Muzyczny patriotyzm według Agaty Steczkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 08:55
Ostatnie listopadowe spotkanie z dźwiękami Agaty Steczkowskiej upłynęło pod znakiem pieśni patriotycznych. Na antenie można było wysłuchać utworów żołnierskich, partyzanckich, ale pojawił się również materiał zupełnie nowy, dotąd niepublikowany.
Prowadząca audycję Agata Steczkowska
Prowadząca audycję Agata SteczkowskaFoto: Wojciech Kusiński/Jedynka

Czytaj też:
flaga Polski, polska flaga
Listopad: miesiąc pieśni patriotycznych

Czwartkowa audycja rozpoczęła się od pieśni "Warszawo ma", napisanej przez Andrzeja Własta: polskiego poetę żydowskiego pochodzenia, który podczas II wojny światowej trafił do getta i zginął podczas próby ucieczki. Na antenie Programu 1 Polskiego Radia, wybrzmiała wersja nagrana wokalnie i instrumentalnie na fortepianie przez Agatę Steczkowską. Za aranżację orkiestrową odpowiadał Grzegorz Daroń, muzyk, instrumentalista oraz autor muzyki filmowej.


Posłuchaj
47:44 2021_11_25 00_11_02_PR1_Moj_swiat_dzwiekow.mp3 Ostatnie listopadowe spotkanie z Agatą Steczkowską przebiegło pod znakiem pieśni patriotycznych (Mój świat dźwięków/Jedynka)

 

Wieczór pełen wzruszeń

W dalszej kolejności wysłuchać można było autorskiej interpretacji pieśni "Kozak" Stanisława Moniuszki skomponowanej do wiersza poety Jana Czeczota. Opowiada ona o ostatniej rozmowie matki z idącym na wojnę, młodym Kozakiem. - Dla mnie ta pieśń jest wyjątkowa, ponieważ właściwie mówi o całym ładunku emocjonalnym pomiędzy tą, która wydała na świat dziecko, i samym dzieckiem, które idzie na wojnę i umiera - mówi Agata Steczkowska.

Zobacz też:

Zaprezentowano także utwór "Z głową na karabinie", który z założenia miał być melorecytacją z muzyką Agaty Steczkowskiej i recytacją Pawła Steczkowskiego. To kompozycja, której fundamentem jest wiersz o tym samym tytule, autorstwa Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. - To głos całej generacji, której przyszło dorastać w czasie II wojny światowej, a która została wychowana na najważniejszych wartościach: Bóg, Honor, Ojczyzna - nie ma wątpliwości Steczkowska.

Czytaj też:
iTref Shutterstock fortepian pianista muzyka 1200.jpg
Muzyka tworzona z pasji

Improwizacja

Niezwykle przejmująco zabrzmiały utwory, których dotąd nie mieliśmy okazji słuchać. "Rotę" połączoną z pieśnią "Boże, zmiłuj się nad nami mizernymi Polakami" od wielu lat wykonuje Paweł Steczkowski. - Słowa są ponadczasowe, szczególnie pieśń ta przemawia do naszych rodaków, którzy mieszkają poza ojczyzną - wyjaśnia prowadząca audycję. Wyjątkowe miejsce w sercu Agaty Steczkowskiej zajmuje natomiast pieśń "Góralu, czy ci nie żal". Wiąże się ona z bardzo osobistymi wspomnieniami. - Część naszej rodziny jest za granicą. W Chicago mieszka wujek, który podczas każdej rozmowy ze mną prosi o zaśpiewanie tego utworu. Zawsze się wtedy wzrusza do łez - podsumowuje Steczkowska.

***

Tytuł audycji: Mój świat dźwięków 

Prowadzi: Agata Steczkowska

Data emisji: 25.11.2021

Godzina emisji: 00.11

mg

Czytaj także

Nieznana historia pomnika Józefa Piłsudskiego. "Z Chorwacji do Polski"

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 12:13
Ponad 30 lat temu sprowadzono z Chorwacji do Katowic pomnik Józefa Piłsudskiego. - Transport tego pomnika został opłacony już przed drugą wojną światową - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Łucja Bednarczuk-Kravic, tłumaczka języka chorwackiego, bośniackiego i serbskiego. Kto doprowadził do tego, że ten nieznany szerzej w Polsce pomnik pojawił się w naszym kraju?
rozwiń zwiń