Oscary 2020. Katarzyna Dąbrowska o wygranej "Parasite": to wybór kina bardzo artystycznego

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 15:55
Dziennikarka filmowa Joanna Sławińska zaprosiła do studia Programu I Polskiego Radia wybitnych znawców kina: krytyków filmowych, a także aktorów młodego pokolenia - Katarzynę Dąbrowską oraz Sebastiana Fabijańskiego. Goście w studiu na bieżąco komentowali 92. ceremonię wręczenia Oscarów. Na antenie nie zabrakło również wywiadów ze znanymi aktorami oraz twórcami "Bożego Ciała" - polskiej produkcji, która pojawiła się wśród tegorocznych nominacji do nagrody. 
Audio
  • Noc oscarowa w radowej Jedynce cz. 1 (Audycje specjalne)
  • Noc oscarowa w radowej Jedynce cz. 2 (Audycje specjalne)
  • Noc oscarowa w radowej Jedynce cz. 3 (Audycje specjalne)
  • Noc oscarowa w radowej Jedynce cz. 4 (Audycje specjalne)
  • Noc oscarowa w radowej Jedynce cz. 5 (Audycje specjalne)
  • Noc oscarowa w radowej Jedynce cz. 6 (Audycje specjalne)
Od lewej prowadząca Joanna Sławińska oraz goście audycji
Od lewej prowadząca Joanna Sławińska oraz goście audycji Foto: Ola Jasińska/Polskie Radio

Gala rozdania Oscarów 2020 już za nami. Z nocy z 9 na 10 lutego czasu polskiego poznaliśmy laureatów nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. W oczekiwaniu na werdykt goście zgromadzeniu w studiu radiowej Jedynki oceniali nominowanych artystów i filmy, w tym "Boże Ciało" w reżyserii Jana Komasy - produkcja, która zyskała wielkie uznanie w gronie filmowców.

Anna Kot, koordynatorka kampanii oscarowej "Bożego Ciała" podkreśliła, że tajemnica skutecznej promocji polega na wielkim zaangażowaniu ze strony twórców filmu. - Spędzili oni bardzo dużo czasu w Stanach Zjednoczonych, gdzie brali udział w licznych spotkaniach z publicznością - powiedziała. - W przypadku "Bożego Ciała" największa siłą promocji byli twórcy i świetna Agencja PR, którą mieliśmy w USA - dodała.

Marcin Radomski powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że twórcy "Bożego Ciała", choć nie otrzymali statuetki, i tak mają powody do dumy. Podkreślił, że obecnie "tworzy się nowa historia polskiego kina". 

Prowadząca Joanna Sławińska i goście "Nocy oscarowej 2020"
Prowadząca Joanna Sławińska i goście PR1 

Na antenie radiowej Jedynki gościliśmy także Dorotę Roqueplo - kostiumograf "Bożego Ciała". 

Sukces "Parasite"

Obraz "Parasite" w reżyserii Bong Joon-ho zdobył cztery Oscary, w tym za najlepszy film roku. - Film jest absolutnym zwycięzcą tegorocznych Oscarów - oceniła prowadząca audycję, dziennikarka filmowa Joanna Sławińska. Produkcja zdobyła nagrody w trzech innych kategoriach - najlepszy film międzynarodowy, najlepszy scenariusz i reżyseria. 

- Ten wybór jest wyborem kina bardzo artystycznego - zaznaczyła aktorka Katarzyna Dąbrowska. - Jest tym ładnym wyborem, ponieważ ten punkt ciężkości na artystyczną stronę jest zdecydowanie większy - wyjaśniła.  

Krytyk filmowy Dorota Chrobak dodała, że docenienie "Parasite" pokazuje, że amerykańskie środowisko filmowe dostrzega to, co dzieje się poza Hollywood. Wskazała, że amerykańscy filmowcy coraz bardziej doceniają produkcje, które powstają w rożnych krajach azjatyckich. 

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia 

***

W kategoriach aktorskich akademia nagrodziła Oscarami Rene Zellweger i Joaquina Phoenixa za brawurową rolę w filmie "Joker". "Byłem samolubny, czasami okrutny, ciężko było ze mną pracować. Cieszę się, że tak wielu z Was dało mi drugą szansę" - mówił Phoenix apelując o większą równość, zrozumienie i sprawiedliwość na świecie. Za role drugoplanowe zostali nagrodzeni Laura Dern i Brad Pitt. 

Podczas sześciogodzinnej audycji mogliśmy wysłuchać wywiadów z Joanną Kulig (aktorką "Zimnej wojny"), laureatem Oscara za muzykę do "Marzyciela" Janem A.P. Kaczmarkiem i aktorem Rafałem Zawieruchą, którzy komentowali tegoroczny wyścig Oscarowy dla PR1. Z Hollywood łączyliśmy się z twórcami "Bożego Ciała". 

Posłuchaj całej audycji już teraz! 

***

Tytuł audycjiAudycja specjalna 

Prowadzi: Joanna Sławińska 

Materiał reporterski: Marek Wałkuski 

Goście: Dorota Roqueplo (kostiumograf "Bożego Ciała"), Sebastian Fabijański (aktor), Katarzyna Dąbrowska (aktorka), Dorota Chrobak (krytyk filmowy) Marcin Radomski (krytyk filmowy), Katarzyna Czajka - Kominiarczuk (autorka książki "Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej") 

Data emisji: 10.02.2020 r. 

Godzina emisji: 0.15 - 6.00 

IAR/ans 

Czytaj także

Nowe kategorie i pełna lista nominacji. Oto, co trzeba wiedzieć przed oscarową galą

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 17:51
Wielkimi krokami zbliża się 92. ceremonia wręczania Nagród Akademii Filmowej, czyli słynnych Oscarów. Znane są już nominacje we wszystkich kategoriach. O jedną ze statuetek powalczy także polski obraz - "Boże Ciało" Jana Komasy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Komasa w Hollywood: promujemy tutaj Polskę

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 04:42
- Dzięki temu, że tu jesteśmy, promujemy Polskę. Budowanie naszej narodowej marki jest bardzo ważne - mówi w rozmowie z Polskim Radiem 24 reżyser "Bożego Ciała" Jan Komasa, który weźmie udział w 92. gali wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Samo znalezienie się wśród najlepszych to prestiż". Gliński o filmie "Boże Ciało"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 07:00
- Samo znalezienie się wśród najlepszych to ogromny prestiż dla twórców "Bożego Ciała" - ocenił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, komentując brak Oscara dla filmu Jana Komasy. Zwrócił też uwagę, że już trzeci rok z rzędu polski film jest obecny podczas ceremonii rozdania statuetek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Boże Ciało". Jan Komasa w Hollywood: jesteśmy tutaj rozpoznawalni

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 14:03
- Joon-ho Bong pozdrawia naszą ekipę. Jest fanem "Bożego Ciała" - zdradził Jan Komasa w rozmowie z korespondentem Polskiego Radia. - Chciał nam nawet dać jedną statuetkę Oscara. Powiedział, że "Boże Ciało" jest jednym z jego ulubionych filmów w całym zestawieniu obrazów nominowanych do nagrody - dodał. 
rozwiń zwiń