"Polska pomaga. Na ratunek Syrii". Wspaniały koncert charytatywny

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 21:57
- Niech ten koncert i przepiękny czas będą tym strumieniem, który uwolni nasze dobre emocje, uczucia i pomoże tym, którzy tej pomocy bardzo potrzebują - mówił podczas koncertu "Polska pomaga. Na ratunek Syrii" dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki. 

Na antenie Programu 1 Polskiego Radia można było usłyszeć najpiękniejsze pieśni bożonarodzeniowe w wykonaniu artystów Polskiej Opery Królewskiej oraz Małgorzaty Walewskiej i Marii Pomianowskiej.

To już siódma edycja koncertu "Polska pomaga" na rzecz ofiar konfliktów na świecie. W tym roku pomoc płynąca z Polski dotrze do pogrążonych w kryzysie humanitarnym Syryjczyków.

To kwestia "być albo nie być"

- Tym koncertem chcemy w pierwszej kolejności podziękować tym wszystkim, którzy w tę wielką falę pomocy włączają się od 9 lat, od kiedy rozpoczął się konflikt w Syrii. Ale poza słowem "dziękuję", chcemy dodać "prosimy o jeszcze", ponieważ bez naszego wsparcia miliony rodzin po prostu nie przeżyją. Dla nich nasza pomoc to kwestia "być albo nie być" - powiedział na wstępie prowadzący wydarzenie Tomasz Wolny.

Syryjczycy dziękują za pomoc

- Mieszkańcy Syrii od lat zmagają się z wojną. Ci, którzy przeżyli, ciągle potrzebują naszej pomocy. Caritas Polska obecna jest (w Syrii - red.) od początku wojny. Przez ostatnie 3 lata przekazaliśmy ponad 50 mln zł. Było to możliwe dzięki ofiarności naszych parafian oraz instytucji rządowych i pozarządowych. Wszyscy Syryjczycy mówią serdeczne "Bóg zapłać", dziękują nam i proszą o dalsze wsparcie - stwierdził ks. Marcin Iżycki.

Dyrektor Caritas Polska dodał, że nasza pomoc potrzebna jest dla całej Syrii i przede wszystkim dla Aleppo.

Najpiękniejsze pieśni

W trakcie koncertu, obok najpopularniejszych i powszechnie znanych kolęd, można było usłyszeć także bliskowschodnią kolędę "Woulida El Messih Hallelujeh - Chrystus się narodził, alleluja" oraz staropolską pieśń bożonarodzeniową "Jam jest dudka Jezusa mojego" - anonim z rękopisów Sióstr Karmelitanek i Benedyktynek z XVIII w. w opracowaniu Jacka Urbaniaka.

Piękna idea

Organizatorami koncertu "Polska pomaga. Na ratunek Syrii" były Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polska Opera Królewska, Telewizja Polska, Polskie Radio oraz Łazienki Królewskie. Koncert był retransmitowany na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

Prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski podkreślał, że publiczny nadawca chętnie włącza się w tak ważne inicjatywy. - Dajemy sygnał Polakom, że trzeba pomagać nie tylko w naszej polskiej przestrzeni, ale pokazywać też cudowny element naszego charakteru, że lubimy pomagać innym. Zwłaszcza tym, którzy są tak skrzywdzeni, jak Syryjczycy. To piękna idea, Polskie Radio zawsze się do takich przyłącza, apeluję do naszych słuchaczy o to, by pomagali i dziękuję im za to - zaznaczył.

- Tam toczy się cały czas wojna, jest wielu ludzi pozbawionych warunków do życia, są dzieci ulicy pozbawione opieki. Na miejscu są specjaliści z Caritas, którzy znają potrzeby Syryjczyków, można wesprzeć ich SMS charytatywnym - powiedział wicepremier Piotr Gliński.

Jak pomóc? 

Aby włączyć się w akcję pomocy, należy przesłać SMS o treści "POLSKAPOMAGA" na numer telefonu 72052. Całkowity dochód z koncertu Caritas Polska przeznaczy na pomoc dla ofiar konfliktu w Syrii.

Jak podano na stronie MKiDN, podczas koncertów z cyklu "Polska pomaga..." organizowanych z inicjatywy ministra kultury i dziedzictwa narodowego od 2017 r. Caritas Polska zebrała ponad 4 mln zł.

DS/PR24


Czytaj także

"Polska pomaga – na ratunek Syrii". Marianna Chlebowska: to ogromny projekt

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 11:48
- Caritas Polska od trzech lat prowadzi ogromny projekt o nazwie "Rodzina rodzinie". W tym czasie udało się zgromadzić ponad 50 mln zł darowizn od osób prywatnych. W tym roku zauważamy jednak lekki spadek zainteresowania - mówiła w "Poranku Dwójki" koordynatorka projektów zagranicznych organizacji charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski.
rozwiń zwiń