Energetycy w Powstaniu - powstańczy zryw i "Bastion Powiśla"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 19:05
W audycji przypomnieliśmy zdobycie przez powstańców (1 sierpnia 1944 r.) i obronę (do 5 września 1944 r.) elektrowni na Powiślu. Zdobycie zakładu przez powstańców (załogę elektrowni) było jednym z najważniejszych sukcesów militarnych w Powstaniu Warszawskim. 
Elektrownia Powiśle
Elektrownia PowiśleFoto: NAC

elektrownia powiśle NAC 1200x660.jpg
Prezes PGE: możemy być dumni, że w godzinie próby energetycy potrafili z pełnym poświęceniem walczyć o niepodległość

Posłuchaj
33:07 Bastion Powiśla.mp3 Energetycy w Powstaniu - powstańczy zryw i "Bastion Powiśla" (Audycje specjalne/Jedynka)

 

Sama Elektrownia była jedynym obiektem najwyższej rangi odbitym z rąk  niemieckich. Elektrownia zabezpieczała dostawy prądu dla walczącej stolicy, ale też wsparła budowę KUBUSIA, słynnego wozu opancerzonego,  przekazując samochód, sprzęt spawalniczy, materiały, przydzieliła fachowców. 

Po upadku elektrowni na Powiślu korzystano z powstałej wcześniej prowizorycznej elektrowni spalinowej na ul. Hożej. 2 sierpnia 1944 r. powstało Powstańcze Biuro Spraw Elektrycznych (ul. Wilcza, działało do kapitulacji Powstania). Wśród powstańców byli absolwenci Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, którzy uruchamiali też radiostację AK "Błyskawica".

O Elektrowni na Powiślu podczas Powstania Warszawskiego mówił dr Robert Gawkowski - historyk z Uniwersytetu Warszawskiego. W audycji zostały wykorzystane dźwiękowe wspomnienia powstańców z Archiwum Historii Mówionej udostępnione przez Muzeum Powstania Warszawskiego (wspominali: Edward Jabłoński, Wiesław Żochowski, Zdzisław Sadowski – żołnierze  AK zgrupowania "Krybar")  oraz fragmenty spisanych wspomnień powstańców z książki R.Gawkowskiego pt "Krybar. Uniwersytet w cieniu powstańczych walk" .

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Bastion Powiśla"

Prowadzi: Dorota Truszczak 

Gość: dr Robert Gawkowski (historykm, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 1.08.2020 r. 

Godzina emisji: 17.13 

ag/ans 


Czytaj także

"Kto znajdzie tę kartkę, to sobie przypomni hitlerowską wojnę z ludźmi". Niezwykły list w butelce

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 10:30
W trakcie remontu zabytkowej poczekalni dworca kolejowego w Nowych Skalmierzycach w powiecie ostrowskim pracownicy znaleźli zamurowaną w ścianie butelkę, a w niej list. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 20:09
Powstanie warszawskie było dla wielu jego uczestniczek najważniejszym doświadczeniem życiowym. Obecnie coraz bardziej docenia się rolę kobiet w Powstaniu Warszawskim - łączniczki, peżetki, kolporterki prasy, lekarki, pielęgniarki i sanitariuszki. Nawet po zakończeniu walk aktywnie wspierały upamiętnianie wydarzeń czy poległych kolegów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Powstania Warszawskiego w kolejną rocznicę Powstania

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 12:40
Bardzo warszawski program proponuje w nadchodzących dniach Muzeum Powstania Warszawskiego. Obchody 75, rocznicy Powstania już się rozpoczęły. W programie wydarzenia artystyczne, wernisaż, wystawy, konkurs fotograficzny, koncert, nowa płyta i spektakl.
rozwiń zwiń