Muzyka tworzona z pasji

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 09:20
Mają wykształcenie klasyczne, piszą muzykę do filmów. Oboje grają z pasji, choć dotąd nigdy wspólnie. Agata Steczkowska, pianistka, kompozytorka i wiolonczelistka w czwartkową noc zaprosiła słuchaczy do świata dźwięków, które stworzyła wspólnie z Przemysławem Sokołem, trębaczem, aranżerem i kompozytorem.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: iTref/Shutterstock.com

Czytaj też:
shutterstock kobieta emocje psychologia RossHelen 1200.jpg
"Dzięki nim czujemy, że żyjemy". Czym są emocje?

Gdy spotkali się "na granie", żadne z nich nie miało planu. Nie wiedzieli co mają grać, nie wiedzieli również dlaczego i dla kogo. To nie miało jednak żadnego znaczenia. Zagrali w swoim bardzo wąskim gronie, bez publiczności. - Mieliśmy komfort ciszy. Cisza, która tak naprawdę zaczyna się w nas, a dopiero później przekształca się w dźwięki - wspomina Agata Steczkowska i dodaje, że kompozycje, które stworzyli, a które w czwartkową noc wybrzmiały na antenie, są specyficzne. - Powstały z potrzeby duszy, z potrzeby serca - nie kryje.


Posłuchaj
47:26 2021_10_28 00_11_15_PR1_Moj_swiat_dzwiekow.mp3 Czym dla człowieka jest muzyka? Agata Steczkowska zaprasza do wysłuchania kompozycji stworzonych przy udziale Przemysława Sokoła (Mój świat dźwięków/Jedynka)

 

Przemysław Sokół - sylwetka

Pytany o początek swojej miłości do muzyki, odpowiada że ciężko mu odnaleźć w pamięci taki moment. Jednocześnie zwraca uwagę na fakt, że wychowywał się w rodzinie o muzycznych tradycjach: pradziadek grał na puzonie i skrzypcach, dziadek był trębaczem, podobnie zresztą jak tata. I właśnie trąbka stała się instrumentem, który pokochał i który stał się sensem jego życia. - Zawsze podkreślał, że inspiruje go muzyka etniczna. W odróżnieniu do mnie, bardziej lubi muzykę bałkańską - wspomina prowadząca "Mój świat dźwięków".

Jak sam przyznaje, w muzyce bałkańskiej docenia pierwiastek ludowości, szczególnie jednak urzeka go jej wysoki poziom wykonawczy. Drugą miłością Przemka Sokoła jest jazz. Ten gatunek, dla niego, dla instrumentalisty był wielką fascynacją, a zarazem ogromnym wyzwaniem. Jazz daje mu dużą możliwość rozwoju. - Przemysław Sokół jest bardzo wrażliwy na barwy dźwięku. To coś, co mnie urzeka, gdy słucham jego gry - mówi Agata Steczkowska. Dodaje jednocześnie, że w artyście tym nie ma skłonności do popisywania się swoją wirtuozerią, nastawiony jest na współpracę z innymi artystami.

Zobacz też:

Czytaj też:
jan pospieszalski 1200.jpg
Muzykująca rodzina Jana Pospieszalskiego

Czy gatunek muzyki ma znaczenie?

Czwartkowa audycja była nie tylko szansą wysłuchania wyjątkowych, klimatycznych utworów. Posłużyła również do rozmyślań na temat muzyki jako takiej. Naukowcy są zdania, że muzyka uruchamia u każdego z nas te same obszary, bez względu na gatunek który wybieramy. Muzyka sprzyja socjalizacji, pozwala rozwijać więzi międzyludzkie. Badania pokazały, że dzieci mające częściej kontakt z muzyką, odczuwały większą przyjemność praktycznie z każdej sfery swojego życia.

Niektórzy neuronaukowcy porównują wpływ muzyki na ciało człowieka, do oddziaływania narkotyków. Ulubiona muzyka wyzwala dopaminę, dzięki której czujemy się dobrze. - Jeśli ktoś czuje ciarki podczas słuchania czegoś wyjątkowego, to znaczy że wszystko z nim w porządku. Ciarki odczuwa blisko 90 proc. ludzi, a znacznie częściej ich działanie czują osoby, które mają bardziej rozwiniętą tzw. "otwartość na doświadczenia" - tłumaczy Steczkowska.

***

Tytuł audycji: Mój świat dźwięków 

Prowadzi: Agata Steczkowska

Data emisji: 28.10.2021

Godzina emisji: 00.11

mg

Czytaj także

Muzyka o cyklu natury i Chopin ludowym uchem

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 06:00
O nowym albumie grupy Bastarda we współpracy z chórem uniwersyteckim SWPS rozmawialiśmy z Pawłem Szamburskim. Wspomnieliśmy także zmarłą niedawno wyśmienita śpiewaczkę kurpiowską - Zofię Warych. A w związku z rozpoczynającym się właśnie Konkursem Chopinowskim sprawdziliśmy, co o twórczości polskiego kompozytora myślą wiejscy muzykanci.
rozwiń zwiń