Sytuacja seniorów w Polsce. Z jakimi trudnościami muszą się zmagać?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2021 14:20
Osobami, które być może najtrudniej znoszą czas pandemii, są seniorzy. Ich sytuacja często jest trudna, a czasami spotykają się z dyskryminacją wśród młodszych pokoleń. Czy najbezpieczniejszym miejscem dla niesamodzielnej starszej osoby jest dom opieki? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Cryptographer

staruszka free 1200.jpg
Samotność znika, gdy pojawia się drugi człowiek. Jak pomóc?

Dyskryminacja osób starszych 

Dyskryminacja ze względu na wiek czasem jest wynikiem świadomych i zamierzonych działań, a czasem bierze się z niezrozumienia potrzeb ludzi starych. 

- Należymy do społeczeństw, które starzeje się najszybciej w Europie i niedługo większość ludzi będzie w wieku starszym - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. prof. Tomasz Targowski, krajowy konsultant w dziedzinie geriatrii, kierownik Kliniki i Polikliniki Geriatrii w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. - Wymusi to pewnego rodzaju zmiany, nastawienie młodszych pokoleń do tych seniorów. Również seniorzy będą odgrywali coraz większą rolę w życiu społecznym młodszego pokolenia poprzez aktywność zawodową, różnego rodzaju wolontariaty - podkreśla profesor. 

Posłuchaj
27:57 2021_04_05 12_26_33_PR1_Audycja_specjalna.mp3 Sytuacja seniorów w Polsce. Z jakimi trudnościami muszą się zmagać? (Audycja specjalna/Jedynka)

 

Brak dostępności do opieki medycznej 

Zdaniem gościa audycji, w dobie trwającej pandemii, seniorzy mają znacznie utrudniony dostęp do opieki specjalistycznej. - Według przeprowadzonych badań aż 67 proc. osób starszych skarżyło się na brak dostępu do opieki medycznej - dodaje. 

Maria Leszczyńska, prezes Siedleckiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, zaznacza, że lekarze specjaliści nie są przygotowani do kontaktu  m.in. z pacjentami z zaburzeniami psychicznymi. - Tu doświadczamy ogromne trudności w kontakcie z lekarzami specjalistami. Lekarze nie są przygotowani do komunikacji z taką grupą chorych. (...) Kiedy jedziemy z pacjentem do placówki słyszymy, że pacjent nie współpracuje, nie można uzyskać od niego informacji - mówi Maria Leszczyńska. - Nie można przeprowadzić wywiadu, lekarz nie umie do tego podejść, nie wie, jak zająć się pacjentką w gabinecie ginekologicznym czy stomatologicznym, która często nie rozumie poleceń, boi się fartucha. Te problemy się poglębiły w okresie pandemii - zauważa ekspert. 

Młodzi zapominają o seniorach 

Jak mówi Maria Leszczyńska w Domach Opieki Społecznej zauważa się niski procent osób odwiedzających osoby starsze i schorowane. - Często jest tak, że rodziny są zapraszane. Jeżeli seniorzy nie mają dzieci w pobliżu 100 km to można powiedzieć, że nikt ich nie odwiedza. Możliwości medialne, m.in. rozmowa przez Skype czy inne komunikatory są wykorzystywane w niewielkim stopniu - dodaje. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna 

Prowadził: Wojciech Urban 

Goście: prof. Tomasz Targowski (krajowy konsultantem w dziedzinie geriatrii - kierownikiem Kliniki i Polikliniki Geriatrii w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji) Maria Leszczyńska (prezes Siedleckiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera)

Data emisji: 5.04.2021r. 

Godzina emisji: 12.26

ans 

Czytaj także

Lucyna Olejniczak: wiek nie ma znaczenia, zawsze warto realizować marzenia

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 11:53
- Pisać zaczęłam na emeryturze, wówczas dopiero miałam czas, żeby zająć się tym, co mi sprawia przyjemność - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia autorka bestsellerowej sagi "Kobiety z ulicy Grodzkiej".
rozwiń zwiń