Czesław Freudenreich przyczynił się do rozwoju Koła

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 12:41
Czesław Freudenreich (1873 - 1939) - przemysłowiec, radny miejski, działacz niepodległościowy oraz animator życia kulturalnego i oświatowego w Kole.
Audio
  • Czesław Freudenreich zasłużony dla Koła (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Na zdjęciu ze zbiorów Muzeum Technik Ceramicznych w Kole widzimy Czesława Freudenreicha (pośrodku w kapeluszu) na czele Milicji Obywatelskiej Powiatu Kolskiego podczas odzyskiwania niepodległości w listopadzie 1918 r.
Na zdjęciu ze zbiorów Muzeum Technik Ceramicznych w Kole widzimy Czesława Freudenreicha (pośrodku w kapeluszu) na czele Milicji Obywatelskiej Powiatu Kolskiego podczas odzyskiwania niepodległości w listopadzie 1918 r.Foto: MTC w Kole

"Być zawsze wiernym ojczyźnie i służyć jej, gdyby nawet miało kosztować to własne życie" - tym przesłaniem zawsze kierował się Czesław Freudenreich, ostatni przedwojenny właściciel fabryki fajansu w Kole. Pochodził z rodziny katolików z Austrii,  która osiedliła się w Kole na początku XIX wieku.

Był m.in. współzałożycielem, w 1902 roku, i pierwszym prezesem Towarzystwa Śpiewaczego "Lutnia". W 1918 roku, po przejęciu władzy od Niemców, stanął na czele Wydziału Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej Powiatu Kolskiego. Był aktywnym radnym miejskim, wspierał miejscową straż ogniową. We wrześniu 1939 został rozstrzelany wraz z córką przez Gestapo.

***

Tytuł audycji: Ludzie Niepodległości

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: Tomasz Nuszkiewicz (dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole)

Data emisji: 5.03.2018

Godzina emisji: 21.10

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W nawiązaniu do stulecia istnienia Republiki Litewskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 12:43
Jedni opowiedzieli się za Litwą, inni - za Polską. Pochodzili z ziem, które przez wieki żyły wspólnym rytmem. W audycji mówiliśmy o niełatwych wyborach osób o polskich korzeniach, które poparły litewską niepodległość w roku 1918, i które zaangażowały się w budowę międzywojennej Litwy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dar Młodzieży" wyruszy w "Rejs Niepodległości"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 09:27
Jednostka właśnie opuściła gdyńską stocznię Nauta, gdzie prowadzone były prace remontowe. 20 maja wyruszy w rejs dookoła świata.
rozwiń zwiń