Eliminacje MŚ w piłce nożnej. Anglia-Polska 2:1. Remis był blisko [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 20:40
Biało-czerwoni przegrali z Anglią na stadionie Wembley w Londynie 1:2. Gole dla przeciwników padły w 18 i 84 minucie. Gol dla Polski - w 57 minucie. Radiowa Jedynka transmitowała spotkanie, które komentowali Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski.
Jakub Moder - strzelec jedynego gola dla Polski
Jakub Moder - strzelec jedynego gola dla PolskiFoto: PAP/EPA/Catherine Ivill

Na boisku brakowało Roberta Lewandowskiego, który w niedzielnym meczu eliminacyjnym z Andorą w Warszawie doznał urazu więzadła pobocznego prawego kolana. Polacy wygrali wtedy 3:0. Lewandowski strzelił dwa gole (jedno trafienie dołożył Karol Świderski). Dwaj inni zawodnicy naszej drużyny - Mateusz Klich i Kamil Piątkowski są zakażeni koronawirusem.

Przed meczem selekcjoner reprezentacji Polski Paulo Sousa mówił: "Możemy wygrać z Anglią. Jeżeli chcemy osiągać wielkie cele, musimy pracować i grać odważnie". Niestety, nie udało się.

51:02 jedynka-31-03-2021-mecz-anglia-polska-1.mp3 Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski komentują pierwszą połowę meczu Anglia - Polska (PR1)

50:50 jedynka-31-03-2021-mecz-anglia-polska-2.mp3 Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski komentują drugą połowę meczu Anglia - Polska (PR1)

"Przed nami mecz bardzo trudny z kilku powodów. Po pierwsze nigdy nie wygraliśmy z Anglikami na ich terenie. Rywale, którzy wypadli lepiej w dwóch poprzednich meczach eliminacji, zawsze będą faworytami w starciu z biało-czerwonymi. Ponadto, nasze osłabienia kadrowe są dużo bardziej bolesne niż przeciwników. Niemniej w 1973 roku zagraliśmy na Wembley bez Włodzimierza Lubańskiego i był remis, więc w środę bez Roberta Lewandowskiego wcale nie musi być tragicznie" - stwierdził Andrzej Janisz.

Sędzia: Bjoern Kuipers (Holandia)

Anglia: 1-Nick Pope - 2-Kyle Walker, 6-Harry Maguire, 5-John Stones, 3-Ben Chilwell - 8-Kalvin Phillips, 4-Declan Rice, 7-Phil Foden - 11-Mason Mount, 9-Harry Kane (kapitan), 10-Raheem Sterling

Polska: 1-Wojciech Szczęsny - 5-Jan Bednarek, 15-Kamil Glik (kapitan), 14-Michał Helik - 18-Bartosz Bereszyński, 10-Grzegorz Krychowiak, 16-Jakub Moder, 20-Piotr Zieliński, 13-Maciej Rybus - 9-Karol Świderski, 23-Krzysztof Piątek

***

W eliminacjach do mistrzostw Katar 2022 Polacy grają w grupie I. Na inaugurację zremisowali w Budapeszcie z Węgrami 3:3, a w niedzielę w Warszawie pokonali Andorę 3:0. W tabeli grupy I prowadzi Anglia (6 pkt) przed Polską i Węgrami (po 4 pkt). 4. miejsce zajmuje Albania (3 pkt), 5. - Andora, 6. - San Marino (po 0 pkt).

Reprezentacje narodowe 55 krajów zrzeszonych w UEFA zostały podzielone na 10 grup. Awans wywalczy 13 z nich. Eliminacje w strefie europejskiej potrwają do 16 listopada 2021 roku, natomiast baraże odbędą się 24-25 marca i 28-29 marca 2022.

Na mistrzostwa świata zakwalifikują się bezpośrednio zwycięzcy grup, reprezentacje z drugich miejsc trafią zaś do baraży. Zagrają w nich także najwyżej sklasyfikowane drużyny w Lidze Narodów spośród tych, które nie zajmą pierwszej lub drugiej lokaty w grupie eliminacji.

Łącznie 12 reprezentacji zostanie podzielonych na trzy ścieżki barażowe, w których rozegrają półfinały i finały. W ten sposób zostanie wyłonionych pozostałych trzech uczestników MŚ ze strefy europejskiej.