Ostatni dzień na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek ZUS

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 11:36
30 czerwca jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorcy mogą złożyć wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o umorzenie składek. - Wniosek może obejmować trzy miesiące: marzec, kwiecień i maj - przypomina Grzegorz Dyjak z Biura Prasowego ZUS. Do tej pory ZUS umorzył składki na łączną kwotę ponad 11 mld złotych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutersttok

Zgodnie z przepisami z pełnego zwolnienia ze składek mogą skorzystać małe firmy zgłaszające do 9 osób do ubezpieczeń społecznych.

- Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni, których przychody co prawda przekraczają trzykrotność średniego wynagrodzenia, ale ich dochody są niższe niż 7 tys. złotych. Z kolei firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób, mogą być objęte 50-procentowym umorzeniem kwoty składek wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych - tłumaczy Grzegorz Dyjak.

Posłuchaj
02:51 _PR1_AAC 2020_06_30-06-41-37.mp3 Jeszcze tylko dziś złożysz wniosek o umorzenie składek ZUS (Jedynka/ Po pierwsze ekonomia)

Co w przypadku nadpłaty?

Należy pamiętać, że zwolnienie przysługuje tylko w przypadku niepłaconych składek. Jeśli ktoś posiada na swoim koncie nadpłatę, to wcześniej musi wystąpić do ZUS-u o jej zwrot. W przeciwnym razem zostanie uznana jako płatność, a ZUS zwolni przedsiębiorcę tylko z tego, o zostało po potrąceniu nadwyżki.

Realna pomoc dla przedsiębiorców

Dotychczas ZUS umorzył składki na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych na łączną kwotę ponad 11 mld złotych.

- W najbardziej kryzysowym momencie to właśnie ten instrument stanowił realną pomoc zwłaszcza dla mniejszych przedsiębiorców. Jest to znacząca kwota i wydaje się, że jest to jedno z tych narzędzi, które przez firmy było wykorzystywane najchętniej, głównie z uwagi na jego generalną prostotę - twierdzi Jakub Bińkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

* * *

Tytuł audycji: "Po pierwsze ekonomia"

Prowadził: Błażej Prośniewski

Data emisji: 30.06.2020 

Godzina emisji: 6.41

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koniec z terminem ważności kart podarunkowych? "Zachwianie równowagi stron"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 11:17
Jak niedawno orzekł słupski sąd, niezgodna z dobrym obyczajem jest zasada, że pieniądze z karty podarunkowej po jakimś czasie przepadają. Czy to oznacza, że pieniądze nie będą przepadać po określonym terminie? Większość regulaminów firm oferujących karty podarunkowe przewiduje ich terminową ważność  -najczęściej rok, a płatność kartą podarunkową w sklepach w Polsce staje się coraz bardziej powszechna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacje kredytowe już są, ale nie dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 14:44
Można już korzystać z ustawowych wakacji kredytowych. Jest to możliwe po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę tarczy 4.0. Osoba, która złoży wniosek i spełni warunki, będzie mogła przesunąć płatności o trzy miesiące i to bez żadnych dodatkowych opłat i odsetek.
rozwiń zwiń