Gen. Józef Dowbor Muśnicki - zapomniany bohater

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 11:11
- Był jednym z najbardziej wykształconych generałów II Rzeczpospolitej. Miał za sobą wojnę japońsko-rosyjską, w której aktywnie uczestniczył, a następnie wiele sukcesów w pierwszej fazie I wojny światowej. Posiadał z jednej strony wykształcenie, z drugiej doświadczenie - podkreśla prof. Marian Marek Drozdowski.
Audio
  • Gen. Józef Dowbor Muśnicki - zapomniany bohater (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Gen. Józef Dowbor-Muśnicki i sztab I Korpusu Polskiego w Rosji (1918)
Gen. Józef Dowbor-Muśnicki i sztab I Korpusu Polskiego w Rosji (1918)Foto: autor nieznany, źródło pierwszej publikacji: Adam Szelągowski "XX wiek" Warszawa 1938/domena publiczna

Generał Józef Dowbor-Muśnicki należał do grona najwybitniejszych przywódców wojskowych w odradzającej się po zaborach Polsce. Jego dokonania miały znaczący wpływ na ustanowienie granic odrodzonej Rzeczpospolitej i formowanie Wojska Polskiego. Obecnie jego postać jest prawie zapomniana. W 2017 roku mija 150. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci generała. 


powstańcy w okopach663_364.jpg
Powstanie wielkopolskie – zapomniane zwycięstwo

Generał nie cieszył się jednak tylko uznaniem, zarzucano mu, że służył w armii rosyjskiej. - Moskalofilizm, chęć służenia carowi do końca. On uważał, że był związany przysięgą wojskową. Możemy wymienić wielu Polaków, zasłużonych później dla sprawy polskiej, którzy służyli w armii rosyjskiej m.in. ostatniego dyktatora powstania styczniowego Romualda Traugutta, który był oficerem rosyjskim - przypomina prof. Rafał Habielski. Józef Dowbor Muśnicki za swoje osiągnięcia wojskowe otrzymał wszystkie najważniejsze odznaczenia rosyjskie - Order św. Jerzego i św. Stanisława.

Rok 1917 zakończyły jego działalność w armii rosyjskiej. W listopadzie 1918 roku gen. Dowbor Muśnicki zgłosił gotowość uczestnictwa w tworzeniu armii komendantowi Józefowi Piłsudskiemu. Został mianowany dowódcą wszystkich polskich wojsk w zaborze pruskim, gdzie następnie dowodził w powstaniu wielkopolskim przyczyniając się do jego zwycięstwa.  


bitwa-warszawska-663.jpg
"Cud nad Wisłą" czyli Bitwa Warszawska

Co sam pisał o sobie generał? Na jakie etapy dzieli się jego kariera? Skąd brała się kontrowersja między Piłsudskim a Dowbor Muśnickim? Dlaczego Dowbor Muśnicki mimo propozycji nie dowodził w Bitwie Warszawskiej? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Ludzie Niepodległości w paśmie Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Marian Marek Drozdowski i prof. Rafał Habielski.

Data emisji: 12.03.2017

Godzina emisji: 16.14

gs/mg

Czytaj także

Jarosław Iwaszkiewicz i jego gra z władzami PRL

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 11:20
Z pozoru autor "Panien z Wilka" może być uznany za człowieka, który "zaprzedał duszę reżimowi" - po wojnie stanął na czele Związku Literatów Polskich, był też posłem przez siedem kadencji. Prawda o prozaiku i poecie jest jednak bardziej skomplikowana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skłodowska-Curie i jej trudna miłość do Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 17:00
Bohaterką audycji tym razem jest Maria Skłodowska-Curie. Wielka polska uczona związana zawodowo i rodzinnie z Francją nigdy nie zapomniała o swoich korzeniach, wspierając ojczyznę w pierwszych dekadach po odzyskaniu niepodległości.
rozwiń zwiń