X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ludwik Rajchman - ojciec polskiej mikrobiologii

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 15:56
Ludwik Rajchman urodził się 1 listopada 1881 w Warszawie. Był polskim bakteriologiem oraz działaczem społecznym i politycznym.
Audio
  • Wokół działalności Ludwika Rajchmana (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

W 1923 r zorganizował Państwowy Zakład Higieny, którego był pierwszym dyrektorem. Działał w Polskiej Partii Socjalistycznej. Po masakrze robotników folwarcznych w Łaniętach w marcu 1905 roku wydał odezwę wzywającą do strajków rolnych. Współautorami odezwy, sygnowanej przez Ludowe Koło Oświaty, byli m.in. Konstanty Krzeczkowski, Stefan Wolff i Stefan Julian Brzeziński. Rajchman przemycił odezwę z Krakowa do Królestwa Polskiego.

Po rozłamie w PPS na IX zjeździe w Wiedniu w 1906 roku przyłączył się do PPS-Lewicy. Za działalność w czasie rewolucji 1905 roku został aresztowany. Po czterech miesiącach pobytu w więzieniu został uwolniony dzięki pomocy finansowej teściów.

Musiał opuścić Królestwo Polskie. Wyjechał do Kazania, aby nostryfikować dyplom lekarski. Następnie pojechał do Francji, by w latach 1907–1909 studiować w Instytucie Pasteura w Paryżu.

W latach 1920-1921 współorganizował Komisję Epidemiologiczną Ligi Narodów. W latach 1929-1931 przebywał w Chinach jako doradca medyczny Czang Kaj-szeka i Song Ziwena, a w latach 1931-1939 jako ekspert Narodowej Rady Ekonomicznej do spraw Odbudowy Chin.

O Ludwiku Rajchmanie rozmawiliśmy w audycji z prof. Hanną Stypułkowską-Misiurewicz, mikrobiologiem z NIZP PZH. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Ludzie Niepodległości

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. Hanna Stypułkowska-Misiurewicz (mikrobiolog z NIZP PZH)

Data emisji: 21.05.2018

Godzina emisji: 21.10

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bogactwo informacji w dziennikach Michała Romera

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 01:10
- Michał Romer do końca deklarował, że jest Litwinem polskiego pochodzenia. Ten wybitny humanista napisał jedno z najwybitniejszych studiów na temat Litwy - mówi prof. Leszek Zasztowt, historyk.
rozwiń zwiń