Babadag zainaugurował festiwal "Nowa Tradycja" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 21:18
24. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja" z rozmachem powrócił po pandemicznej przerwie. Za nami koncert inauguracyjny - opowieść o dwóch kluczowych elementach ludzkiego życia. Relację z wydarzenia można było śledzić na antenie Jedynki, a wideo dostępne było na stronach PR1, w mediach społecznościowych Radiowego Centrum Kultury Ludowej i Nowej Tradycji oraz na stronach Polskiego Radia.
Igor Nikiforow, Dominyka Krisciunaite i Ola Bilińska z zespołu Babadag podczas koncertu inaugurującego 24. Festiwal Polskiego Radia Nowa Tradycja 2022.
Igor Nikiforow, Dominyka Krisciunaite i Ola Bilińska z zespołu Babadag podczas koncertu inaugurującego 24. Festiwal Polskiego Radia Nowa Tradycja 2022.Foto: Danuta Naugolnyk

Po niemal dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Polskie Radio zaprosiło na kolejną odsłonę corocznego folkowego święta, czyli Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja", który odbywa się w tradycyjnej formie - w studiu koncertowym, z udziałem gwiazd oraz publiczności.

Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu są połączenia muzycznych kultur, leżących na styku naszych wschodnich granic: polsko-ukraińskiej, polsko-litewsko-białoruskiej, polsko-litewskiej. Festiwal otworzył polsko-litewski zespół Babadag, sięgający do muzyki Suwalszczyzny i Wileńszczyzny, dwóch regionów, gdzie kultura polska i litewska przeplatają się od wieków. Punktem wyjścia dla Babadag są dwie najbardziej pierwotne siły kierujące naszym życiem – miłość i śmierć, czyli po litewsku: meilė ir mirtis – widziane przez pryzmat natury.


krzysztof trebunia tutka Nowa Tradycja 2022.jpg
Zobacz:
Nowa Tradycja 2022. KMF, Babadag i Tęgie Chłopy

- Hasła miłość i śmierć ukażemy w kontekście ekokrytycznym, kontekście naszych relacji ze zwierzętami. Pieśni z pogranicza polsko-litewskiego obfitują w postaci ze świata zwierząt. Często niosą one ze sobą bogatą symbolikę, pełnią role towarzyszy, posłańców, obserwatorów losów bohaterów, ale i towarzyszy codziennych czynności. Przez pryzmat oczu zwierząt będziemy snuć opowieść o ludzkich losach. Od narodzenia, do śmierci – zapowiadała Ola Bilińska, liderka Babadag.

Posłuchaj
52:09 2022_05_13 20_05_50_PR1_Audycje_specjalne.mp3 Koncert zespołu Babadag otworzył 24. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja" (Jedynka)

 

Przypomnijmy, że festiwal to nie tylko część koncertowa, ale przede wszystkim Konkurs Muzyki Folkowej dla młodych solistów i zespołów, grających szeroko rozumianą muzykę folkową. Na przesłuchania konkursowe zapraszamy w piątek i sobotę 13 i 14 maja, wstęp jest wolny!

serwis YouTube.com / oficjalny kanał Radiowego Centrum Kultury Ludowej ​

Ola BIlińska i Dominyka Krisciunaite Ola BIlińska i Dominyka Krisciunaite

Igor Nikiforow z zespołu Babadag Igor Nikiforow z zespołu Babadag

Babadag Babadag

 

Program:

16:30 Konkurs Muzyki Folkowej – przesłuchania cz. 1 (WSTĘP WOLNY)

20:00 Babadag [POL/LIT] "Meilė / mirtis"
          Laureat Folkowego Fonogramu Roku – Tęgie Chłopy

KGHM_PM_Logo_NonMet_RGB_Pos.jpg
KGHM Polska Miedź SA
Sponsorem 24. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja"

Czytaj także

Odlotowy Kiermasz z fonogramami w tle

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 06:00
W specjalnym świątecznym wydaniu „Kiermaszu pod kogutkiem”, usłyszymy laureatów nagrody Folkowy Fonogram Roku 2021 na czele ze zdobywcami pierwszego miejsca, czyli zespołem Tęgie Chłopy za album „Rakieta”. W audycji także opowieści o muzyce i życiu, wybitnego artysty i filozofa Józefa Brody z Koniakowa, który w tym roku, wraz ze Stanisławą Galicą-Górkiewicz, otrzymał nagrodę Polskiego Radia Muzyka Źródeł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podszyte tradycją. Muzyka organiczna i nowy projekt zespołu Babadag

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 03:00
W nocnej audycji przede wszystkim zapraszamy na spotkanie z muzyką Babadag, zespołu, który zagra koncert inauguracyjny 24. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja w piątek 13 maja 2022.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wygrali Nową Tradycję. Co robią teraz?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 17:00
W "Źródłach" przypomnienie trojga laureatów Festiwalu Folkowego „Nowa Tradycja”. „Tołhaje” to laureat II nagrody z roku 2001 (nie było wówczas Grand Prix), zespół z Bieszczad.
rozwiń zwiń