X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Walery Sławek - najwierniejszy druh Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 13:41
Tragiczna śmierć trzykrotnego premiera Polski, człowieka uczciwego i oddanego ojczyźnie pokazuje jak bardzo trudne były relacje polityczne II RP.
Audio
  • Walery Sławek - trzykrotny premier II RP (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Walery Sławek
Walery SławekFoto: ALAMY/PAP

Walery Sławek, jeden z najważniejszych polityków tego okresu, słynął z zaangażowania i poświęcenia życia i aktywności Polsce. Wiernie towarzyszył Marszałkowi, także w krytykowanych decyzjach. Sławek był głównym ideologiem propozycji ustrojowych wprowadzonych do konstytucji kwietniowej w 1935 roku.

Po śmierci Piłsudskiego, pod koniec życia zmarginalizowany wewnątrz sanacyjnego obozu rządowego, w wyniku konfliktu z Edwardem Rydzem Śmigłym wycofał się z polityki.

W niedzielę 2 kwietnia 1939 o 20.45 (godzina śmierci Piłsudskiego) strzelił sobie w usta w swym warszawskim mieszkaniu. Tuż przed samobójstwem Sławek napisał list pożegnalny, a także list zaadresowany do prezydenta Mościckiego. Jego treść nigdy nie została ujawniona. W audycji można wysłuchac nagrań archiwalnych.

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Andrzej Nutkowski (archiwum PR), prof. Wiesław Wysocki (Uniwersytet Kardynała  Stefana Wyszyńskiego)

Data emisji: 8.01.2018

Godzina emisji: 19.11

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tajemnicze samobójstwo Walerego Sławka

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 07:00
Walery Sławek jest postacią z panteonu wielkich, ale przegranych polityków. Pięknie rozpoczęta biografia człowieka, który tak wiele zrobił dla wywalczenia Polsce wolności, i tragiczny kres osoby, której zawaliło się życie polityczne...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstytucja kwietniowa – akt pisany z myślą o Piłsudskim

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 06:40
- O potrzebie zmiany konstytucji mówiło się w kręgach rządowych od przewrotu majowego - mówił Michał Kołodziej na antenie Rozgłośni Polskiej RWE. - Inicjatorzy nowej ustawy zasadniczej nie ukrywali, że będą chcieli bardzo wzmocnić pozycję prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

BBWR - parlamentarne zaplecze Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 06:04
Głównym spoiwem Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem było uwielbienie dla postaci Józefa Piłsudskiego. Gdy Marszałek zmarł, stronnictwo się rozpadło.
rozwiń zwiń