Dr Marcin Smolik: wyniki tegorocznych matur na poziomie z lat poprzednich. Lepiej wypadł język polski, słabiej matematyka

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2018 13:14
- Wyniki tegorocznych matur były podobne jak w latach poprzednich. Wychodzimy z założenia, że maturę powinni zdać Ci, którzy się do niej dobrze przygotowali. Większy odsetek zdających to absolwenci liceów – mówi w audycji "W samo południe" dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Audio
  • Dr Marcin Smolik: wynik tegorocznych matur na poziomie z lat poprzednich. Lepiej wypadł język polski, słabiej matematyka (W samo południe/Jedynka)
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wielkopolskim podczas egzaminu maturalnego z matematyki
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wielkopolskim podczas egzaminu maturalnego z matematykiFoto: PAP/Lech Muszyński

Do tegorocznych matur przystąpiło ćwierć miliona uczniów szkół średnich. Egzamin dojrzałości zdało 79,7 procent. Najsłabszą zdawalność zanotowano z matematyki. – Mamy sporą grupę maturzystów, którzy podstawową matematykę zdają bardzo dobrze i taką samą grupę zdających słabiej – zauważył dr Marcin Smolik. Jak dodał, w tej kwestii nie odnotowano zmian już od wielu lat.

Osobom, którym nie powiodło się na maturze, dyrektor CKE przypomniał, że mogą oni jeszcze przystąpić w sierpniu do egzaminu poprawkowego. Taka możliwość dotyczy tych osób, które nie zdały egzaminu tylko z jednego przedmiotu. - Ważne, by do 10 lipca złożyły w swojej szkole odpowiedni wniosek - przypomniał Marcin Smolik. Pozostałych uczniów czeka matura poprawkowa dopiero w przyszłym roku.

Drugi rok z rzędu maturzyści mogą skorzystać z możliwości odwołania się do komisji niezależnej. – Zawsze mogli się odwołać do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej – przypomniał dr Marcin Smolik. – Natomiast od 2016 roku obowiązuje druga instancja odwoławcza. Jeżeli po odwołaniu do dyrektora OKE, maturzysta nadal nie jest zadowolony z osiągniętego rezultatu, może zwrócić się do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, składającego się z ekspertów powołanych przez MEN – wyjaśnił dr Marcin Smolik.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: dr Marcin Smolik (dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej)

Data emisji: 4.07.2018

Godzina emisji: 12.17

DK