Maurycy Zamoyski - arystokrata i polityk

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2017 17:22
Był potomkiem znamienitego magnackiego rodu i jednocześnie właścicielem największego majątku ziemskiego na ziemiach polskich. Po przedwczesnej śmierci ojca przejął gospodarowanie Ordynacją Zamojską. Wydarzenia początku XX w. wciągnęły go jednak w politykę.
Audio
  • Prof. Rafał Habielski przedstawia życiorys Maurycego Zamoyskiego (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Maurycy Zamoyski
Maurycy ZamoyskiFoto: NAC

Mowa o Maurycym Zamoyskim (1871-1939) - arystokracie, człowieku niezwykle majętnym, dyplomacie i polityku, który bardzo intensywnie włączył się w prace Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu w 1917 roku, a następnie uczestniczył w konferencji paryskiej kończącej I wojnę światową.

Był współpracownikiem Romana Dmowskiego i kontrkandydatem Gabriela Narutowicza w wyborach prezydenckich w 1922 roku. Czy w swojej działalności publicznej korzystał z posiadanego majątku? Jakim był człowiekiem prywatnie? Dlaczego w pewnym momencie wycofał się z polityki? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Ludzie Niepodległości w paśmie Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Rafał Habielski (historyk)

Data emisji: 28.05.2017

Godzina emisji: 16.12

pg/kul

Czytaj także

Michał Sokolnicki - prywatny sekretarz Józefa Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 14:08
- W okresie I wojny światowej Michał Sokolnicki należał do elity ruchu niepodległościowego. To była nietuzinkowa postać – mówi w radiowej Jedynce Wiktor Cygan, historyk.
rozwiń zwiń