Wyjeżdżasz za granicę? Pomyśl o ubezpieczeniu na wypadek zakażenia koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 12:43
Mimo tego, że według badań CBOS, w związku z pandemią koronawirusa większość Polaków planuje spędzić tegoroczne letnie wakacje w kraju, na pewno znajdą się także tacy, którzy zdecydują się na zagraniczny urlop. Tym bardziej, że od połowy czerwca Polacy bez przeszkód mogą podróżować do większość państw UE.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/TravnikovStudio

czytaj więcej
dzieci wakacje 1200 free
Wyjeżdzasz na wakacje? Sprawdź czy ubezpieczenie obejmuje ryzyko zakażenia koronawirusem

Wyjeżdżając poza Polskę, warto pomyśleć o polisie, która da zabezpieczenie na wypadek zakażenia koronawirusem.  Zakłady ubezpieczeń różnie podchodzą do tej kwestii, a część towarzystw wyłącza odpowiedzialność w przypadku występowania w danym kraju epidemii.


Posłuchaj
02:49 _PR1_AAC 2020_06_26-06-47-16.mp3 Wyjeżdżasz za granicę? Kup ubezpieczenie (Po pierwsze ekonomia/Jedynka)

 

- Jeśli wybieramy się do kraju, w którym jest jeszcze stan epidemii, sytuacja jest niepewna i sprawdziliśmy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, jakie są tam zalecenia, to poszukajmy takiej oferty, która nie ma wyłączenia na epidemię, bo musimy brać pod uwagę to, że może zdarzyć nam się zachorowanie i chcemy, żeby wówczas ubezpieczyciel pomógł nam w transporcie do szpitala, czy organizacji pomocy lekarskiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Durska z Polskiej Izby Ubezpieczeń i dodaje, że należy pamiętać o tym, iż każdy z nas na danym terytorium jest zobowiązany do przestrzegania lokalnych przepisów.


W wypadku wyjazdów organizowanych przez biura podróży ubezpieczenia są włączone do oferty i ceny imprezy, niemniej zawsze warto sprawdzić zakres tego ubezpieczenia. - Ponieważ przepisy nie regulują tej kwestii. Trzeba po prostu zapytać, czy zakres ubezpieczenia w standardzie podstawowym oferowanym przez organizatora turystyki zapewnia leczenie szpitalne dotyczące zachorowania na koronawirusa, czy na przykład takie zdarzenie wymaga dopłaty - wyjaśnia prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski.


czytaj więcej
Plaża wakacje wczasy urlop 1200.jpg
Jak nie wrócić z wakacji z koronawirusem?

Warto także dowiedzieć się, co w przypadku gdy będzie trzeba w czasie wyjazdu poddać się obowiązkowej kwarantannie. - Niektóre kraje informują już, że będą pokrywać ewentualne koszty takiej kwarantanny z własnych środków budżetowych - zaznacza prezes PIT.

W kontekście ubezpieczeń i koronawirusa często pojawia się też pytanie dotyczące rezygnacji z podróży z powodu COVID-19. W tym przypadku, jak podkreślają firmy ubezpieczeniowe, pandemia czy zachorowanie na koronawirusa nie są podstawą do wypłaty odszkodowania. 

***

Tytuł audycji: Po pierwsze ekonomia

Prowadzi: Błażej Prośniewski

Data emisji: 26.06.2020

Godzina emisji: 6.47

kh

Czytaj także

Od poniedziałku Polacy bez przeszkód mogą podróżować do większość państw UE

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 08:00
Polska zniosła w sobotę obowiązek kwarantanny dla wjeżdżających do kraju oraz kontrole na wewnętrznych granicach UE. Od poniedziałku Polacy będą mogli swobodnie podróżować m.in. do Grecji i Francji. Już teraz otwarte pozostają granice m.in. Włoch, Chorwacji i Bułgarii.
rozwiń zwiń