"Zostań w domu". Propozycje Programu 1 Polskiego Radia na Wielki Czwartek

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 13:25
Kwarantanna to doskonały czas na słuchanie radia, szczególnie Programu 1 Polskiego Radia, który specjalnie dla swoich Słuchaczy w ramach akcji #zostańwdomu przygotował na Wielki Czwartek wiele ciekawych audycji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Bonsales

W naszych domach ostatnie porządki przed Wielkanocą, a wokół szaleje koronawirus. W "Czterech porach roku" (w godz. 9.00-12.00) mówiliśmy o tym, czy są domowe sposoby na odkażanie, jeśli ktoś jest zakażony wirusem. A jak po chorobie Convid-19 odkażać mieszkanie? Wzywać specjalistę, czy można zrobić to na własną rękę?

W audycji mówiliśmy również o segregacji odpadów w dobie pandemii. Rozmawialiśmy z Arkadiuszem Paterem, nauczycielem historii i filmowcem, który w filmowej formie uczy o np. chrzcie Polski. Opowiedzieliśmy również o akcji "Żebym mogła uczyć się #zdomu". Prowadził Roman Czejarek.

O godz. 10.45 zaprosiliśmy najmłodszych słuchaczy na kolejny odcinek słuchowiska dla dzieci według powieści Juliusza Verne'a "20 000 mil podmorskiej żeglugi" (reż. Jerzy Markuszewski, nagranie pochodzi z roku 1974). 

O godz. 14.40 w "Lekturach Jedynki" wyemitowaliśmy fragment "Lesia" Joanny Chmielewskiej w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej (Archiwum Polskiego Radia).

Po 18.00 – Msza Wieczerzy Pańskiej – transmisja z Bazyliki Św. Krzyża.

O godz. 19.30 "Jedynka Dzieciom" (prowadząca: Agnieszka Kunikowska), a w audycji: przed Wielkanocą, naukowe opowieści o jajkach, ich miejscu w ewolucji. Doświadczenia z wykorzystaniem surowych i ugotowanych jajek.

Po godz. 20.00  zaprosiliśmy na audycję  "Tu jest muzyka" Izabeli Żukowskiej. 6 kwietnia minęła 119. rocznica urodzin Mariana Hemara, jednego z najpopularniejszych twórców kabaretowych przedwojennej Warszawy. Poeta, satyryk, dramatopisarz urodził się we Lwowie. W 1925 roku przeprowadził się do Warszawy, gdzie rozpoczął współpracę z kabaretem literackim Qui pro Quo. W czasie II wojny światowej walczył jako żołnierz Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, potem znalazł się w Londynie, gdzie pozostał po zakończeniu wojny.

W audycji "Magazyn bardzo filmowy" o godz. 21.10 kontynuowaliśmy tworzenie - z udziałem Słuchaczy - listy filmów wartych obejrzenia. Pochylimy się nad adaptacjami filmowymi lektur szkolnych. Będziemy też mówić o najbardziej kasowym polskim filmie "Krzyżacy", zrealizowanym w 1960 roku na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza przez reżysera Aleksandra Forda. Tę superprodukcję obejrzało w Polsce i zagranicą ponad 30 milionów widzów. O fenomenie "Krzyżaków" opowie historyk kina, Katarzyna Wajda. 4 kwietnia minęła 40. rocznica śmierci Aleksandra Forda. Z tej okazji przypomnimy wywiad Joanny Sławińskiej z Konstancją Ford, córką twórcy "Krzyżaków", "Piątki z ulicy Barskiej" i "Ulicy Granicznej".

Do słuchania audycji z cyklu "Już taki jestem" o godz. 21.35 zaprosiła Jolanta Fajkowska. Naszym gościem był Franciszek Maśluszczak - artysta malarz, rysownik, grafik.

O godz. 21.45 - "Lektury Jedynki" - można było wysłuchać kolejnego fragmentu powieści "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Jana Englerta, a o godz. 23.50 - "Lektury przed północą" - wyemitowaliśmy następny odcinek "Mojej kuchni pachnącej bazylią" Tessy Capponi-Borawskiej. Czyta Lidia Bogaczówna.  

Po godz. 23.00 Małgorzata Raducha zaprosiła na audycję specjalną poświęconą 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej, w której wyemitowane zostaną nagrania archiwalne opisujące reakcje Polaków po komunikacie o katastrofie, sytuację w Polsce i reakcje świata. Do ówczesnych emocji Polaków odwoła się gość audycji, prof. dr hab. Magdalena Żemojtel-Piotrowska z Instytutu Psychologii UKSW.

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak