Prozdrowotne właściwości gęsiny. "Jest idealna dla małych dzieci i osób starszych"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 15:05
Z roku na rok w Polsce rośnie spożycie mięsa gęsiego. Nie wszyscy jednak wiedzą, że gęsina ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. - Gęsią nie można się przejeść, a dzięki niej można jeszcze zdrowo żyć - potwierdza Andrzej Klonecki, prezes Fundacji Hodowców Polskiej Gęsi Białej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Olinchuk

Czytaj też:
gęś pieczona gęsina jabłko 1200.jpg
Polska wiodącym producentem gęsiny w UE. Nasze produkty trafiają nawet do Hongkongu

"Najlepsza gęsina na świętego Marcina" - głosi polskie przysłowie. Okazuje się, że pod względem witamin i składników mineralnych, mięso gęsi dobre jest nie tylko na 11 listopada, ale przez cały rok. Co więcej, gęsina jest po prostu smaczna.

Najwyraźniej doceniają to również konsumenci, bo spożycie rośnie. Jeszcze parę lat temu statystyczny Polak zjadał 17 gramów gęsiny. W roku 2019 było to dwadzieścia razy więcej.

Posłuchaj
01:47 Jedynka/Agrofakty - 5.05.2021 gęsina W Polsce rośnie spożycie gęsiny (Agrofakty/Jedynka)

Samo zdrowie

Naukowcy nie mają wątpliwości, że właśnie gęsina ma najwięcej białka - nawet 25 proc. Co jeszcze istotniejsze, białko to jest w 100 proc. przyswajalne. - Idealnie się nadaje dla małych dzieci, również dla osób starszych. Epidemia zrobiła spustoszenie w naszym organizmie. Potrzebujemy nie tylko sił witalnych, ale energii - mówi Andrzej Klonecki, prezes Fundacji Hodowców Polskiej Gęsi Białej.

YouTube/Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich

Gęsina to również źródło witamin tak niezbędnych dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu: A, D, B, C. Bogata jest również w potas, żelazo czy kwasy nienasycone Omega 3. - Gęsią nie można się przejeść, a dzięki niej można jeszcze zdrowo żyć. Gęś obniża zły cholesterol. Dlatego jest taką rewolucją w prawidłowych nawykach - dodaje gość Programu 1 Polskiego Radia.

Czytaj też:
shutt eksport 1200.jpg
Polska żywność ceniona na świecie. Eksportujemy jej coraz więcej

Polska gęsina podbija świat

Polska jest największym producentem gęsi w Europie. Eksport gęsiny sięga około 20 tys. ton rocznie. Głównym odbiorcą są Niemcy. W 2017 roku wartość eksportu gęsiny z Polski wyniosła 90,4 mln euro, a sam rynek niemiecki odpowiadał za 75 mln euro. Drugim co do wielkości rynkiem zbytu dla polskiej gęsiny jest Hongkong. Tylko w roku 2019 trafiło tam 1,8 tys. ton tego produktu.

Fb/Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Agrofakty

Prowadzący: Tomasz Matusiak

Data emisji: 4.05.2021

Godzina emisji: 5.34

mg

Czytaj także

Skandal z wołowiną. Odbudowa wizerunku może sporo kosztować

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 12:18
Bulwersujacy reportaż o uboju chorych krów w rzeźni w Ostrowi Mazowieckiej odbił się echem nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Komisarz UE ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa żywności wysłała w tej sprawie do Polski komisję inspektorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jagnięcina nie pojechała do Włoch, trafiła do polskich konsumentów

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 17:00
Przez pandemię jagnięta w tegorocznym skupie sprzedano w kraju, choć tradycyjnie trafiały do Włoch – poinformował PAP prezes Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Nowym Targu Jan Janczy.
rozwiń zwiń