"Nie możemy ulec panice". Orędzie prezydenta ws. koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 20:04
- Koronawirus to nie tylko sprawa rządu, lecz nas wszystkich, każdego Polaka. Podejmujemy konieczne, zdecydowane działania, które mają jak najskuteczniej chronić Polaków - powiedział w orędziu prezydent Andrzej Duda.
Audio
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda Foto: Prezydent.pl
1200_Duda_PAP.jpg
"Padło wiele ważnych propozycji". Prezydent po posiedzeniu RBN ws. koronawirusa
  • Prezydent Andrzej Duda w orędziu zaapelował o zachowanie rozsądku i przestrzeganie wszystkich wskazówek służb, odpowiedzialnych za walkę z koronawirusem
  • Prezydent namawiał Polaków do odpowiedzialnego zachowania w sytuacji zagrożenia koronawirusem
  • Zapewnił, że polskie władze, jak i wszystkie podległe im służby podjęły już wcześniej odpowiednie kroki i są przygotowane na walkę z epidemią

- Od kilku miesięcy rozprzestrzenia się na całym świecie koronawirus. Zachorowało już ponad 100 tys. ludzi, odnotowano tysiące zgonów. Sytuacja jest poważna. Z uwagą i troską obserwujemy to, co dzieje się we Włoszech, które w największym stopniu zostały dotknięte epidemią. Obserwujemy jak poważna sytuacja staje się w Hiszpanii, Francji i w Niemczech, które odnotowują po kilkaset zachorowań dziennie. W ostatnich dniach wirus dotarł także do Polski. Spodziewaliśmy się tego. Wiemy, że liczba osób zarażonych będzie w najbliższych dniach rosnąć - przyznał prezydent.

Andrzej Duda zapewnił, że "władze Polski wcześniej podjęły kroki, by się do tego wyzwania przygotować". - Teraz podejmowane są konieczne, zdecydowane działania, które mają jak najskuteczniej chronić Polaków. Wprowadzone zostały kontrole sanitarne na granicach naszego kraju, wydana została decyzja o zakazie organizacji imprez masowych, a w następnych dniach podejmowane będą kolejne niezbędne kroki - mówił.

"Nie możemy ulec panice"

Zdaniem prezydenta "przyświeca nam wszystkim zasada: po pierwsze zapobieganie i ochrona". - Jestem w stałym kontakcie z premierem, ministrem zdrowia i ministrem spraw wewnętrznych. Służby, policja, administracja państwowa, wojsko, straż pożarna pracują z poświęceniem by chronić Polaków. Wysoko oceniam te działania i bardzo za nie dziękuję. Proszę uważnie śledzić wszystkie zalecenia wydawane przez służby i proszę do nich się stosować - stwierdził. 

Prezydent apelując o zachowanie spokoju i zdrowego rozsądku powiedział, że "sprawa jest poważna i nie wolno jej lekceważyć". - Koronawirus to nie tylko sprawa rządu, lecz nas wszystkich, każdego Polaka. To na nas rządzących spoczywa największa odpowiedzialność i na moją prośbę odbyło się specjalne posiedzenie Sejmu, na którym przyjęto ustawę mającą ułatwić walkę z zagrożeniem. Dziś zwołałem również posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Walka z koronawirusem nie ma barw politycznych . Jego zwalczanie jest naszym wspólnym zadaniem i obowiązkiem. Nie możemy ulec panice, ale także narażać naszych obywateli na ewentualne niebezpieczeństwo - powiedział.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Jadwiga Emilewicz: będzie projekt specustawy dot. rozwiązań dla gospodarki ws. koronawirusa

Na koniec prezydent zwrócił się do wszystkich obywateli z apelem: "tylko wspólnym działaniem możemy go zwalczyć". - Naszą bronią jest wiedza, rozsądek i higiena. Otoczmy szczególną opieką osoby starsze. Zaoferujmy im wszelką niezbędną pomoc, ale nie narażajmy ich na ryzyko. Pokazaliśmy wielokrotnie, że w trudnych chwilach potrafimy się jednoczyć. Wiem, że jako Polacy doskonale zdamy egzamin z odpowiedzialności i solidarności - mówił w orędziu.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei. 

dn

Czytaj także

Apel prezydenta ws. koronawirusa: potrzeba higieny i ostrożności

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2020 20:38
- Apeluję o spokój i elementarną higienę. Jeżeli będziemy działali rozważnie, to mam nadzieję, że uda się uniknąć poważnego rozprzestrzeniania koronawirusa. Potrzeba dyscypliny i ostrożności - powiedział w Piszu prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus może wpłynąć na kampanię prezydenta? Szefowa sztabu wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 21:02
- Jeśli w związku z koronawirusem jakakolwiek działalność, w tym aktywność polityczna w kampanii będzie musiała być zmodyfikowana, na pewno prezydent i jego sztab wyborczy podejmą takie kroki - zapowiedziała szefowa kampanii prezydenta Andrzeja Dudy Jolanta Turczynowicz-Kieryłło.
rozwiń zwiń