Jan Kiepura - prekursor hasła "Dobre, bo polskie!"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 16:31
 - Wychowywaliśmy się razem, bo nasi rodzicie się bardzo lubili. Janek był pupilem mojej mamy, a talent odziedziczył po babce Katarzynie -  tak ponad 40 lat temu, w Polskim Radiu, wspominała Janina Kiepura-Osiecka, kuzynka Jana Kiepury, również śpiewaczka operowa i pedagog. 
Audio
  • Jan Kiepura aktor, śpiewak, patriota ( Ludzie Niepodległości/Jedynka)
Jan Kiepura, 1933 r
Jan Kiepura, 1933 r Foto: Wanda von Debschitz-Kunowski/Wikimedia Commons

Jako światowej sławy artysta zwykł mawiać, że "nosi buty polskie", "zaprasza na polski obiad". Czy był prekursorem hasła "dobre, bo polskie"? Jan Kiepura, rocznik 1902 - gwiazdor światowej sceny muzycznej i filmu, wykonawca przebojów: "Ninon" czy "Brunetki, blondynki". Chłopak z Sosnowca. Uczestnik powstań śląskich, członek Polskiej Organizacji Wojskowej, a po wybuchu II wojny światowej ochotnik do armii polskiej we Francji.

- W okresie, kiedy Kiepura dorastał, już nie było tak mocnej rusyfikacji. Po 1905 roku imperium Romanowów trzeszczało w szwach i pewne możliwości dla autonomii narodowej się pojawiały. Dzięki temu Kiepura mógł się bardziej nastawiać na patriotyzm. Jego ojciec był piekarzem. Kiepurowie brali udział w powstaniach śląskich, a w piekarni był magazyn broni.(...) Ojciec dbał o interesy rodziny i poczuwał się do polskości. Syn - Jan także przez całe swoje życie podkreślał swoją polskość i stwierdzał, że jest dumny z tego, że jest Polakiem, a z drugiej strony doskonale dbał o swoje interesy finansowe - mówił Sławomir Koper historyk, autor książki "Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej".

kiepurajan1200.jpg

Dlaczego koledzy w szkole przezywali go "Caruso", za co został wyrzucony z Chóru Teatru Wielkiego, a za co z Uniwersytetu Warszawskiego, kto mu pomógł zadebiutować w Operze Lwowskiej, na czym polegała jego mistrzowska autokreacja, dlaczego po wybuchu wojny trafił na niemiecki indeks. O tym, a także o życiu prywatnym i losie artysty podczas II wojny światowej i po niej w nagraniu audycji. 

W audycji wykorzystano materiały archiwalne fragmenty wywiadu z artystą z 1958 roku, wypowiedź krytyka muzycznego Bogusława Kaczyńskiego, śpiewaczki Wandy Wermińskiej i żony Marty Eggerth-Kiepury.

***

Tytuł audycji: Ludzie Niepodległości w paśmie Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Sławomir Koper (historyk, autor książki "Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej") 

Data emisji: 19.03.2017

Godzina emisji: 16.08

ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michalina Mościcka - Pierwsza Dama II Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 17:20
- Gdy została prezydentową, opowiadano, że pochodzi z dość zamożnej rodziny szlacheckiej. To była fikcja. Rodzina Michaliny była zbankurutowana, ale była to rodzina bardzo patriotyczna - tłumaczył Kamil Janicki, autor książki "Damy II Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ignacy Jan Paderewski - od muzyka do polityka

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 17:35
Bohaterem kolejnej audycji był Ignacy Jan Paderewski - pianista, kompozytor, polityk, działacz niepodległościowy i społeczny nazywany człowiekiem, który wygrał Polskę na fortepianie.
rozwiń zwiń