Koncert "Młodzi Niezłomnym" - zobacz WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 20:00
1 marca obchodzony jest Narodowy Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji Program 1 Polskiego Radia zaprosił na transmisję wyjątkowego koncertu upamiętniającego żołnierzy i działaczy polskiego podziemia antykomunistycznego.
Koncert Młodzi Niezłomnym
Koncert "Młodzi Niezłomnym"Foto: Ministerstwo Edukacji i Nauki

ZOBACZ I POSŁUCHAJ: 


W tym szczególnym dniu chcieliśmy przybliżyć sylwetki Żołnierzy Niezłomnych, ale przede wszystkim wartości, którymi się kierowali. Chcieliśmy opowiedzieć o ich bezkompromisowej, pełnej wyrzeczeń i poświęceń walce o wolną i niepodległą Polskę. Jedną z takich postaci był pułkownik Łukasz Ciepliński "Pług", który w grypsach do żony i syna nakreślił swój testament ideowy. W grypsach starał się wyjaśnić, co kierowało jego działaniami, za co gotów był narażać najbliższych i oddać swoje życie.

W programie koncertu zespół wokalny SOUL Sanok w utworach "Uwierz Polsko", "Ballada o Rotmistrzu Pileckim", "Inka" i "Dla Niepodległej szli". Zespół SOUL powstał w 1997 roku. Jego założycielką, prezesem i dyrygentem jest Monika Brewczak, która również komponuje i aranżuje część śpiewanych przez niego utworów. SOUL to zespół dziewczęcy, w którym śpiewa młodzież w wieku do 10 do 19 lat. W jego repertuarze znajdują się kompozycje z różnych epok i stylów - od muzyki sakralnej, dawnej, patriotycznej i współczesnej do rozrywkowej, od gospel po pieśni ludowe i kolędy.

Koncert został nagrany w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im, Witolda Lutosławskiego, a jego organizatorami są minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

- Chcemy, aby koncert skłonił do refleksji nad tym, czym jest poświęcenie i jaka jest cena wolności. Niech utwory wykonywane przez zespół SOUL Sanok przywrócą pamięć o Niezłomnych - mówią organizatorzy wydarzenia.

DS/mat. prasowy

Czytaj także

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wojciech Kolarski: to oddanie sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 08:00
-  Przyjęta 10 lat temu ustawa ustanawiająca 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest efektem inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale to przebudzenie pamięci o powstaniu antykomunistycznym, o drugiej konspiracji, o fenomenie zmagań o wolność w latach 40., 50. z władzą komunistyczną to ogromna, osobista zasługa prezesa IPN Janusza Kurtyki - powiedział w Programie 1. Polskiego Radia Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP.     
rozwiń zwiń