Polityczne podsumowanie 2020 roku

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 14:15
Rok 2020, i w Polsce, i na świecie, zdominował jeden temat - pandemia koronawirusa. W jaki sposób wirus SARS-CoV-2, wywołujący chorobę COVID-19, wpłynął na scenę polityczną? Jak zdeterminował spory polityczne? Jak zdefiniował wyzwania, przed którymi stanęły rządy?
Michał Rachoń
Michał RachońFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Posłuchaj
37:39 Polityczne podsumowanie 2020 roku (Jedynka) Polityczne podsumowanie 2020 roku (Jedynka)

 


dwnld1473308674.jpg
Noworoczne orędzie prezydenta RP Andrzeja Dudy - posłuchaj!

Prof. Mieczysław Ryba ocenił, że w ubiegłym roku mieliśmy dwa szczególnie ważne wydarzenia - pierwsze to wybory prezydenckie w Polsce, które zakończyły się zwycięstwem urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy, który został wybrany na drugą kadencję, otrzymując 51,03 proc. głosów w drugiej turze, w której pokonał Rafała Trzaskowskiego; a drugie to wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. 46. prezydentem USA zostanie Joe Biden. 

Według niego "gdybyśmy zafundowali sobie, a byliśmy na granicy, wybór Trzaskowskiego na prezydenta, czyli zafundowalibyśmy sobie w istocie nieustający konflikt na szczytach władzy, sytuacja w Polsce, w sensie panowania nad epidemią i jej konsekwencjami, byłaby na zupełnie innym, gorszym poziomie". Zdaniem prof. Ryby prawdopodobnie Donald Trump osiągnąłby dużo lepszy wynik, być może nawet wygrałby wybory, gdyby nie pandemia. 

Za istotne gość radiowej Jedynki uznał pewne procesy ideologiczne. Wymienił ruch Black Lives Matters i marsze Strajku Kobiet. - To, co się dzieje w kontekście pandemii ustawia politykę na nowo. Każdy kraj próbuje w tych blokach startowych być na jak najlepszej pozycji, mieć jak największą przewagę. Przypomnijmy sobie negocjacje Polski z Unią Europejską, jak Niemcy walczyły o to, by zdobyć narzędzia przewagi, jaki spór toczył się o Nord Stream - wskazał.

- Możemy próbować odpowiadać na pytania, jak my w tym wszystkim się ustawiamy. Na pewno to jest jakiś przełom. Wcale nie musi być tak, że ten przełom będzie dla nas katastrofalny, może być wręcz przeciwnie - stwierdził prof. Ryba. 


Czytaj także:


Przykrywka, pod którą można realizować cele polityczne

- Zwróćmy uwagę na taką pewną sinusoidę, która się zarysowała - najpierw dominowała postawa szoku, zdumienia, zaskoczenia, przetykana spiskowymi teoriami dotyczącymi tego, skąd się wirus pojawił, próbami wyjaśnienia. Później zauważono, że każdy kryzys, a na pewno kryzys zdrowotny, medyczny, na tak szeroką skalę, jest przykrywką, pod którą można realizować klasyczne cele polityczne - powiedział prof. Waldemar Paruch.

Z perspektywy końca 2020 roku - według gościa radiowej Jedynki - kryzys stał się przyczynkiem do nowego rozdania geopolitycznego. - My jeszcze go nie widzimy. Musimy poczekać na linię strategiczną nowej administracji w Waszyngtonie. Początkowo zakładano, że Chiny stracą na pandemii. Dziś wydaje się to bardzo mało prawdopodobne. Pozycja Chin się zdecydowanie umocni. Natomiast głównym przegranym są państwa południa Europy. Włochy, Hiszpania i w pewnym sensie Francja bardzo dużo straciły w bieżącej rozgrywce na arenie europejskiej, na arenie międzynarodowej - wyjaśnił.

Jego zdaniem w Polsce zmian jest stosunkowo mało. - Pandemia tylko chwilowo przyćmiła główne podziały socjopolityczne w Polsce. Konflikt pozostał w takiej samej amplitudzie, w jakiej był. Co ciekawe - opozycja sięgnęła po instrumenty, które doskonale już znamy z przełomu lat 2016/2017 i postanowiła zrobić wielki kryzys, zwłaszcza wyprowadzić kobiety na ulice, żeby wywrócić wyniki wyborów parlamentarnych i prezydenckich z lat 2019, 2020 - wskazał.

- Jest też kolejna próba przebudowy Unii Europejskiej. Pod koniec kształtowania się polityki Unii w kontekście pandemii, Niemcy podjęły próbę przetestowania, na ile UE jest wstępem do budowy konfederacji, wręcz federacji, na ile jest to germańska UE. Mieliśmy zderzenie - Niemcy i państwa klientelistycznie im podporządkowane, a na drugim biegunie - Polska i Węgry, cicho wspierane przez różne siły polityczne, różnych państw członkowskich - zauważył.   

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Gospodarzem Politycznego podsumowania 2020 roku był Michał Rachoń.

Goście: prof. Waldemar Paruch (Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie) i prof. Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II)

Data emisji: 1.01.2021

Godzina emisji: 12.00-13.00

kk

Zobacz więcej na temat: polityka Michał Rachoń

Czytaj także

Pandemia, wybory prezydenckie i "Piątka dla zwierząt". Polityczne podsumowanie mijającego roku

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 21:00
Na antenie Polskiego Radia 24 politycy odnieśli się do najważniejszych wydarzeń mijającego roku. Gośćmi "Debaty Politycznej" byli Magdalena Sroka (Porozumienie), Andrzej Kryj (PiS), Piotr Borys (PO) i Arkadiusz Iwaniak (SLD).
rozwiń zwiń