Opieka nad drugim człowiekiem może przynosić radość

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 17:41
Siostry dominikanki z Broniszewic pokazały, że cuda są możliwe. Razem z 56 podopiecznymi z niepełnosprawnością intelektualną mogą cieszyć się z nowego domu - Domu Chłopaków. Siostry ujawniają, jak doprowadziły do tego, że porozumiewają się z dziećmi chorymi.
Audio
Dom Chłopaków w Broniszewicach
Dom Chłopaków w BroniszewicachFoto: AREK DRYGAS - przyjaciel Domu Chłopaków w Broniszewicach

Na swojej stronie internetowej siostry napisały: cud w Broniszewicach się wydarzył! Dzięki wsparciu 8,5 tys. darczyńców, którzy przekazali nam 7 milionów złotych wybudowałyśmy i wyposażyłyśmy Dom Chłopaków. Nasi synkowie mają gdzie mieszkać. Niebezpieczeństwo, które wisiało nad nami od kilku lat zniknęło. Jesteśmy ogromnie wdzięczne, bo bez Was Dom Chłopaków byłby tylko marzeniem. Ale to jeszcze nie koniec i pomoc nadal jest potrzebna. Zwłaszcza, że niektórzy "chłopcy" mają ponad 40 lat i osobowość 6-letniego dziecka. Żyją z siostrami od maleńkości.

W Broniszewicach posługę pełni 19 sióstr. - Choć jest 56 podopiecznych, to dom składa się z czterech osobnych mieszkań - wyjaśniają siostry. Zwracają uwagę, że przez wiele lat uważano, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną nie umieją się porozumiewać z otoczeniem. - Dzieje się coś cudownego, że ludzie w pełni sprawni, ci co siebie tak nazywają, zauważają, że skoro mają więcej podarowanego od Pana Boga rozumu, to trzeba go użyć, żeby się komunikować z tymi dziećmi - podkreślają. Te dzieci pozostaną z nimi aż do śmierci.

W propagowaniu akcji i zbierania pieniędzy pomógł film "Światowy Dzień Pingwina", który w zamiarach wcale nie był skierowany do darczyńców.

 
Jak wygląda codzienność w Domu Chłopaków? Jak rozmawiać o odchodzeniu? I o tym, że opieka i czuwanie nad drugim człowiekiem, może przynosić radość. Jak siostry zebrały pierwszy milion złotych?

Posłuchaj całej rozmowy. Dowiedz się więcej na stronie internetowej Domu Chłopaków >>> TUTAJ.

***

Tytuł audycji: Audycja okolicznościowa

Prowadził: Wojciech Urban

Goście:  Eliza Myk i Tymoteusza Gil (siostry dominikanki)

Data emisji: 25.12.2018

Godzina emisji: 18.14

ag/kwh
Czytaj także

Miłość matek zza krat zakładu w Krzywańcu

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 11:15
W Zakładzie Karnym w Krzywańcu po raz dwunasty zorganizowano autorski program resocjalizacyjny "Leśna kolonia" sprzyjający przygotowaniu do readaptacji społecznej. Na czym polega i do kogo jest skierowany? To sprawdziła Agnieszka Ciecierska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marzenie o ciepłym miejscu

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2018 14:20
24-letni Patryk to kolejny finalista konkursu "Lato z radiem spełnia marzenia". Patryk ma zdiagnozowany autyzm. Dom, w którym mieszka z rodziną, wymaga generalnego remontu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trwa zbiórka na budowę Domu Mocarzy

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 17:49
W Mocarzewie znajduje się Zespół Szkół i Placówek Specjalnych. W szkołach wchodzących w skład zespołu uczą się dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim. Trafiają tam osoby z całej Polski. 
rozwiń zwiń