Pomian-Srzednicki. Pierwszy prezes Sądu Najwyższego odrodzonej Polski

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 11:00
Bohaterem audycji był Stanisław Pomian-Srzednicki, króry jako pierwszy w historii Polski piastował stanowisko prezesa Sądu Najwyższego. - Był mądry, obdarzony wielką empatią, wrażliwy na krzywdę ludzką - mówi o nim jego praprawnuczka Agnieszka Battelli.
Audio
  • Pomian-Srzednicki. Pierwszy prezes Sądu Najwyższego (Ludzie Niepodległości/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Chodyra Mike

Polska odzyskała niepodległość w listopadzie 1918 roku, ale już w 1917 roku powstał Sąd Najwyższy i rozpoczął się proces budowy sądownictwa po ponad 120 latach zaborów.

Kluczową postacią w tej historii jest Stanisław Pomian-Srzednicki - twórca podstaw polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Bohater audycji urodził się w 1840 r. na Mazowszu w rodzinie szlacheckiej. We wczesnym dzieciństwie stracił rodziców, a zaopiekował się nim ks. Bonifacy Ostrzykowski, brat matki. - Najważniejszą rzeczą, która spowodowała, że był mądry, obdarzony wielką empatią, wrażliwy na krzywdę ludzką, było właśnie wychowanie ks. Bonifacego - podkreśla Agnieszka Battelli, praprawnuczka Pomiana-Srzednickiego.

Bohater audycji objął stanowisko prezesa SN w wieku 77 lat i piastował przez pięć lat (do 1922 r.) Jak wyglądała jego sędziowska kariera? Czym zajmował się w czasie powstania styczniowego? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Ludzie Niepodległości"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Data emisji: 12.09.2017

Godzina emisji: 21.10

mg/ag

Czytaj także

Witos, Bartel i ich spór o Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 16:00
Wincenty Witos i prof. Kazimierz Bartel byli jednymi z czołowych polityków II Rzeczypospolitej. Co ich łączyło, a co dzieliło w myśleniu o Polsce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

O. Kosma Lenczowski - kapelan I Brygady

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 11:00
Bohaterem audycji był ojciec Kosma Lenczowski - kapucyn, legendarny kapelan I Brygady, a od 1917 roku - 4 Pułku Piechoty. Prawie nie wspominany w podręcznikach historii.
rozwiń zwiń