Alina Perzanowska: nasi podopieczni będąc dziećmi, nie uzyskali właściwej pomocy

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 20:21
- Zajmujemy się świadczeniem pomocy osobom dorosłym z autyzmem - mówi Alina Perzanowska, prezes Fundacji "Wspólnota Nadziei" z siedzibą w Więckowicach, która bierze udział w tegorocznej akcji "Choinki Jedynki". Dlaczego warto pomóc podkrakowskiej fundacji?
Audio
  • Rozmowa z Aliną Perzanowską, prezes Fundacji "Wspólnota Nadziei" z siedzibą w Więckowicach (Jedynka)
Alina Perzanowska
Alina Perzanowska Foto: Piotr Piorun/Polskie Radio

W niedzielne popołudnie wystartowała kolejna edycja akcji "Choinki Jedynki". Program 1 Polskiego Radia już po raz osiemnasty pomaga Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i wybranej przez nią organizacji pożytku publicznego. W tym roku do udziału w wydarzeniu zaproszono Fundację "Wspólnota Nadziei" z siedzibą w Więckowicach.

Pomoc dla dorosłych z autyzmem

Wspomniana fundacja pomaga osobom dorosłym z autyzmem, czyli jednej z najbardziej niesamodzielnych grup. - Są to osoby, które kiedyś będąc dziećmi, nie uzyskały właściwiej pomocy terapeutycznej, ponieważ takiej w tamtych latach nie było - przekazuje Alina Perzanowska.

Prezes fundacji na rzecz osób z autyzmem działa już od 30 lat. Razem z innymi osobami tworzyła pierwsze szkoły i ośrodki terapeutyczne dla dzieci z autyzmem.

- Niemniej nasi najstarsi podopieczni nie mieli szans skorzystać z profesjonalnej pomocy i dlatego ta grupa nie usamodzielniła się. W tej chwili dzieci mają wybór - słyszymy od Aliny Perzanowskiej.

Jak pomagają?

Fundacja "Wspólnota Nadziei" prowadzi niedaleko Krakowa, w Więckowicach ośrodek "Farma Życia". Dorosłe osoby z autyzmem mogą tam korzystać z zajęć terapeutycznych.

- Najczęściej nikt ich nie chciał w żadnej innej placówce, dlatego przyjeżdżają do nas na zajęcia dziennie i czują się bardzo dobrze. Pracują m.in. w gospodarstwie ekologicznym – dodaje prezes fundacji.

W ośrodku funkcjonują również 2 wspólnoty mieszkaniowe, Każda z nich liczy po 5-6 osób. - Są to osoby niekomunikujące się werbalnie, z niepełnosprawnością intelektualną, ze spektrum autyzmu i z różnymi problemami zdrowotnymi. Jest to grupa bardzo, bardzo słaba i wymagająca intensywnego wsparcia. Podopieczni czują się w tym miejscu szczęśliwi. W tej chwili walczymy o to, żeby trwało i rozwijało się - tłumaczy Alina Perzanowska.

Zapraszamy do wysłuchania załączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna - "Choinki Jedynki"

Prowadzili: Daniel WydrychAgnieszka Kunikowska

Gość: Alina Perzanowska (prezes Fundacji "Wspólnota Nadziei")

Data emisji: 20.10.2019

Godzina emisji: 17.15

DS


. .

Czytaj także

"Choinki Jedynki" już po raz 18. Kogo wspierają w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 19:42
- Kiedy zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i kiedy myślimy o dzieleniu się dobrem, jest to chyba jeden z najlepszych pomysłów na wsparcie - mówi o akcji "Choinki Jedynki" dyrektor Programu 1 Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Dymna o "Choinkach Jedynki": dzięki takim akcjom nie tracimy sił i radości

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 21:26
- Moi podopieczni są niezwykłymi osobami, które pokochałam 20 lat temu, kiedy ich poznałam. Dowiaduję się od nich, co w życiu jest najważniejsze - mówi Anna Dymna, prezes Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko". Radiowa Jedynka po raz osiemnasty organizuje akcję charytatywną "Choinki Jedynki" na rzecz jej podopiecznych.
rozwiń zwiń