Wyjątkowy koncert "Cinema Boogie". [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 12:00
W studiu im. Witolda Lutosławskiego odbył się wyjątkowy koncert "Cinema Boogie", podczas którego zaśpiewali m.in. Natalia Kukulska, Dorota Miśkiewicz, Łukasz Zagrobelny i Wojciech Myrczek. Słuchacze i widzowie Polskiego Radia usłyszeli i zobaczyli najpiękniejsze piosenki oraz tematy polskiego kina. - Film i muzyka są ze sobą nierozerwalnie związane - mówił dyrektor radiowej Jedynki Marcin Kusy.
Big band, fantastyczni wokaliści i polskie klasyki filmowe podczas premierowego koncertu płyty Cinema Boogie
Big band, fantastyczni wokaliści i polskie klasyki filmowe podczas premierowego koncertu płyty "Cinema Boogie"Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Na antenie Programu 1 Polskiego Radia, na stronie internetowej radiowej Jedynki i Polskiego Radia, a także na kanale YouTube Polskiego Radia i na profilu Jedynki na Facebooku można posłuchać koncertu "Cinema Boogie".

- Przed nami finał naszej wspaniałej przygody "Cinema Boogie". Mówię naszej, bo to wspólne przedsięwzięcie Programu 1 Polskiego Radia i Chopin University Big Band - powiedział na samym wstępie koncertu Marcin Kusy. - Mniej więcej rok temu rozmawialiśmy z liderem Big Bandu Piotrem Kostrzewą, znakomitym muzykiem, ale także szefem orkiestry o tym, że byłoby warto pokazać w bigbandowej aranżacji i z pełnym rozmachem piękno polskiej muzyki filmowej i serialowej. Pokazać, jakie tematy skomponowali "Duduś" Matuszkiewicz, Włodzimierz Korcz, Andrzej Korzyński czy Henryk Kuźniak, ale zaaranżować je na taki właśnie piękny i pełny skład - dodał.

Posłuchaj
67:55 2021_03_17 20_07_41_PR1_Tu_jest_muzyka.mp3 Najpiękniejsze piosenki oraz tematy polskiego kina. Posłuchaj nagrania z koncertu "Cinema Boogie" (Jedynka)

Przywołać obrazy i emocje z kultowych produkcji

Dyrektor Programu 1 Polskiego Radia zauważył, że Big Band to nie tylko jazz i swing, ale także funkowe rytmy, bossa nova, pop i rockowa dynamika.

- Pełen koloryt tego wszystkiego słychać na płycie "Cinema Boogie". Film i muzyka są ze sobą nierozerwalnie związane. Kiedy słyszymy pierwsze dźwięki tematu "Dudusia" Matuszkiewicza, czyli "Wojna domowa", to od razu widzimy twarz zatroskanej Ireny Kwiatkowskiej. Kiedy widzimy bossa novę z filmu "Polowanie na muchy", natychmiast widzimy uśmiechnięta Małgorzatę Braunek, a kiedy niepokojąco zaczyna się słynna wokaliza Grzegorza Markowskiego i "07 zgłoś się" to od razu przychodzi na myśl ironiczna mina porucznika Borewicza. Takie obrazy i takie emocje chcemy przywołać wraz z Big Bandem i zaproszonymi gośćmi - mówił Marcin Kusy.

Źródło: Polskie Radio/Premierowy koncert "Cinema Boogie"

Pożegnanie z Andrzejem Strzeleckim

Pośród muzycznej klasyki polskiego kina, znalazł się także utwór wyjątkowy, który zamyka płytę "Cinema Boogie". Piosenka nosi tytuł "Zapalniczka", a tekst do utworu napisał wspaniały aktor i reżyser Andrzej Strzelecki, na krótko przed swoją śmiercią. 

- Kiedy w lipcu zeszłego roku odszedł Andrzej Strzelecki, nasz zespół poczuł szczególną pustkę. Mieliśmy zaszczyt współpracować z Andrzejem przy kolejnym projekcie Big Bandu wspólnie z Akademią Teatralną w Warszawie. Chcielibyśmy teraz w pewnym sensie wspomnieć i pożegnać się z Andrzejem. Utwór, który zagramy, bezpośrednio nie jest związany z filmem, ale jest ostatnim utworem, którego tekst Andrzej napisał tuż przed śmiercią - powiedział podczas koncertu Piotr Kostrzewa.

Czytaj także:

Płyta "Cinema Boogie"

Muzyka w filmie i serialu odgrywa niezwykle istotną rolę. Dopełnia obraz, podkreśla nastrój albo go maluje. Nierzadko jest też całością, która znakomicie promuje film lub serial. Wiedzą o tym doskonale członkowie Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy oraz Adam Sztaba, Krzysztof Herdzin, Marek Stefankiewicz i Wojciech Kostrzewa, Michał Tomaszczyk i Jarema Jarosiński, którzy odpowiadają za aranżacje utworów, które znalazły się na płycie "Cinema Boogie".

Album wypełniło 12 kompozycji. Większość z nich jest znana melomanom i widzom, gdyż pochodzą z uznanych, popularnych produkcji, chociażby z seriali "07 zgłoś się", "Wojna domowa" i "Czterdziestolatek", czy filmów "Dziecko Rosemary", "Polowanie na muchy" oraz "Tylko mnie kochaj".

  Zgodnie z zamysłem twórców i pomysłodawców albumu "Cinema Boogie" nie wszystkie utwory są oczywiste. Część z nich nie stała się przebojami, nie wyszła poza kinowy czy telewizyjny obraz, ale nie zmienia to faktu, że pozostają perełkami w klasyce polskiej muzyki filmowej. Dlatego znalazły się w zestawie obok znanych, wyjątkowych evergreenów.

  Jak podkreślają twórcy - najbardziej zależało im na tym, aby pokazać różnorodność, piękno, ale i ponadczasowy wymiar doskonałych tematów serialowych i filmowych, które zostały przedstawione w nieco innych, czasem zaskakujących wersjach, we wspaniałym bigbandowym wykonaniu.

  Źródło: Polskie Radio/Rozmowa z Piotrem Kostrzewą

  Patronami medialnymi wydawnictwa "Cinema Boogie" są: Jedynka - Program 1 Polskiego Radia i TVP Kultura. ​

  . .

  Tracklista płyty:

  1. Gdy zakocham się / When I Fall in Love z filmu One Minute to Zero

  Oryginalna muzyka i słowa: Victor Young / Edward Heyman / arr. Dave Wolpe

  Polski tekst: Andrzej Strzelecki/wokal Wojciech Myrczek

  2. Cinema boogie – czyli kino "Uciecha" w Czeladzi – Henryk Kuźniak / arr. Wojciech Kostrzewa

  3. Wyrzeźbiłam Twoją twarz z filmu Małżeństwo z rozsądku – Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz / Agnieszka Osiecka / arr. Krzysztof Herdzin – wokal Daniela Bereza

  4. Kryminalni temat z filmu – Maciej Zieliński / arr. Jarema Jarosiński

  5. Bossa Nova z filmu Polowanie na muchy – Andrzej Korzyński / arr. Wojciech Kostrzewa – wokal Natalia Kukulska

  6. Przed nocą i mgłą z serialu 07 zgłoś się – Włodzimierz Korcz / Zbigniew Stawecki / arr. Wojciech Kostrzewa – wokal Łukasz Zagrobelny

  7. Samba butelkowa z filmu Tylko mnie kochaj – Maciej Zieliński / arr. Wojciech Kostrzewa

  8. Deszcze niespokojne – z filmu Czterej pancerni i pies – Adam Walaciński / arr. Adam Sztaba

  9. Zaśnij maleństwo / Rosemary's Lullaby z filmu Rosemary’s Baby – Krzysztof "Komeda" Trzciński / Wojciech Młynarski / arr. Wojciech Kostrzewa – wokal Łukasz Lipski

  10. Łagodnie płynę w twych ramionach z serialu Czterdziestolatek – Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz / arr. Michał Tomaszczyk – wokal Dorota Miśkiewicz

  11. Wojna domowa temat z serialu Wojna domowa – Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz / arr. Wojciech Kostrzewa

  12. Zapalniczka – Marek Stefankiewicz / Andrzej Strzelecki / arr. Marek Stefankiewicz – wokal Natalia Kukulska

  Źródło: Polskie Radio/Wywiad z Łukaszem Zagrobelnym

  Zobacz więcej na temat: Cinema Boogie

  Czytaj także

  "Cinema Boogie". Szef Chopin University Big Band: ten album łączy pokolenia

  Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 14:18
  Album "Cinema Boogie" został przygotowany przez Program 1 Polskiego Radia oraz Chopin University Big Band. O tym niezwykłym projekcie opowiadają: Piotr Kostrzewa, kierownik artystyczny Chopin University Big Band oraz kompozytor Adam Sztaba.
  rozwiń zwiń