:35 2021_03_31 23_06_36_PR1_Moj_Swiat_Dzwiekow.mp3 Muzyka Agaty Steczkowskiej na czas Wielkiego Postu (Mój świat dźwięków/Jedynka)

 

- W 2008 roku odbył się Koncert Pieśni Wielkopostnych. Miałam wówczas chór chłopięcy w Poznaniu - Chór Chłopięcy Agaty Steczkowskiej. Ten chór prowadziłam bardzo krótko, on miał pięć lat - wyjaśniła Agata Steczkowska.

Agata Steczkowska 1200.jpg
Mój świat dźwięków

- To był jeden z ostatnich koncertów, które nagrałam. Uczestniczyło w nim - z powodu chorób - tylko 12 osób - ośmiu chłopców - soprany i alty oraz czwórka studentów - tenory i basy. To bardzo mało, żeby zaśpiewać takie pieśni, na tyle głosów. Musieliśmy sobie jakoś poradzić - podkreśliła. 

- Warunki nagraniowe były bardzo trudne. Koncert odbył się w kościele, był to kościół współczesny, z betonu. Jeden z chórzystów miał jakiś sprzęt, zapytał, czy ja się zgodzę na nagranie, na pamiątkę. Nawet nie mieliśmy próby, w ciemno nagrywaliśmy - wskazała Steczkowska.

- Po 12 latach od tego wydarzenia weszłam do studia z Jarosławem Regulskim, z którym współpracuję od wielu lat. Nagrania zostały poddane remasteringowi. Zapraszam do wysłuchania czterech pieśni - powiedziała.


Czytaj także:


W audycji można także posłuchać fragmentu Misterium Wielkopostnego Agaty Steczkowskiej (również po remasteringu).

***

Tytuł audycji: Mój świat dźwięków 

Prowadzi: Agata Steczkowska

Data emisji: 31.03.2021

Godzina emisji: 23.06

kk

Czytaj także

Muzyka w trakcie pandemii koronawirusa. Jak sobie radzą chóry?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 10:12
- To jest bardzo trudny czas dla kultury. Najlepsze na świecie brytyjskie chóry chłopięce mają duże kłopoty. Nawet bym powiedział, że  niektóre z nich padają, bo nie mają gdzie i jak pracować. Śpiewanie chóralne to jest spotkanie ludzi - w jednym czasie, w jednym miejscu, robienie czegoś wspólnie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Kusiel-Moroz.
rozwiń zwiń