Wigilia z radiową Jedynką

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 02:00
Wigilia to szczególny czas. Jak od lat, na ostatnie godziny Wigilii i pierwsze Bożego Narodzenia zapraszamy słuchaczy do naszego świątecznego stołu.
Audio
  • Historia narodzin Bożego Narodzenia (Wigilia w radiowej Jedynce)
  • Staropolska kolacja wigilijna (Eureka/Jedynka)
  • Orędzie abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego (Wigilia z radiową Jedynką)
  • Wigilijny wieczór w radiowej Jedynce
  • Reportaż Grażyny Wielowieyskiej "Happy Brithday Jezus" (Wigilia z radiową Jedynką)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: AnjelikaGr/shutterstock

W radiowej Jedynce o godz. 17.05 w audycji Sławka Drygalskiego o historii narodzin Bożego Narodzenia i tradycjach wigilijnych. Mówiliśmy, czym jest Kolęda i dlaczego zwyczaje chrześcijańskiej Europy zanikają. Audycję wzbogacą polskie kolędy i światowe piosenki świąteczne.

W "Eurece" po 19.05 Katarzyna Kobylecka przypomniała staropolską kolację wigilijną. Mówiliśmy, co tego wieczoru podawano na stół w szlacheckich i magnackich dworach. Pod koniec XVIII wieku Jan Ursyn Niemcewicz pisał: "Wigilia Bożego Narodzenia była wielką uroczystością (…), od świtu wychodzili pachołki na ryby (…). Dnia tego jednakowy po całej Polsce był obiad. Trzy zupy, migdałowa z rodzynkami, barszcz z uszkami, grzybami i śledziem, szczupak z szafranem, placuszki z makiem i miodem, okonie z posiekanymi jajami i oliwą (…). Obrus koniecznie zasłany być musiał na sianie, a w czterech kątach izby jadalnej cztery snopy jakiegoś niemłóconego zboża".

Jakie potrawy były obowiązkowe? Co symbolizowały? Czego wówczas na stole nie było a dziś jest nieodzownym elementem kolacji wigilijnej? O kulinariach sprzed kilku wieków opowiadał Joachim Snoch - doktorant Wydziału Polonistyki UW, badacz dawnej kuchni i "tropiciel" przepisów naszych przodków. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

Ok. 20.10 Jedynka nadała orędzie abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Po godz. 21.00 w audycji, której gospodarzem był Zbigniew Zegler reportaż Grażyny Wielowieyskiej "Happy Brithday Jezus". To opowieść o księdzu Marianie Midurze, krajowym duszpasterzu kierowców i koordynatorze Duszpasterstwa Służby Celnej na rejon  północno-wschodni W 1993 roku wyjechał na misję do RPA, na pustynie Kalahari. Spędził tam 6 lat. To był dla księdza bardzo wyjątkowy czas. Wspomina swoją pierwszą Wigilię. Najbardziej zaskoczyła go wtedy, wykonana przez miejscowych, jako kolęda, piosenka  urodzinowa "Happy Birthday Jezus". Jak mu tłumaczono, śpiewana z okazji urodzin narodzin Jezusa.
Po powrocie do kraju stworzył polski oddział międzynarodowej organizacji MIVA, która wspiera finansowo misjonarzy. Organizacja zbiera m.in. pieniądze na środki transportu dla pracujących na misjach księży. Nie zawsze są to samochody, czasami jest to tratwa, innym razem paralotnia. W tym celu, co roku, 25 lipca, w każdej parafii księża święcą pojazdy, a otrzymane fundusze przekazują do MIVA Polska.

Przez parę lat, ksiądz Marian, brał udział, jako duszpasterz, w rajdach Dakar. Z wieloma uczestnikami rajdów przyjaźni się do dziś. W 2012 roku w konkursie Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego otrzymał wyróżnienie w kategorii Osoba Roku. Bardzo aktywnie działa na rzecz poprawy  bezpieczeństwa na drogach.

Po godz. 23.00 aż do 3.00 już w Boże Narodzenie rozmawialiśmy o Świętach Bożego Narodzenia w kościele i tradycji. Wspominaliśmy wieczory wigilijne z dzieciństwa, te nietypowe, wyjątkowe, do zapamiętania na zawsze. Śpiewaliśmy kolędy. Byliśmy razem w tę wyjątkową noc.

0.00– ok. 1.30 transmisja Pasterki z katedry na krakowskim Wawelu.

W trakcie transmisji Pasterki ks. Andrzej Majewski i prof. Krzysztof Bielecki, lekarz z powołania, humanista dyżurowali pod telefonem, by samotni, nie czuli się w tę noc sami.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań oraz do słuchania radiowej Jedynki.

ag/kh

Zobacz więcej na temat: Wigilia

Czytaj także

Jerzy Petersburski jr: w czasie Wigilii muzyka jest ponad wszystkimi podziałami

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2019 23:00
- W moim domu rodzinnym muzyka była zawsze i tak jest do tej pory - mówił w PR24 pianista, kompozytor i satyryk, Jerzy Petersburski jr. 
rozwiń zwiń