Bohaterowie drugiego planu w walce o niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 18:16
Mieczysław Mroczek to żołnierz legionów, weteran walk o Lwów w 1918 i 1920 roku, po odzyskaniu niepodległości finansista, budowniczy II Rzeczpospolitej.
Audio
  • Mieczysław Mroczek - typowy bohater walk o niepodległość Polski (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Lwów, Pomnik Chwały na cmentarzu Orląt Lwowskich
Lwów, Pomnik Chwały na cmentarzu Orląt LwowskichFoto: Archiwum Polskiego Radia

Zginął w 1939 roku zabity przez Ukraińców w okolicach Lwowa. - Los dla niego okazał się bardzo okrutny. Mieczysław Mroczek walczący o Lwów nie ma tam nawet swojego grobu - mówi dr Jolanta Załęczny z Muzeum Niepodległości w Warszawie. Zwraca uwagę, że symboliczną tablicę umieszczono na grobie teściowej na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, bo cała rodzina, jak wielu Polaków, musiała opuścić Lwów.

Gość Jedynki podkreśla, że Mroczek to przykład typowego żołnierza stającego w obronie ojczyzny i swojego miasta. Typowego bohatera drugiego, a nawet trzeciego planu. - Tacy jak on są bohaterami swoich czasów, choć nie trafili do podręczników historii, nie są wyszczególniani na tablicach i właściwie o nich nic nie wiemy - zauważa naukowiec.

Zwraca uwagę, że taka biografia może być symbolem wielu obrońców Polski, zwykłych żołnierzy, zwykłych bojowników, o których dzisiaj, w roku stulecia odzyskania niepodległości, trzeba mówić i przypominać.

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Jolanta Załęczny (Muzeum Niepodległości w Warszawie)

Data emisji: 3.09.2018

Godzina emisji: 21.11

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kresy przypominają, czym kiedyś była Rzeczpospolita. Z nimi wiąże się jej wielkość"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 19:00
- My spoglądamy na to z perspektywy ludzi XXI wieku. Niepodległość witało społeczeństwo jeszcze XIX-wieczne. To byli ludzie wychowani i wykształceni pod zaborami. Mieli zupełnie inne podejście do I Rzeczypospolitej, do naszej tradycji. Nikt sobie nie wyobrażał niepodległej Rzeczpospolitej bez części wschodniej. Tam były ośrodki kultury, m.in. Lwów, który pełnił rolę polskiego Piemontu - przypomina prof. Janusz Odziemkowski, historyk z UKSW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hetman żołnierskich serc

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 10:57
Biskup Władysław Bandurski był honorowym kapelanem Legionów Polskich. Od 1918 roku w Wojsku Polskim, w 1919 uczestniczył w wyprawie na Wilno. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Początek historii ruchu strzeleckiego

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2018 14:10
Jest rok 1908. W autonomicznej Galicji powstają dwie tajne organizacje: jedna za sprawą działaczy Organizacji Bojowej PPS - to  Związek Walki Czynnej, a druga to Polski Związek Wojskowy środowisk endeckich. Mają podobny cel: przygotować walkę zbrojną o wyzwolenie Polski.
rozwiń zwiń