Walery Sławek - najwierniejszy druh Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 13:41
Tragiczna śmierć trzykrotnego premiera Polski, człowieka uczciwego i oddanego ojczyźnie pokazuje jak bardzo trudne były relacje polityczne II RP.
Audio
  • Walery Sławek - trzykrotny premier II RP (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Walery Sławek
Walery SławekFoto: ALAMY/PAP

Walery Sławek, jeden z najważniejszych polityków tego okresu, słynął z zaangażowania i poświęcenia życia i aktywności Polsce. Wiernie towarzyszył Marszałkowi, także w krytykowanych decyzjach. Sławek był głównym ideologiem propozycji ustrojowych wprowadzonych do konstytucji kwietniowej w 1935 roku.

Po śmierci Piłsudskiego, pod koniec życia zmarginalizowany wewnątrz sanacyjnego obozu rządowego, w wyniku konfliktu z Edwardem Rydzem Śmigłym wycofał się z polityki.

W niedzielę 2 kwietnia 1939 o 20.45 (godzina śmierci Piłsudskiego) strzelił sobie w usta w swym warszawskim mieszkaniu. Tuż przed samobójstwem Sławek napisał list pożegnalny, a także list zaadresowany do prezydenta Mościckiego. Jego treść nigdy nie została ujawniona. W audycji można wysłuchac nagrań archiwalnych.

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Andrzej Nutkowski (archiwum PR), prof. Wiesław Wysocki (Uniwersytet Kardynała  Stefana Wyszyńskiego)

Data emisji: 8.01.2018

Godzina emisji: 19.11

ag

Czytaj także

Tajemnicze samobójstwo Walerego Sławka

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 05:40
Walery Sławek jest postacią z panteonu wielkich, ale przegranych polityków. Pięknie rozpoczęta biografia człowieka, który tak wiele zrobił dla wywalczenia Polsce wolności, i tragiczny kres osoby, której zawaliło się życie polityczne...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstytucja kwietniowa – akt pisany z myślą o Piłsudskim

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 05:55
- O potrzebie zmiany konstytucji mówiło się w kręgach rządowych od przewrotu majowego - mówił Michał Kołodziej na antenie Rozgłośni Polskiej RWE. - Inicjatorzy nowej ustawy zasadniczej nie ukrywali, że będą chcieli bardzo wzmocnić pozycję prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

BBWR - parlamentarne zaplecze Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 06:04
Głównym spoiwem Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem było uwielbienie dla postaci Józefa Piłsudskiego. Gdy Marszałek zmarł, stronnictwo się rozpadło.
rozwiń zwiń